kiedy postawić nagrobek po pogrzebie

Pogrzeb to niezwykle trudne doświadczenie dla wielu z nas, nie mniej jednak czasami musimy się z nim zmierzyć. Z pewnością dużo osób zastanawia się po pogrzebie, kiedy można postawić pomnik i od czego to zależy. LuxStone granity prezentuje Państwu zasady stawiania pomników.

Kiedy postawić nagrobek? Zasady stawiania pomników

Tradycję stawiania nagrobków jest praktykuje się w wielu kręgach kulturowych od dawien dawna. Po śmierci bliskiej osoby chcielibyśmy jak najprędzej uczcić jej pamięć stawiając nagrobek. Istnieje wiele różnych przekonań, dotyczących terminu stawiania nagrobka. Kiedy postawić nagrobek i zamówić usługę u kamieniarza? Odpowiedź znajdą Państwo w naszym artykule.

Po jakim czasie od pogrzebu można postawić pomnik?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki termin jest odpowiedni na postawienie nagrobka po pochówku. Istnieje jednak pogląd, iż powinno się to zrobić przed pierwszą rocznicą śmierci zmarłej osoby, a najwcześniej po miesiącu od pogrzebu. Montaż nagrobka zależy od dwóch zasadniczych czynników – daty pogrzebu oraz pogody. Nie zalecamy jednak stawiania pomnika zbyt wcześnie po pochówku. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Potrzebny czas: 5 minut

Kiedy można postawić pomnik po pogrzebie?

  1. Data pogrzebu a montaż nagrobka

    Większość zakładów kamieniarskich zaleca stawianie pomników po upłynięciu co najmniej 6 miesięcy od daty pogrzebu. Związane jest to z tzw. osiadaniem grobu po pogrzebie. Podczas kopania grobu ziemia zostaje spulchniona, potrzebuje więc czasu, aby się odpowiednio ułożyć. Jeśli zdecydujemy się postawić nagrobek po pogrzebie przed upływem pół roku, grób może się zapaść, a postawiony pomnik może ulec zniszczeniu. Dlatego też nagrobki zamontowane przed upłynięciem okresu 6 miesięcy raczej nie podlegają gwarancji. Dotyczy to przede wszystkim grobów ziemnych. Problem znika, jeśli grób jest podpiwniczony. Wówczas można stawiać pomnik nawet kilka dni po pogrzebie. Groby murowane nie stanowią tutaj przeszkody do stawiania nagrobka i nie powinno później dojść do żadnych przechyłów, czy osunięć.
    Kiedy postawić nagrobek po pogrzebie

  2. Pogoda jest istotna

    Pogoda ma istotny wpływ na termin stawiania pomnika. Najlepiej jest montować pomnik, gdy panują dodatnie temperatury, gdyż wpływa to na wiązanie się zapraw. Już kilka stopni mrozu może sprawić, że zaprawa popęka, co stworzy konieczność poprawek i wygeneruje większe koszta. Najlepiej więc wstrzymać się z montażem w okresie zimowym, a zlecić taką usługę od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zalecamy stawianie nagrobka w okresie od marca do końca listopada. Chyba, że zima jest lekka i bezśnieżna, wówczas można zamówić usługę montażu również w miesiącach zimowych. Ważne jest przygotowanie odpowiedniego fundamentu, na którym będzie się wspierać konstrukcja nagrobka.
    po jakim czasie od pogrzebu stawia się pomnik

  3. Nagrobek tymczasowy po pogrzebie

    Tak, jak pisaliśmy wyżej, nie zalecamy montażu pomnika po pogrzebie przed upływem pół roku. Nie dotyczy to naturalnie grobów murowanych. Jeżeli jednak bardzo chcemy postawić nagrobek po pochówku, a z tym właściwym, kamiennym chcemy jeszcze trochę poczekać, to idealnym rozwiązaniem jest nagrobek tymczasowy. Nagrobek tymczasowy to nic innego, jak drewniana obudowa grobu (chociaż na rynku pojawiły się także plastikowe nagrobki). Przy takiej obudowie grobu montuje się drewniany krzyż, a w środek sypie się ziemię, bądź kolorową korę drzewną. Można również posadzić kwiaty. Nagrobek tymczasowy służy do momentu postawienia pomnika po pogrzebie.
    pomnik tymczasowy po pogrzebie

Pomnik tymczasowy

Pomnik tymczasowy, w przeciwieństwie do nagrobka kamiennego montowanego na stałe, można zainstalować na grobie tuż po pogrzebie. Jest to drewniana obudowa, która zapobiega osuwaniu się ziemi i sprawia, że grób wygląda w dość estetycznie. Pomnik tymczasowy wykonywany jest przeważnie z drewna, które jest zaimpregnowane i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli dysponujemy grobem ziemnym, to nagrobek właściwy najlepiej jest postawić po kilku miesiącach od pogrzebu.

