
Nagrobki granitowe są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednak z czasem mogą pojawiać się na nich nieestetyczne rdzawe plamy. Rdza na nagrobku nie wygląda zbyt estetycznie i często spędza nam sen z powiek. Z najnowszego wpisu LuxStone Granity dowiesz się, skąd się bierze rdza na granicie i jak ją efektywnie usunąć.
Skąd się biorą rdzawe plamy na granicie? Dlaczego granit żółknie?
Rdza na granicie może się pojawiać w wyniku oddziaływania wielu czynników. Najczęściej są to jednak kwestie związane z naturą. Otóż granit to naturalny surowiec, który może w swoim składzie zawierać różne minerały. Może więc zawierać (choć nie musi) tlenki żelaza, które w procesie utleniania się owych tlenków tworzą rdzawe plamy na granicie. Jest to naturalny proces geologiczny, któremu nie można zapobiec. Tlenki żelaza utleniają się zazwyczaj pod wpływem wilgoci, np. opadów.
Inną przyczyną powstawania rdzy na granicie może być woda bogata w żelazo. Zarówno woda opadowa, jak i gruntowa może zawierać wysokie stężenie żelaza, które po odparowaniu osadza się na powierzchni granitu, tworząc brązowawe plamy. Czasami wystarczy, że nasz nagrobek stoi na gruncie bogatym w żelaziane minerały, które pod wpływem deszczu zaczynają się utleniać tworząc rdzę.
Najczęściej jednak rdza na nagrobku powstaje w wyniku kontaktu kamienia z metalowymi elementami. Jeśli na nagrobku znajdują się metalowe wazony, lampiony, śruby lub inne elementy, mogą one rdzewieć i pozostawiać trudne do usunięcia plamy na granicie. Wilgoć przyspiesza ten proces, zwłaszcza w deszczowe dni.
Także nawozy i inne środki chemiczne stosowane w pobliżu nagrobków (np. na trawniku, czy środki przeciwko chwastom) mogą zawierać w swoim składzie związki żelaza, które pod wpływem wilgoci osadzają się na kamieniu, powodując przebarwienia.

Czy rdza na nagrobku jest wadą?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, granity to materiały naturalnie występujące w przyrodzie, które powstały bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Skład mineralny skały oraz procesy zachodzące w jej wnętrzu naturalne zjawiska geologiczne nie są wadą kamienia, gdyż nie powstały wskutek czynnika ludzkiego. Nie jest możliwym, aby przed wyprodukowaniem nagrobka granitowego (ani nawet po produkcji nagrobka) zbadać kilkutonowy blok kamienny pod względem geologicznym, tj. pod kątem występowania tlenków żelaza. Jeśli więc zaobserwują Państwo na zakupionym nagrobku rdzawe przebarwienia nie jest celowym działaniem firm kamieniarskich. Z reguły rdzawe przebarwienia widoczne są na jasnych granitach i udaje się usunąć za pomocą specjalistycznych środków.
Jak usunąć rdzawe przebarwienia z pomnika?
Istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie pozbyć się rdzy z pomnika. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na czyszczenie granitu i usunięcie plam jest zastosowanie środków specjalistycznych zawierających kwas ortofosforowy. Kwas ów skutecznie rozpuszcza rdzę, nie uszkadzając przy tym struktury granitu. Kwas ortofosforowy jest często stosowany w preparatach do czyszczenia kamienia naturalnego, ponieważ:
Działa selektywnie – usuwa jedynie rdzę, nie powodując matowienia ani przebarwień granitu.
Jest skuteczny nawet przy głęboko osadzonych plamach – wnika w strukturę kamienia i rozpuszcza związki żelaza.
Bezpieczny przy odpowiednim stosowaniu – nie niszczy powierzchni, jeśli używa się go zgodnie z instrukcją producenta.
Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych środków, możesz spróbować delikatniejszych metod:
Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona – wymieszaj kwasek z wodą, nałóż na plamę i delikatnie pocieraj szczoteczką. Możesz także posypać miejsce sodą oczyszczoną i skropić wodą utlenioną.
Ocet – nanieś ocet na rdzawy osad, odczekaj kilka minut, a następnie przemyj wodą i osusz powierzchnię.
Nie stosuj silnych kwasów, ani wybielaczy – mogą trwale uszkodzić strukturę granitu i sprawić, że kamień straci swój połysk. Nie stosuj również żadnych tłustych substancji, w tym oleju. Mogę one wniknąć głęboko w strukturę kamienia pozostawiając tłuste, praktycznie nieusuwalne plamy.
Żółte plamy na granicie – podsumowanie
Rdza na granicie to częsty problem, który może wynikać zarówno z naturalnych procesów geologicznych, jak i zewnętrznych czynników, takich jak kontakt z metalowymi elementami, nawozy czy woda bogata w żelazo. Choć rdzawe przebarwienia nie są wadą samego kamienia, mogą wpływać na estetykę pomnika.
Najskuteczniejszą metodą usuwania rdzy jest zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących zawierających kwas ortofosforowy, który rozpuszcza rdzę bez uszkadzania granitu. W przypadku mniej intensywnych zabrudzeń można wypróbować domowe sposoby, takie jak roztwór kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej czy ocet.
Aby zapobiec ponownemu pojawianiu się rdzy, warto regularnie impregnować nagrobek i unikać pozostawiania na nim metalowych przedmiotów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji granitowy pomnik może zachować swój estetyczny wygląd na długie lata.