Demontaż pomnika

Demontaż pomnika do pogrzebu

Gdy nasi bliscy odchodzą jest to bardzo trudny moment dla całej Rodziny. Nie mniej jednak należy zacząć przygotowania do pogrzebu. Często zdarza się tak, że chowamy zmarłą osobę w mogile, w której już ktoś spoczywa. Zazwyczaj jest to bliski krewny zmarłego. Nierzadko również na tej mogile znajduje się pomnik nagrobkowy. Wówczas należy udać się do zakładu kamieniarskiego, aby kamieniarz zdemontował nagrobek przed pogrzebem. Zachęcamy również do kontaktu w przypadku, jeśli chodzi o pilny demontaż pomnika do pogrzebu.

Koszt rozebrania i złożenia pomnika.

Jaki jest koszt rozebrania i złożenia pomnika na nowo? Ile kosztuje rozebranie pomnika do pogrzebu? Te pytania z pewnością nurtują wielu z Państwa. Demontaż nagrobka to nie jest taka prosta sprawa, jakby się wydawało. Radzimy wybierać w tej kwestii tylko doświadczonych kamieniarzy, ponieważ przy demontażu może dojść do uszkodzenia nagrobka.

Zakład kamieniarski LuxStone Granity oferuje profesjonalny demontaż pomnika do pogrzebu oraz jego ponowny montaż. Jako jedyna firma kamieniarska w Zielonej Górze dysponujemy odpowiednim sprzętem w postaci wysięgnika HDS, umocowanego na naszym samochodzie ciężarowym. Dzięki temu nie musimy angażować kilku pracowników do demontażu pomnika, a cena demontażu nagrobka jest bardzo atrakcyjna.

Ile kosztuje rozebranie pomnika do pogrzebu?

Koszt rozebrania i złożenia pomnika przy pogrzebach uzależniony jest od kilku kwestii:

  • miejsca spoczynku
  • dostępności do mogiły
  • bliskość innych nagrobków
  • wielkości pomnika

Rozebranie pomnika do pogrzebu odbywa się zazwyczaj w trybie pilnym. Nie ma to jednak wpływu na cenę demontażu pomnika. Bardzo istotny jest jednak dostęp do mogiły. Jeśli nie można swobodnie podjechać samochodem do przygotowywanego grobu, wówczas nie możemy użyć ciężkiego sprzętu, a pozostaje jedynie siła rąk. Wówczas wiadomo, cena demontażu nagrobka rośnie. Dodatkowo jeżeli w pobliżu mogiły znajdują się inne nagrobki w bardzo bliskiej odległości, znacznie utrudnia to rozbiórkę nagrobka. Ale nie jest to oczywiście niemożliwe. I chyba najważniejsza kwestia, która wpływa na cenę demontażu pomnika to rodzaj nagrobka i jego wielkość.

Oczywistym jest, iż cena rozbiórki pomnika będzie niższa, gdy mamy do czynienia z nagrobkiem urnowym. Wówczas należy odsunąć niewielką płytę, aby umieścić w grobie urnę. Nie należy jednak wykonywać tej czynności samodzielnie, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem pomnika, bądź późniejszymi problemami z osuwaniem się nagrobka.

Najwyższa jest cena rozbiórki grobowca, szczególnie takiego, który składa się z bardzo grubych płyt granitowych. To samo dotyczy nagrobków podwójnych. Wówczas nie obędzie się bez dźwigu, którym jak już wspomnieliśmy, LuxStone Granity dysponuje. Koszt rozebrania i złożenia pomnika rodzinnego waha się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych, w zależności od tych kilku kwestii, o których pisaliśmy powyżej.

Cena demontażu nagrobka pojedynczego to raczej średnia półka cenowa, ale należy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Cena rośnie wraz z trudnym dostępem do pomnika.

