Jak ustawić znicze na pomniku

Gdzie i jak ustawić znicze na pomniku? Skorzystaj z praktycznego poradnika LuxStone Granity i dowiedz się, w którym miejscu postawić palące się światełko, aby było bezpiecznie i elegancko.

Znicze pali się od niepamiętnych czasów na grobach naszych bliskich. Jest to chyba najbardziej znana ozdoba pomnika na świecie. Podczas listopadowych świąt na cmentarzach płoną tysiące zniczy. Gdzie je najlepiej ustawić, aby nie zasłaniały napisów i nie spowodowały pożaru, ani uszkodzeń nagrobka? LuxStone Granity podpowiada.

Jak ustawić znicze na pomniku?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak ustawić znicze na pomniku, aby prezentowały się nienagannie i jednocześnie ładnie oświetlały pomnik. Z pewnością nie należy ich ustawiać bezpośrednio przy tablicy napisowej. Palące się świece mogą okopcić kamień i uszkodzić napis, co w konsekwencji doprowadzi do wymiany tablicy napisowej, bądź konieczności jej odświeżenia. Będzie się to oczywiście wiązało z dodatkowymi kosztami, więc lepiej unikać stawiania zniczy tuż przy napisach.

Zniczy nie należy także ustawiać w pobliżu wiązanek i sztucznych kwiatów. Wszelkie wieńce nagrobkowe wykonane z igliwia z łatwością mogą się zająć ogniem od palącego się znicza. Także sztuczne ozdoby i kwiaty są zazwyczaj łatwopalne. Stąd już krótka droga do pożaru. Jeśli więc stawiamy znicz na pomniku, to na pewno z dala od tego typu ozdób.

Jak ustawić znicze na pomniku?
Znicz na grobie powinien stać stabilnie

Jak zabezpieczyć znicze na grobie przed wiatrem?

Wiele zniczy posiada specjalne osłony przed wiatrem, jednak tradycyjne świeczki woskowe takiego zabezpieczenia nie mają. Gdzie więc ustawić taki znicz i jak zabezpieczyć znicze przed wiatrem? Na pewno w tym wypadku należy postawić znicz tam, gdzie nie będzie się on przewracał pod wpływem warunków atmosferycznych i gdzie nie spowoduje zajęcia się ogniem kwiatów i wiązanek. Aby uchronić znicze przed przewracaniem się od wiatru, najlepiej umieścić je tuż przy ramie nagrobka. O tym, gdzie jest rama nagrobka dowiesz się z naszego artykułu pt. “Z czego składa się nagrobek?

Warto zadbać też o właściwy ciężar takiego znicza – im cięższy, tym trudniej go przewrócić. Doskonale sprawdzają się w tym wypadku znicze szklane, które są zdecydowanie cięższe od tych plastikowych. Naszym zdaniem wyglądają też o wiele bardziej elegancko niż te wykonane z tworzyw sztucznych.

Podstawki pod znicze

Jeśli odwiedzasz często cmentarz i palisz znicze, to zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdzie wosk wylał się ze znicza i zabrudził pomnik. Taki wosk jest dość trudno usunąć, a w sytuacji, gdy wniknie wgłąb kamienia, pozostawia trudne do usunięcia, tłuste plamy. Doskonałym rozwiązaniem okażą się tutaj podstawki pod znicze. Są to praktyczne elementy, wykonane najczęściej z kamienia, które kładzie się na nagrobku celem ochrony go przed woskiem.

Lampiony nagrobne

Świetną alternatywę dla zniczy stanowią lampiony na nagrobek, które są jednorazową inwestycją na długie lata. Lampiony nagrobne dobiera się do koloru nagrobka i są niezwykle eleganckie. Można je trwale przymocować do pomnika.

Jak ustawić znicz na nagrobku?

Potrzebny czas: 5 minut

Jak ustawić znicze na nagrobku? Praktyczny poradnik

 1. Umieść znicz w prostej i stabilnej pozycji

  Każdy znicz, który nie stoi stabilnie na równym podłożu, może zostać przewrócony przez wiatr. Doprowadzi to do jego zgaśnięcia, ale może też być przyczyną pożaru.
  znicze na grobie

 2. Kupuj szklane znicze z daszkiem

  Szklane znicze są cięższe od tych wykonanych z plastiku i trudniej je przewrócić. Daszek ochroni płomień świecy przed deszczem i wiatrem. Znicz będzie więc płonął dłużej.
  znicz na grób

 3. Nie ustawiaj zniczy w palącym słońcu

  Upał i palące słońce powodują, że znicze, szczególnie te olejowe, szybciej się topią, co skraca ich żywotność.Knot może wpaść do roztopionego, półpłynnego wosku i zgasnąć.
  Jak ustawić znicze na pomniku

 4. Ustaw znicze przynajmniej 10 cm od siebie

  Bardzo ważne jest, aby znicze stojące na grobie nie stykały się ze sobą. Należy zachować między nimi przynajmniej 10 centymetrową odległość.
  jak ustawić znicze na grobie

 5. Nie ustawiaj zniczy w pobliżu dekoracji

  Nie stawiaj znicza w pobliżu łatwopalnych wieńców, czy sztucznych kwiatów. Płomień świecy może być przyczyną pożaru.
  znicz na grobie

 6. Nie stawiaj znicza przy tablicy napisowej

  Tablica napisowa może zostać okopcona przez płomień świecy, co spowoduje konieczność jej renowacji.
  znicz na pomniku

 7. Umieść znicz przy ramie pomnika

  Aby znicz nie przewracał się pod wpływem wiatru i nie kopcił na pomnik, postaw go przy ramie pomnika. To idealne miejsce na tego typu ozdoby.
  znicz na grobie

 8. Postaw znicz na specjalnej podstawce

  Stosowanie specjalnych podstawek pod znicze zapobiega powstawaniu brzydkich, okrągłych plam z wosku na płycie pomnika.
  podstawka pod znicz

 9. Nie stawiaj dziesiątek zniczy na pomniku

  Od przybytku głowa nie boli – w tym wypadku lepiej unikać stawiania dziesiątek zniczy na pomniku i ograniczyć się do kilku eleganckich sztuk.
  znicze jak ustawić

 10. Stosuj znicze solarne

  Znicze solarne można ustawić praktycznie wszędzie na pomniku, gdyż nie stanowią one zagrożenia pożarowego.
  znicze solarne

 11. Pomyśl o lampionach na nagrobek

  Lampiony nagrobne stanowią świetną i długotrwałą alternatywę dla tradycyjnych zniczy i są dodatkowo bardzo eleganckie.
  lampion na cmentarz