rośliny na cmentarz

Rośliny na cmentarz to kwestia priorytetowa dla wielu osób. Każda osoba, która ma kogoś bliskiego na cmentarzu chce, aby nagrobek pięknie się prezentował przez cały rok. Oprócz standardowej pielęgnacji polegającej na usuwaniu liści i myciu nagrobka z granitu, często decydujemy się także na brukowanie powierzchni wokół nagrobka. Taki zabieg nie tylko skutecznie chroni pomnik przed zabrudzeniami, ale i sprawia, że nagrobek prezentuje się bardzo efektownie. Ale nie o tym dziś będziemy pisać. Ładny nagrobek to nie tylko czysty kamień i pięknie ułożona kostka. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie wybrać rośliny na cmentarz, aby przez cały rok coś kwitło i było kolorowo, ale żeby jednocześnie nie wymagało to od nas większego nakładu pracy? Odpowiedź znajdziecie w artykule pt. “Kwitnący nagrobek. Jakie rośliny na cmentarz?”.

Kwitnący nagrobek wiosną

Kwiecień i maj to miesiące, w których przyroda budzi się do życia. Trawy i drzewa zaczynają się zielenić, a kwiaty kwitną wówczas bardzo intensywnie. Jakie kwiaty należy posadzić, aby grób bliskiego nam Zmarłego prezentował się pięknie i kolorowo? O to musimy zadbać już jesienią, ponieważ wtedy sadzi się większość roślin cebulowych – do takich należą żonkile, narcyzy, tulipany i szafirki. Odmian jest całe mnóstwo. Jeśli mamy nagrobek z miejscem na kwiaty bardzo dobrze będą się tutaj prezentowały niskie odmiany roślin. Możemy wybrać odmiany botaniczne wyżej wymienionych roślin, które kwitną trochę wcześniej niż wysokie odmiany. Oprócz roślin cebulowych możemy posadzić także niezawodne bratki, którym niestraszne są wiosenne przymrozki. Wiosną na grobach bardzo ładnie wyglądają również niezapominajki. Floksy szydlaste pełnią funkcję zadarniającą i wyglądają jak kwieciste dywany, co wygląda bardzo efektownie.

rośliny na cmentarz
Co posadzić na cmentarzu?

Kwitnący nagrobek latem

Latem większość roślin cebulowych przekwita i należy usunąć zaschnięte liście, ponieważ może to wyglądać nieestetycznie. Nie musimy wykopywać roślin cebulowych, ponieważ wystarczy to robić raz na kilka lat. Aby nagrobek pięknie prezentował się także latem, możemy posadzić na nim lub wokół niego mnóstwo ciekawych roślin. Do jednych z nich należą rojniki. Są to rośliny z grupy sukulentów. Niestraszne im upały i brak wody, a do tego bardzo szybko się rozmnażają i w dość krótkim czasie mogą pokryć daną powierzchnię ziemi. Na rynku jest wiele kolorów i rodzajów rojników, które kwitną latem w bardzo ciekawy sposób. Na nagrobek wybierajmy rośliny raczej niskie. Do nich należą m.in. pachnące goździki. Wystarczy usuwać przekwitłe kwiaty, aby rośliny zakwitły ponownie. Goździki będą rosnąć i kwitnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Czerwone, niskie goździki doskonale komponują się z granitami w ciemnym oraz bardzo jasnym kolorze.

Z roślin wieloletnich możemy wybrać także rozchodniki, które mają właściwości zadarniające, przez co uniemożliwiają zachwaszczenie ziemi. Nie są one trudne w pielęgnacji. Kolorowe kwiaty kwitnące praktycznie całe lato to aksamitki. Są to rośliny jednoroczne, które kwitną praktycznie do przymrozków i nie są trudne w pielęgnacji. Bardzo ciekawie na nagrobku wygląda również niebieska goryczka oraz begonia wiecznie kwitnąca. Te możemy posadzić w granitowych wazonach lub misach.

Kwitnący nagrobek jesienią

Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią wokół nagrobka, to możemy posadzić za płytą nagrobną np. wysokie marcinki. Szczególnie elegancko prezentują się te białe oraz w kolorze fuksji. Będą kwitły w sam raz na Święto Zmarłych. Oprócz astrów na samym nagrobku możemy posadzić również wieloletnie chryzantemy. Nie będziemy wówczas musieli kupować ich w donicy. Trzeba je jednak okryć na zimę, ponieważ mogą wymarzać.

Jesienne rośliny to także wieloletnie wrzosy, które są bardzo odporne na wszelką aurę. Możemy wybierać w wielu kolorach wrzosów, ale najładniej będą wyglądały te białe i fioletowe. Wrzosy mogą rosnąć na nagrobku lub wokół niego nawet kilka lat.

Kwitnący nagrobek zimą

Zimą niestety nie ma zbyt wielu roślin, które kwitną. Możemy jednak zadbać, aby nawet o tej porze roku nasz pomnik prezentował się dostojnie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej roślinom zimozielonym. Co to są rośliny zimozielone? To takie, które nie gubią zimą liści, czy igieł i mają piękny, zielony kolor przez cały rok. Do takich roślin zaliczamy bukszpany, tuje, lub np. barwinek, który dodatkowo pięknie kwitnie wiosną na fioletowo. Możemy też zdecydować się na berberysy, które są dostępne w wielu kolorach. Wymagają one jednak przycinania, aby nadmiernie się nie rozrosły. Jeśli chcemy, aby zimą na nagrobku było odrobinę koloru, można wybrać kwiaty sztuczne. Będą się one bardzo ładnie prezentowały w wazonach, czy misach. Gustowne akcesoria nagrobkowe kupią Państwo także w firmie LuxStone Granity w Zielonej Górze.

O tym musisz pamiętać

Nagrobek może wyglądać pięknie przez cały rok. Unikajmy jednak pstrokacizny i wybierajmy najlepiej stonowane, eleganckie kolory. Do takich należą z pewnością biel oraz wszelkie odcienie niebieskiego. Także czerwony może stanowić ciekawy kontrast w stosunku do ciemnych lub białych granitów. Szukając roślin na grób wybierajmy tylko te wytrzymałe, które nie wymagają dużego nakładu pracy i codziennego podlewania, ponieważ jeśli nie odwiedzamy cmentarza codziennie, rośliny również nie będą wyglądać elegancko.

You must be logged in to post a comment.