Jak się ubrać na pogrzeb? Porady

Jak się ubrać na pogrzeb? Przed tym dylematem staje prędzej, czy później wielu z nas. Pogrzeb to niewątpliwie uroczystość o podniosłym i specjalnym charakterze. Jak się na nią ubrać i czego powinniśmy unikać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak się ubrać na pogrzeb? Porady

Każdy z nas, prędzej czy później, będzie musiał uczestniczyć w ostatniej drodze członka swojej rodziny, przyjaciela czy współpracownika. I choć strój to jedna z tych kwestii, o których w tym momencie myślimy najmniej, warto poświęcić chwilę, aby dobrać go odpowiednio do tej wyjątkowej uroczystości. Istnieje kilka prostych zasad odnośnie ubioru, których powinniśmy przestrzegać, aby zachować powagę tego dnia. Obowiązują także pewne zwyczaje pogrzebowe, o których właściwie każdy z nas powinien wiedzieć.O tym, jak się ubrać na pogrzeb piszemy poniżej.

Strój na pogrzeb. Klasyczna i symboliczna czerń

Czerń jest kolorem żałoby i odzwierciedla ból, jaki towarzyszy nam po utracie bliskiej osoby. Jednocześnie jest to barwa akcentująca powagę sytuacji oraz jej podniosłość i smutny charakter. W przypadku pogrzebu jest to kolor towarzyszący w szczególności bliskim osoby zmarłej. W ten sposób mogą one wyrazić smutek i jednocześnie oddać szacunek członkowi rodziny, któremu towarzyszą w ostatniej drodze.

Nie każda osoba, która wybiera się na grób lub pogrzeb jest zobligowana do zakładania czerni. Do takiego obowiązku nie muszą poczuwać się między innymi osoby niespokrewnione ze zmarłym, współpracownicy czy sąsiedzi. Jeśli zatem nie posiadają oni w swojej garderobie czarnych ubrań, nie muszą w ostatniej chwili biec do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniego stroju. Jak się ubrać na pogrzeb? Ważne jest, aby mimo wszystko kolory były stonowane i należały raczej do tych ciemniejszych. Świetnie sprawdzi się zatem granat, grafit czy ciemny brąz. Strój na pogrzeb może mieć również różne odcienie szarości połączone z ciemnymi dodatkami.

Kolor ubrania na pogrzebie jest przede wszystkim wyrazem czci i szacunku. Pozwala on także na zaakcentowanie powagi uroczystości o odróżnienie jej od innych, znacznie weselszych okazji. W związku z tym, zakładanie w takim dniu kolorów jaskrawych lub bardzo jasnych jest zdecydowanie w złym tonie. Wybór stroju w tych odcieniach może być odbierany jako złamanie zasad.

Czy zawsze czerń oznacza żałobę?

Mimo, iż w Europie z pogrzebem zdecydowanie kojarzy się kolor czarny, na świecie istnieją kultury, gdzie zdecydowanie nie kojarzy się on ze śmiercią. Przykładem mogą być Indie, gdzie kolor żałoby i smutku to biały. Hinduski strój na pogrzeb jest zatem jasny a każdy żałobnik uczestniczący w uroczystości zakłada odświętne, białe szaty. Czas po śmierci bliskiej osoby, na przykład męża, to również okres przywdziewania koloru białego. Kobiety nie powinny w tym czasie zakładać kolorowych ubrań, gdyż tylko nosząc biel dają wyraz swojego smutku.

Elegancki strój na pogrzeb

Ubiór na pogrzeb. Elegancko i schludnie

Jak już wspomnieliśmy powyżej, pogrzeb to uroczystość podniosła i wymagająca od nas szacunku. Ważne jest zatem, aby pamiętać o tym wybierając odpowiedni strój. Zdecydowanie nie powinien on być zbyt swobodny. Znacznym nadużyciem byłoby na przykład pojawienie się na uroczystości pogrzebowej w spodniach dresowych i bluzie. Warto pamiętać, że nasze ubranie powinno wyglądać czysto i schludnie. Jeśli zdecydujemy się na koszulę, warto wcześniej upewnić się, czy jest ona uprasowana.

Wielu z nas zastanawiając się, jak się ubrać na pogrzeb, w pierwszej kolejności myśli o garniturze w przypadku mężczyzn oraz o eleganckiej spódnicy i żakiecie jeśli chodzi o kobiety. Są to kreacje najbardziej adekwatne do okazji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że oddają powagę sytuacji oraz odzwierciedlają wyjątkową atmosferę tego wydarzenia.

Wybierając się na pogrzeb zdecydowanie powinniśmy unikać zakładania zbyt krótkich spódniczek, dużych dekoltów czy bardzo wysokich obcasów. Są to elementy garderoby zarezerwowane raczej na luźne spotkania ze znajomymi czy imprezy a nie na tak doniosłe uroczystości.

Ubranie na pogrzeb a pora roku

Jak w przypadku wielu innych sytuacji, tak również tutaj powinniśmy wybrać ubrania adekwatne do pogody. Dzięki temu zimą nie przemarzniemy a latem unikniemy omdleń wywołanych przegrzaniem organizmu. Musimy jednak pamiętać, że w obu przypadkach powinna zostać zachowana zasada klasycznej elegancji. W miesiące zimowe najlepszym rozwiązaniem będzie czarny lub innego ciemnego koloru płaszcz oraz dodatki w podobnych barwach. Decydując się na czapkę i szalik powinniśmy zwrócić uwagę, czy ich kolor nie jest zbyt jaskrawy, gdyż w zestawieniu z ciemnym okryciem wierzchnim mogą wyglądać niestosowanie.

