czarny granit kolory

Czarny granit niezmiennie kojarzy nam się z elegancją i luksusem. Od lat jest wykorzystywany w budownictwie i kamieniarstwie nagrobkowym. Jakie są najbardziej pożądane kolory czarnego kamienia? I czy istnieje idealnie czarny granit? Sprawdźmy.

Czarny granit synonim luksusu

Czarny granit bardzo często jest określany jako synonim luksusu. Czarne blaty kuchenne, schody, parapety granitowe, czy wreszcie nagrobki w kolorze czarnym prezentują się każdego dnia niezwykle elegancko. Ba, czerń to kolor, który idealnie komponuje się z jaśniejszymi kolorami kamienia. Istnieje więc nieskończenie wiele kombinacji kolorystycznych, w których możemy zastosować czarny kamień. Zobacz, jakie kompozycje są najciekawsze.

Co oznacza czarny kolor?

W kulturze kręgu europejskiego czerń jest nieodłącznie kojarzona z żałobą i śmiercią. Ten kolor najczęściej bierzemy pod uwagę zastanawiając się, jaki ubiór na pogrzeb wybrać. Być może dzięki naszym skojarzeniom czarny granit jest tak często wybieranym materiałem na nagrobki. Czarny kolor jest również symbolem nocy i bardzo często odnosi się do władzy i majestatu.

Czerń jest nierzadko kojarzona również z luksusem i elegancją, co sprawia, że ta barwa gości coraz częściej we wnętrzach mieszkalnych. Szczególnie w przestronnych pomieszczeniach czarne kamienie wygląda bardzo szykownie i monumentalnie. Istnieje wiele rodzajów ciemnego jak noc kamienia. Spróbujemy opisać te najciekawsze i najbardziej przykuwające naszą uwagę.

czarny kolor symbolika
czerń to symbol nocy

Czarny granit rodzaje

Jakie są rodzaje czarnego granitu? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze kamienie w ciemnym kolorze według zakładu kamieniarskiego LuxStone Granity. Nasza krótka charakterystyka granitów w ciemnych kolorach z pewnością pozwoli Ci w wyborze odpowiedniego surowca do Twoich potrzeb.

Granit Czarny Szwed

Granit Czarny Szwed to klasa sama w sobie. Jest to jeden z najbardziej wytwornych i szlachetnych granitów na świecie, a zarazem jeden z najdroższych. Cena za m2 Czarnego Szweda może przekraczać nawet trzy tysiące złotych w zależności od bloku. Jak nazwa wskazuje, granit ten pochodzi ze Szwecji. Szwedzki granit jest niebywale mrozoodporny i wytrzymały na warunki atmosferyczne. Nie odbarwia się z biegiem czasu, a jego kolor pozostaje trwały przez długie lata. Granit Czarny Szwed jest jednym z najciemniejszych granitów na rynku, choć może zawierać niewielkie drobinki. Idealnie czarny granit, podobnie zresztą jak biały, nie występuje w naturze. Nie mniej jednak jest to surowiec najbardziej zbliżony do ideału.

Szwedzki granit wprost idealnie nadaje się na elementy wnętrz mieszkalnych, jak blaty kuchenne, czy łazienkowe. Warto wyeksponować granitowe wnętrze i podkreślić je odpowiednim oświetleniem, czy kontrastowym kolorem, gdyż Czarny Szwed zdecydowanie jest tego wart. Prawdziwą furorę robi on jednak na polskich cmentarzach. Nagrobek z Czarnego Szweda to odpowiednik wytwornej elegancji i prawdziwego luksusu. Jeśli zależy Ci na tym, aby upamiętnić zmarłą osobę w naprawdę wyjątkowy sposób, to nie pozostaje nic innego, jak wydać grube tysiące na ten szczyt luksusu.

Granit Czarny Szwed opinie

Jeżeli chodzi o opinie dotyczące granitu Czarny Szwed, to można przyznać bez bicia, że jest to najbardziej pożądany kamień na rynku. Posiada on przede wszystkim piękny wygląd, zbliżony do czerni. Należy jednak przy tym pamiętać, iż nie ma idealnie czarnego kamienia. Granit wydobywa się w kopalniach i transportuje się i kupuje całe bloki. Kamieniarz nie ma więc możliwości sprawdzenia dokładnej barwy Czarnego Szweda przed dokonaniem zakupu bloku granitowego. Kolor widoczny jest dopiero po odpowiedniej obróbce i polerowaniu. Czasami więc powierzchnia Czarnego Szweda może nie być czarna, ale szara, bądź zawierać drobinki i żyły różnych minerałów. Ze względu na masowe wydobycie Czarnego Szweda oraz kończące się zapasy tego surowca coraz trudniej jest dostać ten granit w hurtowniach. Z tego też powodu jego cena w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Alternatywą dla tego granitu jest afrykańska Impala.

czarny granit Czarny Szwed
nagrobek rodzinny czarny szweda

Czarny granit ze złotem Star Galaxy

Czarny granit Galaxy Star pochodzi z Indii i jest niczym rozgwieżdżona galaktyka. Na czarnym kamieniu można bowiem zaobserwować mieniące się drobinki, które nadają temu granitowi charakteru i niepowtarzalności. Nie jest to idealnie ciemny jak noc granit, ale jego struktura sprawia, że jest dość łatwy w pielęgnacji i nie widać na nim kurzu. Galaxy Star nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Świetny surowiec na parapety i blaty kuchenne, a także nagrobki granitowe.