Demontaż nagrobka cena

Niestety nie da się jednoznacznie określić, jaka jest cena demontażu nagrobka, ponieważ zakład kamieniarski LuxStone Granity każdy przypadek rozpatruje indywidualnie. Ostateczny koszt rozebrania i złożenia pomnika podajemy dopiero po jego dokładnym obejrzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że jest to zazwyczaj pilna sprawa, dlatego warto do nas zadzwonić, podać miejsce rozbiórki pomnika, określić dokładną kwaterę, wówczas jedziemy na miejsce planowanego demontażu i oglądamy pomnik. Można również wysłać do nas zdjęcie pomnika wraz z jego otoczeniem, wówczas otrzymają Państwo wycenę od ręki. Zakład kamieniarski LuxStone Granity oferuje naprawdę bardzo dobre ceny demontażu pomnika, a rozbiórka odbywa się szybko i planowo.

koszt rozebrania i złożenia pomnika
Ile kosztuje rozebranie pomnika do pogrzebu?

Kiedy można postawić nagrobek po pogrzebie?

Zdemontowany pomnik stawia się ponownie po upływie kilku tygodni od daty pogrzebu. Nie zalecamy montażu nagrobka wcześniej, ponieważ może on ulec zapadnięciu, gdyż ziemia po pochówku musi się odpowiednio ułożyć i ubić. Standardowo należy odczekać 6 miesięcy od daty pogrzebu. Jest to optymalny termin ponownego montażu pomnika. Nie dotyczy to oczywiście grobów ziemnych murowanych. W takich wypadkach można już kilka dni po pogrzebie postawić pomnik.

Pomnik po pogrzebie a gwarancja

Często zdarza się tak, że rodzina jednak nalega na postawienie nagrobka zaraz po pogrzebie i żadne sensowne argumenty nie przemawiają za odłożeniem tej kwestii na późniejszy termin. Możemy oczywiście na życzenie zainstalować ponownie pomnik kilka dni po pochówku. Nie udzielamy jednak wówczas gwarancji na montaż, a jeśli nagrobek się osunie, czy zapadnie klient będzie musiał ponieść ponowne koszty naprawy. Dotyczy to grobów ziemnych niepodpiwniczonych.

Demontaż pomnika zimą

Nasi bliscy odchodzą bez względu na porę roku. Zima to najtrudniejszy okres, nie tylko jeżeli chodzi o pogrzeby. Dla większości kamieniarzy ujemne temperatury stanowią nie lada wyzwanie, jeżeli chodzi o prace kamieniarskie na powietrzu. Ziemia jest zmarznięta i trudno zdemontować pomnik. Dlatego też mogą wystąpić różnice w cenie w zakresie usługi demontaż nagrobka zimą, a np. latem. Więcej szczegółów na temat instalacji nagrobka można przeczytać na naszym blogu Kiedy postawić nagrobek?

demontaż pomnika do pogrzebu
Demontaż grobowca do pogrzebu w LuxStone Granity

Przygotowanie pomnika do pogrzebu:

  • demontaż pomnika
  • przechowanie nagrobka
  • uzupełnienie tablicy napisowej
  • ponowny montaż pomnika w ustalonym czasie
  • utylizacja starego pomnika

Jak zdemontować wazon z pomnika?

Jak zdemontować wazon z pomnika, jeśli przygotowujemy nagrobek do rozbiórki? Lepiej nie robić tego samodzielnie i zostawić demontaż wykwalifikowanemu kamieniarzowi. Wazony przytwierdzane są do nagrobków na stałe, aby uchronić je przed kradzieżą. Próbując samodzielnie zdjąć wazon z płyty nagrobnej możemy albo uszkodzić wazon, albo co gorsza – płytę główną. Warto również zastanowić się nad tym, czy jest sens demontować wazon, ponieważ mogą się pod nim pojawić przebarwienia na granicie.

Pilna sprawa

Demontaż nagrobka przed pogrzebem to zazwyczaj pilna sprawa, ponieważ trzeba rozebrać cały pomnik i przetransportować go w bezpieczne miejsce, gdzie będzie magazynowany. Nie można tego odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ odpowiednie firmy funeralne muszą przygotować jeszcze odpowiednio miejsce pochówku. Dlatego jeżeli zależy Ci na szybkim demontażu nagrobka, zadzwoń 691 407 469