Latem najczęściej stawiamy na lekkie i przewiewne tkaniny w jasnych kolorach. Zdecydowanie nie sprawdzą się one jako strój na pogrzeb. Na uroczystość nie powinno się zakładać letnich, kwiecistych sukienek czy kolorowych i cienkich żakietów. Odpowiednim i wygodnym zestawieniem w przypadku kobiet będzie elegancka ciemna spódnica w połączeniu z ciemną koszulą. W przypadku, kiedy na wierzch zakładamy żakiet, możemy nawet postawić na białą koszulę, która nada kreacji większej powagi.

Jak ubrać się na pogrzeb latem?

Czerń to klasyczny kolor dominujący na pogrzebach. Ale co zrobić, jeśli nie należymy do kręgu najbliższej rodziny, a z nieba leje się niewyobrażalny żar? Mało kto wie, iż oprócz czerni można założyć na siebie ubrania w kolorze szarości, granatu, czy antracytu. Jasne barwy, takie jak biel lub ecru nie są mile widziane. Nie wspominamy tutaj już o jaskrawych, neonowych barwach, które w ogóle są traktowane jako faux pas. Podobnie, jak ubrania w kolorze brązowym. Na upalne dni najlepszą opcją będzie więc szarość, która jest nie tylko bardzo elegancka, ale i bardzo modna. Lepiej unikać również wzorzystych ubrań, stawiając na te jednolite i stonowane.

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni kolor naszego ubioru, warto zastanowić się nad jego krojem. Na pewno nie wypada nam założyć bluzki z głębokim dekoltem, lub spódniczki mini, lub letnich sukienek koktajlowych. Lepiej wybrać spódniczkę sięgającą za kolano oraz stonowaną bluzkę bez dekoltu. Oczywiście możemy ubrać także spodnie zamiast spódnicy. A jakie buty ubrać na pogrzeb? Sytuacja jest jasna – pogrzebowy dress code nie toleruje szpilek, ani butów sportowych. Sandały i klapki w ogóle nie wchodzą w grę. Lepiej włożyć ciemne baleriny, lub inne buty na płaskim obcasie. Jeśli decydujemy się na makijaż, to warto, aby w dniu pogrzebu był on mało krzykliwy i jak najbardziej naturalny. Kobiety z najbliższej rodziny mogą założyć kapelusz z welonem. Okulary przeciwsłoneczne na pogrzebie są już właściwie stałym elementem ubioru. Chętnie je ubieramy, aby ukryć zapłakane oczy.

Jak się ubrać na pogrzeb w zimie?

Jak się ubrać na pogrzeb w zimie? Spraw jest chyba prostsza, niż latem jeżeli chodzi o strój pogrzebowy. Ubiór powinien być elegancki i oczywiście stonowany. Nie polecamy wkładania zimowych, sportowych kurtek w różnych kolorach tęczy. Najlepiej jest ubrać ciemne spodnie, bądź spódnicę, a na wierzch ciemną kurtkę, bądź płaszcz. Nie ubieramy kozaków na wysokich szpilkach, a najlepiej postawmy na buty na płaskim obcasie – dzięki temu połowa żałobników nie będzie zwracała uwagi na stukot naszych obcasów.

Jakie dodatki do ubioru na pogrzeb?

Istotną częścią naszej garderoby jest między innymi biżuteria. Kiedy zastanawiamy się, jak się ubrać na pogrzeb najczęściej pomijamy ten element stroju. Warto jednak pamiętać, aby była ona neutralna i jak najmniej widoczna. Zrezygnujmy w tym dniu z wielkich złotych kolczyków czy chookerów wykonanych ze skóry. W tym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie minimalizm. Dotyczy to również makijażu oraz lakieru na paznokciach.

ubiór na pogrzeb

W przypadku mężczyzn ważną rolę odgrywa krawat. Podczas tego typu uroczystości powinien on być czarny oraz bez wyrazistych wzorów. Kolorowe dodatki zdecydowanie nie są tutaj w dobrym tonie. Założenie ciemnych okularów to trend często spotykany wśród uczestników pogrzebów. Jest on jak najbardziej na miejscu, pod warunkiem, że oprawki również będą ciemne i nie będą się zbytnio wyróżniać.

Jak się ubrać na pogrzeb w kościele?

Strój na pogrzeb w kościele nie różni się od tego, jaki zakładamy na tego rodzaju uroczystości świeckie. Powinien on być również w ciemnych, stonowanych barwach i bez jaskrawych dodatków. W tym miejscu także sprawdzi się klasyka, czyli garnitur a w przypadku kobiet spódnica i żakiet. Musimy jednak pamiętać, że kościół jest miejscem, gdzie szczególnie istotny jest szacunek do miejsca. Powinniśmy zatem zakryć ramiona i brzuch oraz dobrać odpowiednią długość sukienki czy spódnicy.

Jak się ubrać na pogrzeb świecki?

Jak się ubrać na pogrzeb świecki? Ktoś, kto nie miał do czynienia z tą formą pochówku staje przed nie lada dylematem. Bo wybrać klasyczną czerń i zasłonić ramiona, czy nogi, czy może lepiej ubrać coś w jaśniejszym kolorze? Tutaj nie ma jakby sprecyzowanych, konkretnych wytycznych dotyczących tego, jak się ubrać na pogrzeb świecki. Możemy więc założyć dowolne ubranie, pamiętając przede wszystkim jednak o tym, że nasz ubiór powinien wyrażać szacunek do osoby zmarłej i jej rodziny. Czerń nie jest tutaj obowiązkowa.