Nagrobki pojedyncze

Nagrobki pojedyncze z granitu

Nagrobki pojedyncze, jak sama nazwa wskazuje, nadają się do grobów pojedynczych, w których jest pochowana przeważnie tylko jedna osoba. Ale nie tylko – w takim grobie mogą znajdować się np. dwie trumny – jedna na drugiej, czy urny. To, czy pomnik jest pojedynczy, czy podwójny wpływa znacząco na cenę nagrobka. Jego wymiar często zależny jest od wytycznych administracji cmentarza. Kamieniarz LuxStone Granity gwarantuje fachowy montaż nagrobków pojedynczych.

Metod czczenia pamięci o zmarłych, bliskich nam osobach jest wiele. Zależały one oraz zależą tak naprawdę od tradycji oraz kultury poszczególnych narodów. U nas jednym z takich elementów, czy też symboli, do których przywiązuje się wagę i które pomagają nam pamiętać o bliskich, zmarłych osobach – są nagrobki cmentarne. W Polsce wielu ludzi dba o to, aby to miejsce pochówku ukochanej osoby było na swój sposób wyjątkowe, zadbane… Aby to było miejsce, gdzie można przyjść, spokojnie się pomodlić i powspominać dobre chwile spędzone za życia z daną osobą. Pomniki cmentarne buduje się przeważnie z naturalnego kamienia różnego rodzaju. Nagrobki granitowe są tutaj jednymi z tych, które wybierane są najczęściej, ponieważ ten kamień ma ogromne zalety doceniane przez wielu ludzi. Sporym zainteresowaniem cieszą się także tzw. nagrobki chińskie ze względu na swą cenę.

Trudny wybór nagrobka pojedynczego

Wybór odpowiedniego modelu, czy ornamentu na nagrobku pojedynczym jest bardzo trudnym zadaniem. Wielu ludzi dokonując wyboru pomnika kieruje się emocjami. Chcemy, aby nagrobek przypominał nam Zmarłego – na przykłady aby był w kolorze, jaki lubiła osoba Zmarła, bądź znajdował się na nim element nawiązujący do życia danej osoby. Dlatego nasz zakład kamieniarski podchodzi indywidualnie do każdego klienta – chętnie wykonujemy nagrobki pojedyncze według autorskich pomysłów naszych zleceniodawców. Staramy się jednak także doradzać naszym klientom na etapie decyzji o wyborze pomnika pojedynczego, ale ostateczny wybór należy oczywiście do Państwa.

Pomnik pojedynczy. Jaki materiał wybrać

Pomniki pojedyncze wykonuje się z różnych materiałów – granitu, marmuru, konglomeratu kwarcowego i innych. LuxStone Granity zajmuje się montażem pomników pojedynczych granitowych, ale jeśli klient ma życzenie, wykonujemy także nagrobki z innych kamieni naturalnych. Granit jest jednak naszym skromnym zdaniem najlepszym surowcem do produkcji pomników cmentarnych. Jego trwałość i cenne właściwości fizykochemiczne sprawiają, że pomnik z granitu to inwestycja na dziesięciolecia.

Nagrobki pojedyncze cena

Cena nagrobka pojedynczego jest z pewnością niższa niż nagrobków podwójnych. Jest ona zależna m.in. od koloru kamienia, wyboru odpowiedniej inskrypcji, czy emblematu, wymiarów grobu, grubości kamiennej płyty. LuxStone Granity oferuje bardzo korzystne ceny pomników nagrobnych. Ustalamy je indywidualnie podczas spotkania. Zachęcamy również do skorzystania z usługi brukowania – po montażu nagrobka układamy estetyczną kostkę brukową, lub granitową wokół pomnika, dzięki czemu całość prezentuje się niezwykle efektownie. Na życzenie klienta pomagamy również dobrać galanterię nagrobną w postaci wazonów, krzyży, czy figur. Zajmujemy się także montażem ławek cmentarnych.

Przede wszystkim, aby zakład kamieniarski mógł podać wycenę nagrobka, należy podać podstawowe dane:

  • czy ma to być nagrobek granitowy, czy z jakiegoś innego kamienia
  • ile osób jest pochowanych w grobie – czy ma to być nagrobek na jedną osobę, na dwie, czy też będzie to grobowiec rodzinny lub pomnik na urnę z prochami zmarłego, bądź nagrobek dziecięcy
  • czy miejsce na cmentarzu, gdzie została pochowana dan osoba, to mogiła ziemna, czy murowana (zwana piwniczką)
  • czy nowy nagrobek ma zostać postawiony na miejscu starego, który trzeba zdemontować
  • jaki wzór nagrobka wybiera się (dla zakładu kamieniarskiego są to istotne informacje odnośnie rozmiarów poszczególnych elementów)
  • jaką metodą mają zostać wykończone krawędzie, napisy, jaka ma być faktura powierzchni
  • jakiego typu (jeśli w ogóle) dodatki mają zostać zamontowane – np. krzyż, jakaś figurka, wazon itp.
  • czy w ramach usługi, firma ma również zrobić coś wokół nagrobka (np. ułożenie kostki brukowej, wbetonowanie ławeczki do siedzenia itp.)