Nagrobek tymczasowy nie musi się ograniczać jedynie do drewnianej ramy okalającej grób. Na rynku jest wiele nowości związanych z funeraliami, a jedną z nich jest nagrobek z plastiku. Jest to oczywiście dość korzystna cenowo opcja, jeżeli chodzi o zakrycie góry piasku na cmentarzu, ale czy ekologiczna? Raczej w to wątpimy, bo decydując się później na pomnik z kamienia naturalnego, który jest praktycznie wieczny, musimy taki pomnik tymczasowy z plastiku zutylizować, co odbywa się już ze szkodą dla środowiska.

Kto ma prawo postawić pomnik po pogrzebie?

Zazwyczaj pomnik po pogrzebie stawia najbliższa rodzina. Po uzgodnieniu z krewnymi, kto ponosi opłatę za nagrobek należy udać się do zakładu kamieniarskiego. O wszelkich kwestiach dotyczących pomnika powinna decydować osoba, która ma prawo do grobu. Ważną sprawą jest także kwestia, czy nagrobek będzie ponownie rozbierany do pochówku, czy będzie montowany na stałe. Dotyczy to przeważnie nagrobków rodzinnych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące montażu nagrobka najlepiej jest skontaktować się z zakładem kamieniarskim LuxStone Granity w Zielonej Górze. Służymy wszelką pomocą i radą w kwestii terminu postawienia nagrobka oraz wielu innych kwestiach. U nas dowiesz się, kiedy najlepiej postawić nagrobek oraz zlecisz usługę montażu pomnika po pogrzebie.

Kiedy postawić nagrobek?
Kiedy można postawić nagrobek

Co zrobić z krzyżem po pogrzebie?

Kiedy postawiliśmy już nagrobek po pogrzebie, zostają nam akcesoria, które były wykorzystywane przy dotychczasowym grobie. Nie potrzebujemy już drewnianego krucyfiksu po pogrzebie i nie bardzo wiemy, co z nim zrobić.. Można się jednak zastanawiać, co zrobić z krzyżem po pogrzebie. Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa i nie można go ot tak sobie wyrzucić. Według 1171 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszelkie sakramentalia należy czcić z odpowiednią starannością. Wiele źródeł nakazuje, aby zakopać, bądź też spalić krzyż po pogrzebie. Najczęściej problem ten rozwiązuje firma kamieniarska, która zajmuje się montażem nagrobka po pogrzebie. W wielu przypadkach krzyż chowa się pod pomnik, gdzie po pewnym czasie zamienia się w proch.

Ile się czeka na pomnik? Ile trwa zrobienie pomnika?

Istotną kwestią jest także to, ile się czeka na pomnik. Bardzo często otrzymujemy zapytania od naszych klientów, ile trwa zrobienie pomnika. Na pewno jest to zależne od mocy przerobowych danego zakładu kamieniarskiego, a także dostępności surowców. Jest to więc kwestia subiektywna. W przypadku grobów ziemnych LuxStone Granity zaleca odczekać pół roku po pogrzebie zanim zaczniemy stawiać pomnik. Inaczej się ma sprawa jeśli chodzi o groby murowane. Tutaj można stawiać pomnik już kilka tygodni po pogrzebie. Najlepiej jest w przypadku grobów rodzinnych, w których już spoczywa jakiś krewny. Wówczas dokonuje się jedynie demontażu pomnika, wykonania dopisu na tablicy napisowej i ponownego zamontowania nagrobka. Jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna i praktyczna możliwość.

Zrobienie pomnika nie trwa długo. Wiele zależy też od klienta – niektórzy wybierają pomnik w ciągu kilkudziesięciu minut, inni potrzebują nawet tygodni do namysłu. Jeśli mamy już sprecyzowany wzór nagrobka oraz wybrany surowiec, możemy zlecić kamieniarzowi zlecenie postawienia pomnika.

Wykończenie wokół pomnika

Gdy w końcu pogoda już sprzyja i minęło trochę czasu od pochówku, można w końcu stawiać pomnik na cmentarzu. Przed zakupem warto się jednak zastanowić nad wykończeniem wokół pomnika. Jedni decydują się na naturalne rabatki, drudzy zlecają położenie kostki granitowej, a jeszcze inni wybierają okładziny granitowe wokół pomnika. Takie okładziny są doskonałym wyborem, jeżeli chodzi o wygląd i pielęgnację, przede wszystkim dlatego, że są łatwe w utrzymaniu czystości i są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych.