kradzież na cmentarzu sposoby

Kradzież na cmentarzu to bardzo powszechne zjawisko. Najczęściej złodzieje kradną kwiaty, wazony cmentarne i inne elementy galanterii nagrobnej. Jak uchronić grób przed kradzieżą? Poznaj 10 sposobów firmy LuxStone Granity na zabezpiecenie nagrobka przed kradzieżą.

Kradzież na cmentarzu

Kradzież na cmentarzu jest szczególnie bulwersująca, ponieważ jest postrzegana prawie jak świętokradztwo. Dla złodziei nie ma żadnych świętości. Ich łupem najczęściej padają wieńce, kwiaty i znicze, przeważnie w okresie przed Wszystkimi Świętymi. Akcesoria nagrobkowe również giną bardzo często, jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy. Hieny cmentarne nie pogardzą także zabawkami i maskotkami pozostawionymi przez rodziców na nagrobkach dziecięcych. Jest to bardzo bolesne dla rodziców pogrążonych w żałobie. Złodzieje sprzedają później skradzione rzeczy pod bramami cmentarzy i liczą na łatwy zarobek. A jest się o co bić. Sam rynek zniczy wart jest ponad 1 miliard złotych. Dowiedz się, jak zabezpieczyć grób.

Jak zabezpieczyć nagrobek przed kradzieżą? Zastosuj 10 zasad LuxStone Granity

Jak zabezpieczyć grób przed kradzieżą? Wystarczy, że będziesz przestrzegał 10 sposobów zakładu kamieniarskiego LuxStone Granity na ochronę grobu przed kradzieżą:

Potrzebny czas: 5 minut

Kradzież na cmentarzu – sposób na złodzieja na cmentarzu.

  1. Kradzież zniczy. Stosuj znicze zalewane

    Jeśli kupujesz na cmentarz znicze z wymiennym wkładem, pora zastanowić się nad zmianą. Taki rodzaj zniczy najczęściej wpada w ręce złodziei. Najlepiej więc kupić na cmentarz znicze zalewane, czyli takie w których nie da rady wymienić wkładu. Takich zniczy nie da się użyć ponownie, ale mają one jedną przydatną cechę – są przeważnie wykonane ze szkła, co jest bardzo ładne, ekologiczne i wyróżnia się dobrym smakiem na tle plastikowej tandety z Chin. Ludzie bardzo często uszkadzają także znicze zarysowując je lub znacząc markerem. Złodziej nie tknie takiego lampionu.

    kradzież zniczy

  2. Monitoring na cmentarzu

    Idąc z duchem nowoczesności, niektórzy montują na grobach fotopułapki. Tak, monitoring grobów można coraz częściej zaobserwować na polskich cmentarzach. Zainstalowanie takiej fotopułapki, czyli bezprzewodowej minikamery na nagrobku, pomoże uchronić grób przed kradzieżą. Po wykryciu ruchu w pobliżu pomnika, urządzenie prześle na nasz numer telefonu zdjęcia złodzieja i czym prędzej możemy udać się na policję.

    Kradzież na cmentarzu a monitoring

  3. Zabezpiecz akcesoria nagrobkowe

    Co, jak co, ale akcesoria nagrobkowe nie należą do tanich. Za bardzo często dochodzi do ich kradzieży. Aby złodziej nie upodobał sobie naszego wazonu na nagrobek, czy lampionu cmentarnego, warto je przytwierdzić na stałe do pomnika. LuxStone Granity posiada nie tylko szeroki wybór dodatków do nagrobków, ale i oferuje usługę ich montażu. Dodatki do nagrobków przykleja się do pomnika za pomocą bardzo mocnego spoiwa – złodziej raczej nie będzie się siłował, żeby zwinąć wazon. Warto również wygrawerować na wazonie, czy misie np. inicjały Zmarłego. Wówczas będzie można bardzo łatwo zidentyfikować galanterię nagrobkową, jeżeli zauważymy podobne akcesorium na innym grobie.kradzież wazonu na cmentarzu

  4. Kradzież kwiatów na cmentarzu. Oznacz wiązanki kwiatowe i wieńce

    Kwiaty i wiązanki kwiatowe na cmentarzach kradnie się z zamiarem ich sprzedaży. Jeśli wcześniej spryskamy je farbą w sprayu, bądź oblejemy częściowo woskiem ze znicza, nikt ich nie będzie chciał kupić, a co za tym idzie – dla złodzieja będą bezużyteczne. Jeśli w wiązance są sztuczne kwiaty lub liście, to można za pomocą niezmywalnego markera napisać na nich imię i nazwisko zmarłego. Czasem łamie się także gałązki w wieńcach, aby kradzież na cmentarzu nie doszła do skutku.kradzież kwiatów z cmentarza

  5. Nie kładź kwiatów luzem

    Przynosząc kwiaty na cmentarz, nie kładź ich luzem na nagrobku granitowym, lub nie wkładaj ich do wazonu. Najlepiej jest zrobić trwałą kompozycję kwiatową, którą umieścimy np. w misie, czy wazonie i przysypiemy ją kamykami. Wyciągnięcie takich kwiatów z przymocowanej na stałe misy nastręczy złodziejowi sporo trudności.kradzież wiązanek z nagrobka

