kod qr na nagrobku

Kody QR na nagrobkach w Polsce to nowość, która zyskuje coraz więcej sympatyków. Czy ta moda ma szansę przyjąć się w Polsce. LuxStone Granity wyjaśnia, czym są kody QR na pomnikach i w jaki sposób można je wykorzystać. Udanej lektury 🙂

Co to jest kod QR na nagrobku?

Kod QR – z ang. quick response – czyli kod szybkiej odpowiedzi. To wersja kodu kreskowego, który można zeskanować za pomocą urządzenia mobilnego. Dzięki tym niepozornym, czarnym kwadracikom na białym tle w szybki sposób możemy uzyskać różne informacje.

Kody QR można spotkać praktycznie wszędzie – na opakowaniach produktów, w książkach, w różnego rodzaju aplikacjach. Zupełną nowością na polskim rynku są kody QR na nagrobkach. Graweruje je się na tablicy nagrobnej po pogrzebie, bądź umieszcza na tabliczce, którą ustawia się następnie na pomniku. Odwiedzający grób mogą zeskanować kod i w ten sposób uzyskać informacje o zmarłym.

Jest to sposób na dostarczenie dodatkowych informacji o zmarłej osobie, której nie można zawrzeć na tradycyjnej tablicy nagrobnej. Rodzina lub bliscy mogą umieścić w QR kodzie link do strony internetowej, gdzie znajdują się biografia zmarłej, fotografie, wspomnienia lub inny rodzaj treści poświęconych pamięci osoby. Zbędna moda? Niekoniecznie.

kod qr na nagrobku

Skąd przywędrowały do Polski kody QR na pomnikach?

QR kody na pomnikach zawitały do Polski stosunkowo niedawno. Przywędrowały do nas z USA i Japonii. W tych krajach kody QR są obecne na rynku funeralnym już od ponad dekady. U nas ten biznes dopiero raczkuje. Sporadycznie można spotkać kody kreskowe na pomnikach w Polsce. Sądzimy jednak, biorąc pod uwagę rozwój technologii, iż jest to tylko kwestia czasu.

Kod QR na nagrobku można umieścić na tablicy napisowej, płycie głównej, lub specjalnej tabliczce. Jest to sposób, który umożliwia rodzinie i znajomym łatwy dostęp do dodatkowych informacji i wspomnień o ukochanej osobie, która odeszła. Nagrobki z kodem QR to również sposób na zachowanie pamięci i upamiętnienie zmarłej osoby w bardziej interaktywny sposób niż tradycyjne nagrobki.

Co się stanie po zeskanowaniu QR kodu na grobie?

Skanując QR kod na nagrobku za pomocą smartfona, tabletu, czy jakiegokolwiek mobilnego urządzenia z dostępem do internetu, zostaniemy przekierowani na stronę internetową, która przechowuje informacje o zmarłym. Oczywiście uprzednio ktoś z rodziny musi opracować i wprowadzić takie informacje do odpowiedniej bazy. Najczęściej robi to bliski krewny, który jest zaznajomiony z nowoczesnymi technologiami.

Opracowując stronę dotyczącą osoby zmarłej mamy bardzo dużo możliwości. Możemy opisać jej życiorys, uwzględniając życie rodzinne, czy sukcesy zawodowe. Bardzo często można okrasić całość zdjęciami zmarłego. Przechadzając się później na cmentarzu, czy odwiedzając dawno nie widziany grób dalekiego krewnego i skanując takie QR kody na pomnikach możemy zapoznać się z biografią osoby zmarłej. Jest to szczególnie cenione w środowisku genealogicznym.

Jak działa QR kod na pomniku?

Kody QR na nagrobkach działają na zasadzie umieszczenia w nich specjalnego kodu, który można zeskanować za pomocą urządzenia mobilnego wyposażonego w kamerę i odpowiednią aplikację do odczytywania kodów QR. Poniżej wyjaśniamy, jak to działa krok po kroku:

 • Tworzenie treści: Rodzina lub bliscy zmarłej osoby decydują, jakie informacje chcą umieścić w kodzie QR. Mogą to być na przykład biografia, zdjęcia, filmy, teksty czy inna forma upamiętnienia.
 • Generowanie kodu QR: Następnie, przy pomocy specjalnych narzędzi lub aplikacji do generowania kodów QR, tworzony jest unikalny kod składający się z czarnych i białych kwadratów.
 • Umieszczenie kodu na nagrobku: Kod QR może być wydrukowany lub wygrawerowany na płycie nagrobnej lub innej formie pamiątki.
 • Skanowanie kodu QR: Osoba, która chce uzyskać dostęp do informacji zawartych w kodzie QR, używa swojego smartfona z aplikacją do odczytywania kodów QR. Aplikacja korzysta z aparatu, by zeskanować kod.
 • Odczytanie zawartości: Po zeskanowaniu, aplikacja przetwarza kod i wyświetla treści, które zostały powiązane z tym konkretnym kodem QR. Może to być na przykład strona internetowa z biografią, galerią zdjęć, filmami lub innymi materiałami.

Dzięki temu procesowi, bliscy mają możliwość podzielenia się dodatkowymi informacjami o zmarłej osobie. Pozwala to na lepsze zrozumienie jej życia i pamięci. Jest to również sposób na zachowanie wspomnień w formie interaktywnej i łatwo dostępnej dla innych osób.

tabliczka z kodem QR

Tabliczka z kodem QR – doskonałe rozwiązanie dla niezdecydowanych

Tabliczka z kodem QR postawiona na pomniku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą umieszczać kodu na kamiennej tablicy napisowej. W każdej chwili można ją usunąć z pomnika. Tabliczki z QR kodem to sposób na radzenie sobie z żałobą i wspomnienie o bliskich nam, zmarłych osobach.

Tabliczki z QR kodem na pomnikach w Polsce to relatywnie nowe zjawisko. Może ono zdobyć popularność w miarę rozwoju technologicznego i kulturowego. W sieci istnieje już kilka platform, umożliwiających generowanie kodów QR na pomnikach – eMemoria, Epado, MemoryBook.

Zalety QR kodów na nagrobkach

Co zyskujemy dzięki kodom QR na nagrobkach? Poniżej prezentujemy listę

 • szybki dostęp do informacji dot. życia zmarłego
 • lokalizacja grobu
 • galeria zdjęć i video
 • kult pamięci o osobie zmarłej
 • cyfrowe wspomnienia o zmarłym
 • możliwość zostawienia kondolencji
 • historia rodziny