Kiedy postawić nagrobek?

Kiedy postawić nagrobek?

Tradycja stawiania nagrobków jest praktykowana w wielu kręgach kulturowych od dawien dawna. Po śmierci bliskiej osoby chcielibyśmy jak najprędzej uczcić jej pamięć stawiając nagrobek. Istnieje wiele różnych przekonań, dotyczących terminu stawiania nagrobka. Kiedy postawić nagrobek i zamówić usługę u kamieniarza? Odpowiedź znajdą Państwo w naszym artykule.

Dwie ważne rzeczy, o których musisz pamiętać

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki termin jest odpowiedni na postawienie nagrobka. Istnieje jednak pogląd, iż powinno się to zrobić przed pierwszą rocznicą śmierci zmarłej osoby, a najwcześniej po miesiącu od pogrzebu. Montaż nagrobka jest uzależniony od dwóch zasadniczych czynników – daty pogrzebu oraz pogody. Nie zalecamy jednak stawiania pomnika zbyt wcześnie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

I Data pogrzebu

Większość zakładów kamieniarskich zaleca stawianie pomników po upłynięciu co najmniej 6 miesięcy od daty pogrzebu. Związane jest to z tzw. osiadaniem grobu po pogrzebie. Podczas kopania grobu ziemia zostaje spulchniona, potrzebuje więc czasu, aby się odpowiednio ułożyć. Jeśli zdecydujemy się na montaż nagrobka przed upływem pół roku od pogrzebu, grób może się zapaść, a postawiony pomnik może ulec zniszczeniu. Dlatego też nagrobki zamontowane przed upłynięciem okresu 6 miesięcy raczej nie podlegają gwarancji. Dotyczy to przede wszystkim grobów ziemnych.

Problem znika, jeśli grób jest podpiwniczony. Wówczas można stawiać pomnik nawet kilka dni po pogrzebie. Groby murowane nie stanowią tutaj przeszkody do stawiania nagrobka i nie powinno później dojść do żadnych przechyłów, czy osunięć.

II Pogoda jest istotna

Pogoda ma istotny wpływ na termin stawiania pomnika. Najlepiej jest montować pomnik, gdy panują dodatnie temperatury, gdyż wpływa to na wiązanie się zapraw. Już kilka stopni mrozu może sprawić, że zaprawa popęka, co stworzy konieczność poprawek i wygeneruje większe koszta. Najlepiej więc wstrzymać się z montażem w okresie zimowym, a zlecić taką usługę od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zalecamy stawianie nagrobka w okresie od marca do końca listopada. Chyba, że zima jest lekka i bezśnieżna, wówczas można zamówić usługę montażu również w miesiącach zimowych. Ważne jest przygotowanie odpowiedniego fundamentu, na którym będzie się wspierać konstrukcja nagrobka.

Skontaktuj się z zakładem kamieniarskim

Ważną sprawą jest także kwestia, czy nagrobek będzie ponownie rozbierany do pochówku, czy będzie montowany na stałe. Dotyczy to przeważnie nagrobków rodzinnych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące montażu nagrobka najlepiej jest skontaktować się z zakładem kamieniarskim LuxStone Granity w Zielonej Górze. Służymy wszelką pomocą i radą w kwestii terminu postawienia nagrobka oraz wielu innych kwestiach. U nas dowiesz się, kiedy najlepiej postawić nagrobek oraz zlecisz usługę montażu pomnika po pogrzebie.

Kiedy postawić nagrobek?
Kiedy można postawić nagrobek

You must be logged in to post a comment.