Szary granit nie musi być nudny. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego eleganckiego surowca. W połączeniu z innymi granitami, bądź poddany odpowiedniej obróbce, szary kamień prezentuje się naprawdę okazale. Sprawdź, co warto wiedzieć o szarym granicie i gdzie znajduje najszersze zastosowanie.
Szary granit
Mając na myśli szary granit w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy granity strzeliński i granit strzegomski. Te karkonoskie granity posiadają bardzo dobre parametry techniczne i cechują się intensywnym, szarym kolorem oraz różnorodną ziarnistością. Polski granit to nie tylko atrakcyjny wygląd i dobre właściwości, to także doskonała cena. Ten surowiec należy do najtańszych na naszym rynku i jest powszechnie stosowany w budownictwie drogowym. Ale czy tylko? Jakie szare granity znamy jeszcze i skąd pochodzą? LuxStone Granity wyjaśnia.
Polskie granity
Granit strzegomski i strzeliński to polskie granity używane są zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i w prywatnych domach. O ile granit strzegomski stosuje się przede wszystkim do budowy krawężników, nawierzchni drogowych i schodów, tak granit strzeliński z powodzeniem jest wykorzystywany w kamieniarstwie nagrobkowym. Bardzo często wykonuje się z tego kamienia okładziny przy pomnikach cmentarnych zamiast kostki brukowej. Możemy tutaj zastosować granit płomieniowany, bądź polerowany. Lustrzana powierzchnia granitu polerowanego sprawia, że wszelkie elementy wykonane z tego surowca bardzo ładnie wyglądają zarówno na nagrobkach, jak i w naszych wnętrzach mieszkalnych, czy w otoczeniu naszego budynku.
Szare granity w domu i nie tylko
Decydując się na wprowadzenie granitów do naszego domu, warto umieścić je w centralnym punkcie naszego salonu, gdzie będą przyciągać uwagę odwiedzających nas gości i podkreślać elegancki styl wystroju. Zastosowanie kinkietów na ścianach tylko uwidoczni piękno kamienia i jego bogatą strukturę, więc warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeżeli stosujemy szary granit do budowy podjazdów, schodów, bądź ścieżek, dyskretnie umieszczone lampki solarne lub lampy wpuszczone w podłoże nie tylko wyeksponują ciekawą barwę i fakturę granitu, ale i będą budzić zachwyt u każdego, kto do nas zawita. Oczywiście warto także pomyśleć o odpowiedniej równowadze pomiędzy naturą, a cywilizacją i umiejętnie łączyć kamień w ogrodzie, czy podjeździe na przykład z odpowiednimi nasadzeniami. Szary granit szczególnie ładnie wygląda w towarzystwie traw ozdobnych, takich jak rozplenice, czy miskanty.
Szarość nie jest nudna
Szarość przez lata była kojarzona z nudą i monotonią. Dziś ten trend odszedł do lamusa. Szary w połączeniu z delikatną bielą, czy mocnymi, kolorystycznymi akcentami zawsze daje dobry efekt. Jedynym ograniczeniem jest tutaj tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Kolor szary jest symbolem spokoju i wyciszenia, ale także równowagi. Szary granit bardzo dobrze pasuje do naszych wnętrz mieszkalnych. Szczególnie jeżeli chodzi o blaty kuchenne, okładziny kominka, czy ścian. Wprost idealnie nadaje się do wnętrz urządzonych w minimalistycznym stylu skandynawskim.
Szary kamień w stylu skandynawskim
Urządzanie wnętrz mieszkalnych w stylu skandynawskim to moda, która utrzymuje się już od wielu lat. Cechami charakterystycznymi stylu skandynawskiego są prostota i minimalizm, a kolory panujące w tego typu aranżacjach są jasne, nierzadko pastelowe. Szarość doskonale wpisuje się w ten trend. Mieszkania w stylu skandynawskim są jasne i przestronne. Nie można tutaj zapomnieć także o licznych dodatkach, takich jak poduszki, wszelkie narzuty na kanapy, czy odpowiednie oświetlenie. Raczej unikamy w oknach zasłon i firan. Szary granit świetnie pasuje do tego typu wnętrz. Wystarczy, że w naszym mieszkaniu, czy domu mamy kominek, który chcemy obłożyć naturalnym kamieniem. Podkreślenie związków z naturą to jedna z typowych cech stylu skandynawskiego, dlatego też drewno i kamień świetnie współgrają z tego typu wystrojem. Szary kamień doskonale pasuje jako okładzina kominka – jest niepalny, nie zmienia swojego koloru pod wpływem wysokiej temperatury i jest bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.