Indyjski granit Star Galaxy jest wydobywany dopiero od lat 80. XX w., jednak przez ostatnie trzy dekady zdobył niesłabnącą popularność na światowych rynkach budowlanych. W zasadzie z geologicznego punktu widzenia nie jest to granit, tylko gabro. Bardzo często określa się go mianem “czarny granit ze złotem” ze względu na mieniące się drobinki krzemianiu magnezu. Te drobinki mogą być różnej wielkości – od małych, przez średnie, aż po całkiem duże. Polerowany granit Galaxy Star wygląda dzięki nim naprawdę luksusowo i nie można wprost oderwać od niego wzroku.

Granit Galaxy Black
Galaxy Black kamień naturalny

Granit Absolute Black / Nero Assoluto / Premium Black

Absolute Black, zwany również Nero Assoluto, czy Premium Black oznacza absolutną czerń. To jeden z ciekawszych rodzajów czarnego kamienia, który zasługuje na naszą uwagę. Jest to kamień również pochodzenia indyjskiego, podobnie jak jego kuzyn Galaxy Star. Zarówno barwa tego granitu, jak i jego struktura są bardzo zwarte, co bardzo przyciąga uwagę klientów.

Patrząc z pewnej odległości na granit Absolute Black nie dostrzegamy żadnych drobinek, czy żyłowań, a jedynie jednolity czarny kolor. Stąd się wzięła prawdopodobnie jego nazwa. Po dokładnym przyjrzeniu się jego powierzchni można jednak dostrzec maleńkie drobinki minerałów, które usiane są na całej strukturze kamienia. Jest to szczególnie widoczne w świetle dziennym. Granit Nero Assoluto jest powszechnie stosowany w kamieniarstwie zarówno do stawiania pomników, jak i na okładziny podłogowe, czy ścienne. Jest to również elegancki materiał na blaty kuchenne.

czarny granit we wnętrzach
blat kuchenny z granitu Nero Assoluto

Granit afrykański Impala Dark

Pisząc artykuł o czarnym granicie nie można naturalnie zapomnieć o afrykańskiej Impali Dark. Jest to chyba najpopularniejszy granit wśród innych czarnych kamieni. Istnieje wiele odmian Impali i zazwyczaj ma ona kolor ciemnoszary, jednak Impala Dark to zdecydowanie jej ciemniejsza wersja. Ten południowoafrykański kamień jest stosowany jako materiał nagrobkowy, ale również jako surowiec na blaty łazienkowe i kuchenne. Bardzo elegancko wyglądają parapety z czarnego granitu Impala Dark. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

Granit Impala Dark bardzo dobrze harmonizuje z jaśniejszymi materiałami. Świetnie wygląda w kompozycjach kontrastowych, także z surowcami o innej fakturze. Kamień Impala Dark to średnia półka cenowa i piękny, grafitowy kolor.

Grobowiec z granitu Impala
Nagrobek rodzinny z ciemnego granitu Impala

Granit czarny z niebieskim Blue In The Night

Granit Blue in the Night to również niebieski granit. Dlaczego? Za moment to wyjaśnimy. Ten kamień to prawdziwa perła wśród granitów. Charakteryzuje się niezwykle pięknym uziarnieniem – w ciemnej głębi kamienia dostrzegalne są gołym okiem niebieskie punkciki, które powodują, że Blue In The Night jest tak pożądanym surowcem na światowych rynkach. Nazwę tego granitu można przetłumaczyć “Niebieski wśród nocy”, dzięki czemu możemy sobie dokładnie wyobrazić ten typ kamienia. Blue In The Night to czerń z niebieskawymi oczkami i szarym żyłowaniem, momentami wpadającym w biel.

Blue In The Night wydobywany jest w kilku miejscach na kuli ziemskiej, m.in. w Angoli i Norwegii. Niebieskie oczka na czarnym granicie sprawiają, że wielu klientów pragnie mieć ten kamień w swoich wnętrzach mieszkalnych. Warto wyeksponować blaty kuchenne, czy okładziny z tego granitu, gdyż wyglądają naprawdę niebiańsko. Nie wspominając o podłogach, które prezentują się niezwykle luksusowo. Granit Blue In The Night cieszy się także dużym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o nagrobki. Bardzo oryginalna propozycja dla osób z zasobniejszym portfelem.

Granit Blue In The Night
Blue In The Night kamień naturalny

Czarny granit parapety Black Nayara

Majestatyczna czerń granitu Black Nayara to gustowny szyk we wnętrzach i wysoka jakość na cmentarzu. Brazylijski kamień Black Nayara to jeden z czarnych kolorów granitu, który cieszy się niesłabnącą sławą. Można go wykorzystać praktycznie w każdym wnętrzu – zarówno w kuchni, jak i w salonie. Bardzo wytwornie będzie się prezentował także w łazience. Granit Black Nayara doskonale nadaje się również na parapety, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne. Struktura tego granitu jest dość jednolita, ale jeśli szukają Państwo idealnie czarnego granitu, to radzimy wybrać konglomerat, gdyż czarny kamień po prostu w naturze nie występuje.

