Nagrobki urnowe

Nagrobki urnowe w Polsce coraz popularniejsze

Coraz więcej klientów decyduje się na spopielenie, czyli kremację, jeżeli chodzi o formę pochówku. Z tego powodu nagrobki urnowe cieszą się tendencją wzrostową, jeżeli chodzi o wybór pomnika. Mają one wiele zalet – są nie tylko tańsze od tych tradycyjnych (chociaż ich cena z roku na rok ciągle rośnie), ale mają o wiele mniejszy rozmiar od tych tradycyjnych. LuxStone Granity posiada bardzo bogatą ofertę pomników urnowych w niezwykle korzystnych cenach. Poznaj nasze wzory nagrobków urnowych.

Groby urnowe znane już przed naszą erą

Groby urnowe znane były ludzkości już przed naszą erą – w starożytnej Grecji, w Egipcie, a nawet u pradawnych Słowian. Zmarłych grzebano w urnach, które następnie umieszczano w wydrążonej skale, bądź w ziemi. Często też usypywano na nich kurhany. Nagrobki urnowe nie są więc wynalazkiem nowoczesnej kultury. Stają się jednak coraz bardziej popularne i obserwujemy tendencję wzrostową jeżeli chodzi o montaż pomników urnowych.

Nagrobki urnowe a przyszłość

Szacuje się,że w niedalekiej przyszłości nagrobek urnowy będzie najpopularniejszym pomnikiem wybieranym przez klientów. Już teraz na wielu cmentarzach brakuje miejsc do pochówku, a powiększanie przestrzeni cmentarnej jest dość problematyczne. Nagrobek urnowy zajmuje mało miejsca, a w grobie może być pochowanych nawet kilka osób. Jest to także zdecydowanie tańsza alternatywa niż grób tradycyjny.

Pomnik urnowy a brak miejsca na cmentarzu

Z brakiem miejsc na cmentarzach zmaga się wiele polskich miast, a sporo osób ma problem z kupnem miejsca do pochówku. W wielkich metropoliach wykupienie miejsca na cmentarzu graniczy z cudem. Od wielu lat włodarze miast zachodzą więc w głowę, jak rozwiązać tą kwestię. Jednym z rozwiązań jest budowa tzw. kolumbariów, czyli betonowych ścian, w których umieszcza się urny.

Jeżeli jednak wolimy pochować prochy zmarłego w ziemi, doskonałym rozwiązaniem jest pomnik urnowy. Aby dobrze gospodarować terenem cmentarnym zaleca się kremację, jednak wielu Polaków taka forma pochówku jest nie do przyjęcia – bardzo często kojarzy nam się to z II wojną światową. Czy spopielenia w Polsce będą głównym trendem pogrzebowym? Czas pokaże. Poniższy wykres pokazuje preferencje Polaków, jeżeli chodzi o wybór pomników.

Nagrobek urnowy z granitu Impala
Nagrobek urnowy z Impali

Z brakiem miejsc na cmentarzach zmaga się wiele polskich miast, a sporo osób ma problem z kupnem miejsca do pochówku. W wielkich metropoliach wykupienie miejsca na cmentarzu graniczy z cudem. Od wielu lat włodarze miast zachodzą więc w głowę, jak rozwiązać tą kwestię. Jednym z rozwiązań jest budowa tzw. kolumbariów, czyli betonowych ścian, w których umieszcza się urny. Jeżeli jednak wolimy pochować prochy zmarłego w ziemi, doskonałym rozwiązaniem jest pomnik urnowy. Aby dobrze gospodarować terenem cmentarnym zaleca się kremację, jednak wielu Polaków taka forma pochówku jest nie do przyjęcia – bardzo często kojarzy nam się to z II wojną światową. Czy spopielenia w Polsce będą głównym trendem pogrzebowym? Czas pokaże. Poniższy wykres pokazuje preferencje Polaków, jeżeli chodzi o wybór pomników.

Nagrobki urnowe wykres
Wykres przedstawiający montaż nagrobków urnowych na przestrzeni lat

Nagrobek urnowy a kolumbarium

Wiele osób decyduje się na pochówki w tak zwanych kolumbariach. Są to ściany pamięci, w których znajdują się specjalne nisze, gdzie umieszcza się prochy Zmarłego. Taka nisza może pomieścić kilka urn, więc jest to zdecydowana oszczędność miejsca i kosztów związanych z montażem pomnika. Pomnik urnowy stwarza jednak możliwość indywidualnych odwiedzin na cmentarzu. Na przykład podczas Święta Zmarłych możemy stać tuż przy pomniku osoby zmarłej, a nie tłoczyć się tłumie pod kolumbarium. Dodatkowo na nagrobku urnowym możemy postawić znicze i kwiaty oraz dowolnie kształtować jego wygląd dokupując np. akcesoria nagrobkowe.

Nagrobek urnowy rodzinny

Sporo osób interesuje forma pochówku w grobie rodzinnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, posiadamy w ofercie również nagrobki urnowe rodzinne, które pozwalają na umieszczenie co najmniej dwóch urn w grobie. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie zarówno pod względem kosztów, jak i oszczędności miejsca. Świetnie się sprawdza także podczas zjazdów rodzinnych. Wówczas nie trzeba biegać po całym cmentarzu, a rodzina może się skupić na modlitwie przy jednym grobie.

Zalety nagrobków urnowych

  • niższa cena pogrzebu
  • mniejszy koszt miejsca pogrzebowego
  • niższa cena nagrobka w porównaniu do pomnika tradycyjnego
  • łatwy w pielęgnacji
  • zgodny z normami kościoła katolickiego
  • odporny na działanie czynników zewnętrznych
  • ekologiczny
  • bogate wzornictwo
  • oryginalny wygląd

Wybierz nagrobki urnowe LuxStone Granity

Nasza firma oprócz tradycyjnych pomników ma w ofercie również nagrobki urnowe z granitu. Istnieje także możliwość zamówienia nagrobka urnowego z marmuru, lub trawertynu, jednak LuxStone wyspecjalizowany jest w montażu pomników urnowych granitowych. Już teraz poznaj naszą ofertę pomników urnowych dzwoniąc pod numer 691 407 469. Zapraszamy również do naszej siedziby, która znajduje się obok cmentarza jędrzychowskiego na ulicy Kąpielowej w Zielonej Górze.