Jak samemu odnowić litery na pomniku?

Jak samemu odnowić litery na pomniku? Wbrew pozorom nie jest to trudna sprawa. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, zaopatrzyć się w niezbędne materiały i w kilka chwil litery na pomniku będą jak nowe. Pamiętaj jednak, że należy być bardzo uważnym, aby nie uszkodzić pomnika.

Odnawianie liter na pomniku – co należy wziąć pod uwagę?

Jak samemu odnowić litery na pomniku? Przede wszystkim wiele zależy od rodzaju liternictwa, gdyż litery na nagrobki są różne – mogą są one być piaskowane, kute, czy nakładane. Nie każdy bowiem rodzaj liter będziesz w stanie odnowić samodzielnie. Niezbędna może się tutaj okazać pomoc zakładu kamieniarskiego z Twojej okolicy. Najłatwiej jest oczywiście odnowić litery piaskowane, czy kute. Gorzej z tymi nakładanymi.

Jeśli na pomniku odpadła jedna, czy dwie literki nakładane, raczej nie zrobisz z tym nic samodzielnie. Musisz najpierw zakupić odpowiednie litery w specjalistycznym sklepie. Sklep oczywiście nie wie, jakie litery mają Państwo na nagrobku, więc należy przed zakupem ustalić czcionkę, jaka została wcześniej wybrana na napis na nagrobku. Litery na pomnik mogą być również wykonane z różnych materiałów – stali nierdzewnej, mosiądzu, porcelany i in.

Po dokonaniu zakupu należy w niezwykle precyzyjny sposób przytwierdzić je do nagrobka, aby były bardzo równo ułożone. Litery nakładane posiadają specjalne bolce, więc uprzednio należy wykonać odpowiednie nawierty w tablicy napisowej. Jeśli jest to renowacja napisu na pomniku, cały zabieg może się okazać bardzo problematyczny. Najlepiej udać się z tym problemem do najbliższego zakładu kamieniarskiego.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak mniej więcej kształtują się ceny renowacji liter w Polsce i jak samemu odnowić litery na pomniku piaskowane.

Jak samemu odnowić litery na pomniku?

Renowacja liter na pomniku cena

Cena renowacji liter na pomniku jest ustalana indywidualnie przez zakład kamieniarski, gdyż każdy przypadek renowacji jest inny. Cena może się znacząco różnić w zależności od kilku czynników, w tym:

 • Rozmiar i ilość liter: Im więcej liter trzeba odnowić, tym wyższy koszt może być związany z pracą.
 • Stan istniejących liter: Jeśli litery są jedynie zabrudzone lub lekko uszkodzone, koszt ich odnowienia może być niższy w porównaniu do przypadku, gdy wymagają one większych napraw lub rekonstrukcji.
 • Wybór materiału: Koszt renowacji może również zależeć od materiału, z którego są wykonane litery. Na przykład, renowacja liter z metalu może być droższa niż renowacja liter piaskowanych
 • Metody renowacji: Różne metody renowacji, takie jak czyszczenie, malowanie, naprawa lub wymiana, polerowanie mogą mieć różne ceny.
 • Lokalizacja: Ceny usług renowacji mogą się różnić w zależności od lokalizacji geograficznej i poziomu konkurencji na rynku usług związanych z renowacją pomników.
renowacja liter na pomniku

Jak odnowić złote litery na pomniku? Kup odpowiednią farbę

Jak odnowić złote litery na pomniku? Jeżeli chodzi o litery piaskowane, kolor liter nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Jeśli na nagrobku jest złoty napis, to najpierw musimy kupić w sklepie odpowiednią farbę do kamienia w kolorze złotym. Bardzo istotną kwestią jest tutaj to, że musi być to farba przeznaczona konkretnie do malowania na kamieniu, gdyż każda inna może nie być aż tak “przyczepna” i efekt nie będzie zadowalający.