Czarny granit cena

Czarny granit, podobnie jak biały, zielony nie są raczej kamieniami łatwo dostępnymi. Czerń, czy inny kamień w popularnym kolorze zawsze będzie odrobinę droższy od tych standardowych barw Jedne granity są bardziej miękkie, inne są twardsze, co wpływa na czas i stopień trudności obróbki i cięcia kamienia. Wpływa to na ogólną cenę czarnego granitu.

Czarny granit nie jest jednak najdroższym kamieniem na rynku. Ogólnie rzecz biorąc białe kolory surowca są wyższe od innych. Należy jednak przyjąć, że za metr kwadratowy czarnego granitu zapłacimy od kilkuset złotych wzwyż, w zależności od wybranego koloru. Za wyjątkiem oczywiście Czarnego Szweda, którego cena za m2 zaczyna się od ok 2000 zł. LuxStone Granity oferuje bardzo dobre ceny nagrobków granitowych oraz elementów budowlanych z ciemnego granitu. Jeżeli jesteś zainteresowany granitami w czarnym kolorze, zapraszamy do kontaktu.

Czarny granit jak czyścić?

Czarny granit jak czyścić? To pytanie zadaje sobie wielu z Was. Ten rodzaj kamienia, podobnie jak i inne, najlepiej czyści się ciepłą wodą i miękką ściereczką. Nie polecamy używania żadnych detergentów, ponieważ może to odbarwić granit. Jeżeli jednak koniecznie chcemy użyć środków chemicznych w celu umycia powierzchni granitowych, należy wybrać takie o neutralnym pH. Nie powinny one wpłynąć na kolor granitu.

Należy pamiętać, że granit w kolorze czerni wymaga większej dozy pielęgnacji, niż na przykład czerwone, czy kremowe kamienie. Na jego powierzchni widoczne są drobinki kurzu, gdy przez dłuższy czas nie czyściliśmy pomnika, czy też blatu. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na ciemny kamień granitowy, gdyż ma on wielorakie zastosowanie w kamieniarstwie. Szczegółowy proces czyszczenia granitu został opisany już na naszym blogu.

Najpopularniejsze zestawienia granitowe

Najpopularniejsze zestawienia granitowe to czerń i biel. To nieśmiertelne połączenie będzie stanowiło prawdziwą ozdobę eleganckiego wnętrza, czy też nekropolii. Kontrasty prezentują się bardzo wytwornie i są niczym yin i yang, co sprawia, że doskonale ze sobą współgrają.

Czarny granit stanowi świetne tło również dla innych kolorów. Jednym z najpopularniejszych połączeń kolorystycznych oprócz czerni i bieli jest zestawienie czarnego kamienia z kremowymi odcieniami. Powiązanie granitu Czarny Szwed na przykład z kamieniem Shivakashi to absolutny hit, obok którego nie można przejść obojętnie.

Czerń bardzo ładnie wygląda także z granitem w kolorze niebieskim, czy zielonym. Również czerwony tworzy atrakcyjny melanż w połączeniu z czarnym granitem. Ciemny kamień możemy więc dowolnie zestawiać z innymi barwami i zawsze będzie to dobrze wyglądało.

popularne zestawienia granitowe
czarny granit kontrastuje z bielą
Sztuczne zabarwianie granitu na czarno

Czarny granit nie występuje w naturze. Wielu nieuczciwych dostawców czarnego granitu próbuje go zabarwiać w sztuczny sposób, aby uzyskać ciemną barwę kamienia. Stosuje się do tego celu mieszanki zawierające olej lniany i węgiel drzewny. Ponadto wiele kamieni jest uszlachetnianych żywicą epoksydową, aby ukryć wady kamienia, czy mikropęknięcia. Kupując ciemny granit w zakładzie kamieniarskim LuxStone Granity masz pewność, że kamień jest najwyższej jakości i bez dodatku sztucznych substancji poprawiających wygląd kamienia.

barwienie granitu
sztuczne barwienie granitu na czarno

Czarny granit gdzie kupić?

Gdzie kupić czarny granit? Najlepiej w sprawdzonym i fachowym zakładzie kamieniarskim, który doskonale zna się na surowcach. LuxStone Granity to firma kamieniarska, która oferuje między innymi czarny granit w wielu rodzajach i w bardzo dobrej cenie. W naszym zakładzie można również zamówić elementy granitowe w wielu innych kolorach kamienia, na przykład w białym, kremowym, zielonym, etc.

Wykonujemy zarówno parapety z czarnego granitu, jak i nagrobki z tego surowca. Zachęcamy do zapoznania się z bogatym asortymentem kamieni, nie tylko w kolorze czarnym. Gwarantujemy wysoką jakość produktów, surowca i fachowy montaż. Skorzystaj z naszych usług kamieniarskich.