Szeroka gama nagrobków pojedynczych

W LuxStone Granity znajdziecie szeroką gamę nagrobków pojedynczych z granitu w najróżniejszych fasonach, kolorach i wzorach. Wszystko w bardzo przystępnych cenach. Naszym głównym celem jest zadowolenie naszych klientów oraz stworzenie najwyższej jakości nagrobków, które będą służyć przez bardzo długie lata. Przyjdź do naszego zakładu kamieniarskiego na ul. Chabrową 14 a w Zielonej Górze lub skontaktuj się z nami telefonicznie, aby uzyskać poradę w zakresie montażu nagrobka i jego wyceny. Nasza firma działa kompleksowo, dlatego chętnie doradzimy Państwu w każdej kwestii dotyczącej montażu pomnika i doboru akcesoriów nagrobkowych.

Nagrobek pojedynczy z granitów Orion i Szwed
Klasyczny nagrobek z granitu Orion i Szwed

Nagrobki mają długą historię

Już od wieków groby, czy też nagrobki upamiętniające ludzi, którzy „odeszli z tego świata” – były i są budowane na Ziemi w przeróżnej postaci. Na przykład w starożytnym Egipcie były to tzw. mastaby oraz piramidy (gdzie chowano faraonów), które do dzisiaj się zachowały. W starożytnej Grecji były to grobowce w postaci budowli zwanych mauzoleum oraz tolos, a także kamienne płyty nagrobne pionowo ustawiane – nazywane stela. Starożytny Rzym słynie np. z sarkofagów.

Także na przestrzeni wieków oraz w zależności od tego, w której części świata, w jakiej kulturze itd., ta tradycja związana z pochówkiem znacznie się różniła i nadal różni. W obecnych czasach u nas stawia się nagrobki na cmentarzach, a na przykład w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych (co zapewne wielu z nas widziało choćby nawet w filmach), jest zupełnie inne podejście do tej sprawy – czyli stawia się tam po prostu biały krzyż w trawniku, gdzie na tym krzyżu widnieje imię i nazwisko zmarłej osoby i tak wygląda cały cmentarz. W Polsce najczęściej spotyka się na nekropoliach nagrobki pojedyncze z granitu, które są najtrwalsze na rynku.

Cmentarne nagrobki granitowe

Dlaczego ludzie wybierają nagrobki pojedyncze z granitu? Z dość prostego powodu – granit jest skałą bardzo twardą (niektórzy twierdzą, że niemal niezniszczalną), wytrzymałą na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne (np. na ścieranie, zarysowania). Materiał ten jest dostępny w wielu różnych barwach. Natomiast to, co jest tutaj bardzo istotne – nagrobki granitowe potrafią wyglądać jako nowe przez wiele lat. Wystarczy tylko dbać odpowiednio o kamień. Raz w roku można na przykład impregnować nagrobki odpowiednim preparatem. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego środka przeznaczonego do granitu.

Kiedy stawia się nagrobek zmarłej osobie?

Nagrobki pojedyncze stawia się przeważnie po ok. pół roku od pogrzebu zmarłej osoby, aczkolwiek ważna jest tutaj przede wszystkim temperatura. Powinna być ona wyższa niż zero stopni Celsjusza. Bardzo istotne tez jest to, gdzie została pochowana dana osoba – czy w mogile ziemnej, czy w murowanej. Jeśli jest to mogiła murowana, to już w zasadzie nawet po ok. 2 tygodniach od jej wybetonowania, można postawić nagrobek pojedynczy granitowy (lub inny). Jeśli jest to mogiła ziemna, to trzeba więcej czasu odczekać, aż ziemia „uleży” się, aby można było zrobić fundament pod pomnik. Średnio jest to od ok. 3 – 6 miesięcy, aczkolwiek to też zależy od pogody.

Bardzo ważną kwestią tutaj też jest rodzaj nagrobka – czy będzie to nagrobek dla jednej osoby zamknięty na stałe, czy np. grobowiec rodzinny, który będzie za jakiś czas „otwierany” w celu pochowania kolejnych osób. Bo w każdym przypadku, zasady będą tutaj trochę inne.

Zachęcamy do zapoznania się z dalszymi informacjami na temat oferowanych przez nas pomników cmentarnych oraz akcesoriów nagrobkowych. Wysoka jakość usług gwarantowana.

Nagrobek z granitów Galaxy Star i Brąz Królewski
Pomnik z kamieni Galaxy Star i Brąz Królewski