  6. Umieść bilecik w kwiatach

    Często w wiązankach umieszcza się także bileciki, w których pisze się imię i nazwisko osoby zmarłej oraz numer kwatery i grobu. Taki bilecik umieszcza się pomiędzy kwiatami i mocuje jakimś drucikiem. Jeśli kupisz wiązankę na cmentarz i znajdziesz w niej taki bilecik, powiadom policję. Pozwoli to na szybkie ujęcie nieuczciwego handlarza. W dobrym tonie byłoby także odniesienie kwiatów na miejsce, którego dane lokalizacyjne znajdziemy w bileciku.
    zapobieganie kradzieży kwiatów na cmentarzu

  7. Ubezpiecz nagrobek

    Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej oferują swoim klientom ubezpieczenie nagrobka. Może się to wydawać dość kontrowersyjnym pomysłem na zabezpieczenie przed kradzieżą, ale ubezpieczenie pomnika bardzo często obejmuje np. kradzież elementów, które są na stałe przymocowane go nagrobka, w tym m.in. dodatki do nagrobków.
    ubezpieczenie nagrobka od kradzieży na cmentarzu

  8. Uważaj na niskie ceny

    Handel pod cmentarzami kwitnie, co wzmaga też kradzież na cmentarzu. Bardzo często kupujemy kwiaty, wiązanki i znicze tuż pod bramą cmentarza. Jeśli widzimy, że ktoś ma ceny tych akcesoriów dużo niższe niż konkurencja, może to być (choć oczywiście nie musi) znak, że pochodzą one z kradzieży. Złodzieje często robią wiązanki z ukradzionych z grobów kwiatów i sprzedają je po zaniżonej cenie. Nie kupuj u takich handlarzy, gdyż wtedy wspierasz niejako ten proceder. Jeśli chcesz kupić takie akcesoria nagrobkowe w promocji, bardzo uważnie się im przyjrzyj – może będą miały nadłamane gałązki, lub będą spryskane woskiem, lub farbą?
    okradanie grobów z kwiatów

  9. Kup łańcuch i kłódkę

    Jeśli chcemy bardzo utrudnić złodziejowi kradzież, wybierzmy się do sklepu i kupmy łańcuch i kłódkę. Brzmi to nieco restrykcyjnie, ale złodziejowi na pewno nie będzie się chciało mocować z wieńcem przywiązanym do nagrobka łańcuchem.
    sposób na ograbianie grobów

  10. Zanieś kwiaty i znicze na cmentarz dopiero 1. listopada

    LuxStone Granity radzi także, aby znicze i kwiaty zanosić na cmentarz dopiero w dzień Wszystkich Świętych. Najlepiej z samego rana. Złodzieje grasują zazwyczaj w nocy, a kradzież na cmentarzu w dniu 1. listopada w biały dzień następuje bardzo rzadko. Po przyjściu na cmentarz i pozostawieniu akcesoriów nagrobkowych zrób zdjęcie grobu. Pomoże to zidentyfikować Twoje rzeczy i udowodnić kradzież na policji. Pamiętaj także, aby wszelkie kradzieże zgłaszać odpowiednim służbom. Pomoże to ująć wielu sprawców kradzieży.
    sposób na złodziei cmentarnych

Jak zapobiec kradzieży na cmentarzu?

  • kupuj tylko znicze zalewane bez wymiennych wkładów
  • przytwierdź wieńce łańcuchem do pomnika
  • wszelkie dodatki do nagrobków mocuj na stałe do pomnika
  • spryskaj kwiaty lub wieniec farbą
  • umieść bilecik z danymi grobu pośród kwiatów
  • połam gałązki w wieńcu
  • oznacz sztuczne kwiaty za pomocą markera
  • skrop wieńce woskiem
  • zainstaluj monitoring
  • ubezpiecz nagrobek
  • zrób zdjęcie akcesoriów, które pozostawiłeś na pomniku
Kradzież na cmentarzu. Poznaj sposoby ochrony nagrobka
10 sposobów, aby uchronić się przed kradzieżą na cmentarzu

Jak zabezpieczyć ławkę przed kradzieżą?

Nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy wkrótce po montażu ławki, ktoś próbuje ją ukraść. Czasami udaje się to złodziejom, choć nie jest to takie proste. Jak zabezpieczyć ławkę przed kradzieżą? Najprościej jest zamontować ławkę na cmentarz w betonowej wylewce, którą po wyschnięciu zasypujemy ziemią. Nie ma szans, żeby złodziej ją wykopał. A co jeśli nie chcemy montować ławki przy pomniku na stałe? Warto zastanowić się nad przytwierdzeniem jej łańcuchem na przykład do nagrobka. Istnieje tutaj jednak niebezpieczeństwo, iż złodziej próbując zerwać łańcuch uszkodzi nam nagrobek, a to pociągnie już za sobą dodatkowe koszty.

Gdzie zgłosić kradzież z cmentarza?

Wielu z nas zastanawia się pewnie, gdzie zgłosić kradzież z cmentarza. Otóż każdy taki przypadek należy zgłaszać na posterunku policji. Znieważenie miejsca spoczynku, ludzkich zwłok, czy prochów jest karane z art. 262 Kodeksu Karnego i może grozić grzywną, lub pozbawieniem wolności do lat dwóch. Z kolei paragraf 2 art. 262 KK mówi, że „Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” Nie wahajmy się więc zgłaszania wszelkich kradzieży cmentarnych na policji.