Renowacja nagrobków

Renowacja nagrobków i pomników

Renowacja nagrobków i pomników w Zielonej Górze to częsta usługa zlecana zakładowi kamieniarskiemu LuxStone Granity. Bardzo często tego typu prace zlecane są przed listopadowym świętem. Jesień to okres wzmożonych prac kamieniarskich. Jeśli zauważyłeś uszkodzenie lub przechył nagrobka, nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Zgłoś się od razu do fachowego kamieniarza, aby nie pogorszyć stanu pomnika.

Nagrobek się przechylił

Renowacja nagrobków najczęściej dotyczy przechylenia, bądź przekrzywienia się pomnika. Rzadko kiedy dochodzi do pęknięć granitu. Jeśli zauważyłeś popękania na nagrobku, jest to najprawdopodobniej spowodowane złym sposobem montażu, bądź słabą jakością surowca. LuxStone Granity wykonuje pomniki przede wszystkim granitowe, które są tak naprawdę wieczne. Nasze usługi renowacji nagrobków charakteryzują się nie tylko zastosowaniem najwyższej klasy granitów, ale i bardzo profesjonalnym podejściem do montażu. Stosujemy betonowe legary, które zapobiegają przechyłom, stąd nagrobki zamówione w LuxStone Granity nie ulegają przechyłom. Jeśli jednak jakimś zrządzeniem losu się tak zdarzy, udzielamy aż dwóch lat gwarancji na podniesienie nagrobka.

Podnoszenie nagrobka

Najczęstszym problemem klientów, którzy zgłaszają się do LuxStone Granity jest przechył nagrobka. Bardzo często spowodowane jest to postawieniem nagrobka w krótkim terminie po pogrzebie, w szczególności jeżeli chodzi o groby ziemne. Kiedy postawić nagrobek? Najlepiej około pół roku po śmierci bliskiej nam osoby. Wówczas zyskujemy pewność, że pomnik się nie zapadnie.

Do przechyłów nagrobka może również dojść, gdy nagrobek jest bardzo stary, lub gdy ziemia wokół nagrobka nie jest odpowiednio zagęszczona. Duży wpływ na przekrzywienie się pomnika mogą mieć również czynniki atmosferyczne – długo utrzymujące się opady, czy wiosenne roztopy. Także pęknięcie trumny sprzyja przechyłom płyty nagrobnej. W takich wypadkach najlepiej jest się zwrócić do doświadczonego kamieniarza, jakim jest LuxStone Granity. Nasza firma jako jedna z niewielu w Zielonej Górze stosuje przy montażu podkłady betonowe, które zapobiegają takim przypadkom.

Ubytki i pęknięcia nagrobka

Z czasem na nagrobku mogą pojawić się spękania i ubytki. Może to być spowodowane osiadaniem nagrobka, bądź niestabilnym podłożem. Wówczas należy zeszlifować pęknięcia i uzupełnić ubytki materiałem spajającym. Całość należy później wypolerować. Niestety czasem zdarza się tak, że na cmentarzu nie da rady naprawić pomnika. Wtedy należy go zdemontować i kamieniarz w swoim zakładzie dokończy pracę. Później następuje ponowny montaż nagrobka.

Renowacja nagrobków i pomników Zielona Góra
Renowacja pomnika

Wymiana lub ponowny montaż pomnika

Ponowny montaż pomnika następuje, zazwyczaj po jego naprawie lub wcześniejszym rozebraniu pomnika do pogrzebu. Niekiedy koszty renowacji przekraczają cenę nowego nagrobka, na przykład, gdy jest bardzo uszkodzony i nieładnie wygląda, dlatego wielu klientów decyduje się na kompletną wymianę pomnika.

Odnawianie liter

Bardzo często renowacja nagrobków dotyczy odnawiania liter. Litery na pomniku z czasem blakną i należy je odświeżyć. Warto zwrócić się do kamieniarza o wykonanie takiej usługi, ponieważ odnawianie liter na pomniku we własnym zakresie może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku.

Nagrobki z kostką

Pod tym tajemniczym pojęciem nie kryje się nic innego, jak brukowanie nagrobków. Usługa ta polega na ułożeniu kostki polbrukowej, lub granitowej wokół pomnika. Ma to bardzo dużo plusów, ponieważ wybrukowana powierzchnia przy nagrobku zapobiega powstawaniu zabrudzeń i zachwaszczeniu. Nagrobek prezentuje się bardzo estetycznie, a my nie stoimy w błocie podczas spotkań rodzinnych na cmentarzu.

Ile kosztuje renowacja nagrobka?

Cena renowacji nagrobka w Zielonej Górze i okolicach zależy od wielu czynników. Ma na nią wpływ okres, w którym zlecamy naprawę pomnika. Jeśli jest to jesień, cena może być wyższa, niż w innych porach roku. Jesień to bardzo gorący okres dla kamieniarza. Skupia on się wówczas na montażu nagrobków, a prace renowacyjne nie są dla niego specjalnie opłacalne. Cena renowacji zależna jest również od zakresu prac kamieniarskich.

Uszkodzenie nagrobka podczas demontażu

Czasami zdarza się tak, że dotychczasowy nagrobek podczas podnoszenia go lub demontażu ulega uszkodzeniu. Jest to zależne od sposobu montażu przez kamieniarza – jeżeli użył bardzo dużo zaprawy spajającej poszczególne elementy pomnika, lub nie zastosowano betonowych legarów, nagrobek po prostu pęka. Jeżeli istnieje takie prawdopodobieństwo, cena renowacji niestety rośnie. Renowacja pomnika to kwestia indywidualna, dlatego nie jesteśmy w stanie podać oficjalnego cennika.

Zaufaj doświadczonemu kamieniarzowi

Nasze doświadczenie w zakresie renowacji nagrobków jest bardzo długie i sięga kilkunastu lat wstecz. W ciągu tego okresu LuxStone Granity naprawił wiele pomników i na palcach jednej ręki możemy policzyć zgłoszone nam reklamacje. Możemy się poszczycić, że nasi klienci polecają nasze usługi swoim krewnym i znajomym, ponieważ doceniają nasz profesjonalizm. Jeśli chcesz uzyskać bezpłatną wycenę renowacji nagrobka, zadzwoń 691 407 469.