Litery na nagrobki

Litery na nagrobki. Duży wybór

Litery na nagrobki są z pozoru błahą sprawą. Jednak gdy przychodzi do wyboru odpowiednich liter na pomnik, klienci stają przed trudną decyzją. W końcu jest to wybór na długie lata, a rodzajów liter nagrobnych jest wiele. Liternictwo nagrobne wykonywane jest za pomocą różnych technik. Poniżej prezentujemy litery na pomnik, które dostępne są w kamieniarstwie LuxStone Granity.

piaskowane litery na pomnik
piaskowane litery na pomnik otrzymasz od nas gratis

Litery na pomnik piaskowane

Litery na pomnik piaskowane to zdecydowanie najtańsza opcja. Zamawiając montaż nagrobka w zakładzie kamieniarskim LuxStone Granity gwarantujemy darmowe wykonanie napisów metodą piaskowania. Piaskowanie jest to utrwalanie napisów w płycie napisowej za pomocą plotera w stosunkowo szybki i niezwykle dokładny sposób. Litery piaskowane można pomalować na dowolny, wybrany przez Państwa kolor. Oferujemy litery na nagrobki srebrne, złote, czarne, a nawet powlekane 24-karatowym złotem. Kolor liter nagrobnych dobiera się zazwyczaj kontrastowo do barwy granitu, aby napisy były jak najbardziej widoczne. Na jasnym granicie najlepiej prezentują się więc litery w kolorze czarnym, a na ciemnym – litery w kolorze złota lub srebra.

Kute litery na nagrobki

Kute litery na nagrobki to ekskluzywna alternatywa liternictwa nagrobkowego. Jest to dość droga opcja, ponieważ litery kute są ręcznie i jest to dość żmudny i czasochłonny proces. Nie mniej jednak pozostawiają trwały ślad w kamieniu na bardzo długie lata i nie wymagają odświeżenia co jakiś czas. Jest to najstarsza znana forma zachowania inskrypcji nagrobnych na pomniku.

Decydując się na litery kute należy poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniej czcionki. Nie powinna ona być zbyt cienka, gdyż wykucie cieniutkich liter ręcznie jest praktycznie niemożliwe. Trzeba się także zastanowić na wybranie wypełnienia liter odpowiednim kolorem, aby pasował do całej konwencji pomnika. Kute litery na pomniki prezentują się naprawdę wspaniale i są warte swojej ceny.

litery na nagrobek kute
Kute litery na nagrobku przetrwają dziesięciolecia

Litery na pomnik nakładane

Litery nakładane na pomnik wykonuje się z różnych surowców – począwszy od stali nierdzewnej, poprzez miedź, aż po brąz. Każdą literę nakłada się pojedynczo na płytę napisową i mocuje na stałe za pomocą odpowiednich bolców i kleju montażowego. Litery na nagrobki metalowe są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Może się jednak zdarzyć, że litery mogą stać się łupem złodziei, co będzie generowało dalsze koszty dorabiania i montażu liter nakładanych.

litery na nagrobki nakładane
Nakładane litery na nagrobki przykład

Wybierając litery na nagrobki pamiętaj o:

  • rodzaju liter na pomnik
  • rodzaju czcionki
  • wielkości czcionki
  • odpowiednim kolorze
  • rozmieszczeniu liter na tablicy napisowej
  • długości napisu na nagrobek

Demontaż pomnika a litery na nagrobku

Podczas demontażu lub renowacji nagrobka, co najczęściej odbywa się przy kolejnym pochówku, można zmienić liternictwo. Płytę napisową i tak później polerujemy, aby umieścić na niej dopis danych kolejnej osoby. Jeżeli opatrzyły się Państwu dotychczasowe litery na nagrobek, bądź też napis na nagrobku w każdej chwili można zmienić ich rodzaj na przykład z grawerowanych na nakładane. Osoby, które zdecydowały się na litery na nagrobki nakładane, bądź kute zazwyczaj wcześniej decydują się na zostawienie dodatkowego miejsca na tablicy nagrobnej, gdyż spolerowanie liter kutych, czy też ściąganie liter nakładanych wiąże się często z dużymi kosztami. Raczej się tego nie praktykuje. Klienci często zostają przy swoim wyborze i kamieniarz wykonuje po prostu kolejny dopis na pomniku uwzględnieniem tego samego rodzaju liter.

Montaż liter nagrobnych

LuxStone Granity oferuje Państwu staranne wykonanie liter na nagrobkach i dopisów na pomnikach po pogrzebie. Z szerokiej oferty liter nagrobnych można wybrać odpowiadającą Państwu opcję, która będzie doskonale współgrała z kompletnym modelem nagrobka. Nasz zakład kamieniarski współpracuje z najlepszymi rzemieślnikami w Polsce, którzy od dziesięcioleci zajmują się liternictwem nagrobnym. Gwarantujemy więc bardzo wysoką jakość liter na pomnik oraz samego montażu.