Ważne jest również, aby była to farba odporna na warunki atmosferyczne, dobrze przylegająca do podłoża. Na rynku są zarówno farby akrylowe, które są chyba najpopularniejsze do renowacji liter na pomniku, jak i farby emulsyjne na bazie żywic charakteryzujące się długą żywotnością. Można też kupić farbę epoksydową, która jest idealna do stosowania na zewnątrz. Zwróć uwagę, aby była to farba do malowania po kamieniu.

Odnawianie liter na pomniku krok po kroku

Potrzebny czas: 2 godziny i 30 minut

Odnawianie liter na pomniku to proces przywracania im pierwotnego wyglądu i funkcjonalności. Może to być konieczne, gdy litery uległy zniszczeniu, zmatowieniu się koloru z powodu działania warunków atmosferycznych lub starzenia się materiału. Oto kilka kroków, jak samemu odnowić litery na pomniku:

 1. Ocena stanu napisu

  Pierwszym krokiem jest dokładna ocena stanu liter na pomniku. Sprawdź, czy są one zabrudzone, uszkodzone, matowe czy po prostu mało wyraźne ze względu na zatarty napis.
  odnawianie napisów na nagrobku

 2. Czyszczenie tablicy napisowej

  Jeśli litery są jedynie zabrudzone, możesz je oczyścić delikatnie za pomocą miękkiej szczoteczki, wody i łagodnego detergentu. Jeśli są silniej zabrudzone, możliwe, że będziesz musiał użyć specjalistycznych środków czyszczących.
  odnawianie liter

 3. Naprawa uszkodzeń

  Jeśli litery są uszkodzone, na przykład mają pęknięcia, odpryski lub brakujące fragmenty, możesz je naprawić za pomocą specjalistycznych mas czy wypełniaczy.
  uszkodzone litery na nagrobku

 4. Malowanie liter

  Jeśli litery wymagają odświeżenia koloru, możesz je pomalować na dowolnie wybrany przez siebie kolor. Najczęściej wybiera się kolor złoty lub srebrny. Kup farbę odpowiednią dla materiału, z którego jest wykonany pomnik.
  odnawianie liter na nagrobku

 5. Ścieranie

  Nie martw się, jeśli zdarzyło Ci się pomalować oprócz liter również powierzchnię dookoła nich. Po wyschnięciu farby po prostu zetrzyj ją pumeksem (w przypadku nagrobków granitowych)
  jak odnowić litery nagrobne

Pamiętaj, że proces odnawiania liter na pomniku może być różny w zależności od materiału, z którego są wykonane litery, oraz stopnia ich uszkodzenia. W niektórych przypadkach konieczne może być skorzystanie z usług profesjonalisty, zwłaszcza jeśli litery są wykonane z cennego materiału lub mają znaczną wartość historyczną. Podane informacje mają wartość jedynie poznawczą, pamiętaj, że samodzielne odnawianie liter na nagrobku może sprawić, że uszkodzisz pomnik.

Jak odnowić litery na pomniku markerem?

W zasadzie proces odnawiania liter na pomniku markerem wygląda podobnie, jak to opisaliśmy wyżej. Po prostu zamiast farby można użyć markera przeznaczonego do kamienia. Większość z nich jest na bazie oleju.

Aby odnowić litery na pomniku markerem, potrząśnij nim mocno, aby dokładnie wymieszać zawarte w nim pigmenty. Delikatnie naciśnij końcówkę markera na powierzchnię, po której chcesz pisać, po czym pomaluj markerem wszystkie litery.

Jak odnowić napisy na pomniku? Podsumowanie

Naprawa inskrypcji na nagrobkach nie jest zbyt kosztowna. Zlecenie tej czynności firmie kamieniarskiej może jednak przynieść nam wiele korzyści, gdyż efekt odświeżenia będzie trwalszy i bardziej estetyczny. Nierzadko zdarza się, że napisy są już w tak złym stanie, że należy zdemontować tablicę napisową, usunąć cały dotychczasowy napis metodą polerowania i zrobić nowy. Tego może dokonać tylko doświadczony kamieniarz.