Granit jasny szary
Granit jasny szary świetnie się sprawdzi jako materiał na blat kuchenny. To bardzo dobre rozwiązanie do przestronnych mieszkań i domów. Szczególnie polecamy szary granit na blaty kuchenne, gdy chcemy pośrodku kuchni wybudować wyspę. Kamień zawsze będzie się rzucał w oczy i nada naszej kuchni odrobiny luksusu. Jak już wspomnieliśmy, polski granit ma bardzo dobrą cenę, a wykonanie z niego blatów kuchennych jest nie zrujnuje Państwa kieszeni. Odpowiednio zabezpieczony granit jest odporny na wszelkiego rodzaju kwasy oraz zarysowania, których nie unikniemy w kuchni.
Z jasnego, szarego granitu produkuje się na skalę przemysłową kostkę granitową. Jest ona stosowana zarówno w budownictwie drogowym oraz miejskim, jak i w naszych ogrodach. Z szarej kostki granitowej budujemy najczęściej obrzeża rabat oraz ścieżki. Doskonale nadaje się ona również do budowy wszelkiego rodzaju murków, które nadają naszej przestrzeni rustykalny charakter.
Czy na szarym granicie widać brud?
Biorąc pod lupę szary granit nie możemy nie wspomnieć, że ten kamień jest idealny jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Absolutnie nie widać na nim żadnego kurzu, ani zabrudzeń, ponieważ różnej wielkości ziarna mineralne nie są jednolite, przez co brud nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Jest to więc świetny surowiec do naszego ogrodu, bądź budowy podjazdów oraz doskonały materiał na nagrobki. Czyszczenie granitu jest dziecinnie proste – nie musimy do tego stosować żadnych specjalistycznych detergentów, a wysoka odporność na zarysowania i zadrapania sprawia, że schody i podłogi z granitu mogą być stosowane również we wnętrzach, w których mieszkają z nami czworonogi.
Nagrobki z szarego granitu
Nagrobki z szarego granitu to eleganckie, tanie nagrobki, które w niczym nie ustępują innym surowcom. Ich zupełnym przeciwieństwem są nagrobki kompozytowe. Nagrobek z granitu strzelińskiego prezentuje się naprawdę gustownie, a w połączeniu na przykład z ciemnoszarą Impalą tworzy niesamowite efekty wizualne. To również jedno z najczęściej wybieranych zestawień kolorystycznych przez naszych klientów. Płyta główna nagrobka wykonana z szarego granitu oraz ciemna płyta napisowa ze srebrnym lub złotym liternictwem stanowią bardzo gustowne połączenie. Polskie granity szare są także bardzo często wykorzystywane do okładzin nagrobków. LuxStone Granity zamiast kostki polbrukowej proponuje Państwu właśnie takie okładziny z szarego granitu płomieniowanego lub polerowanego. Stanowią one doskonałą ochronę przed wyrastaniem chwastów, a antypoślizgowa powierzchnia zapewnia stabilność.
Rodzaje szarego granitu
Oprócz wspomnianych wyżej polskich granitów w szarym kolorze, na rynku można spotkać także inne ciekawe rodzaje tego surowca. Na przykład kamień Viscount White, który jest powszechnie uważany za biały granit, przez niejedną osobę zostałby zakwalifikowany do granitów szarych. Przede wszystkim na niejednorodną strukturę i barwę kamienia. Afrykańska Impala z kolei jest zaliczana do granitów ciemnych, czarnych, jednak kolorystyka tego kamienia najbardziej odpowiada ciemnoszarej barwie. Z pewnością na uwagę zasługuje granit Silver Grey, znany także pod nazwą Steel Grey. Ten kamień ma stalowoszarą, chłodną barwę, wpadającą niekiedy w grafitowy odcień. Stanowi doskonałą alternatywę pomiędzy polskim granitem, a Impalą z Afryki.