Czy można trzymać urnę z prochami w domu w Polsce?

Czy można trzymać urnę z prochami w domu? W Polsce przechowywanie urny z prochami w domu jest niezgodne z prawem. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych (z dnia 31 stycznia 1959 roku), która ma już bagatela ponad 60 lat, kremowane szczątki ludzkie muszą być pochowane w miejscach do tego przeznaczonych, takich jak cmentarze. Przepisy nie pozwalają na trzymanie urn w prywatnych domach ani innych miejscach, które nie są oficjalnie zatwierdzone jako miejsce pochówku. Z naszego najnowszego wpisu blogowego dowiesz się, w jakich krajach można trzymać urny z prochami w domu i gdzie można rozsypać prochy ludzkie na obecny moment w Polsce.

Gdzie trzymać urnę w Polsce?

Polskie prawo nie daje obecnie szerokiego pola do popisu. Urny można trzymać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na cmentarzach i w kolumbariach. Przepisy zabraniają przechowywania urn w prywatnych domach, rozsypywania prochów w miejscach publicznych lub pochówku w innych niezatwierdzonych lokalizacjach. Każdy pochówek wymaga zgłoszenia w odpowiednim urzędzie i organizacji przez zarządcę cmentarza. Nie ma więc możliwości, aby trzymać urnę w miejscu, w którym nam się to żywnie podoba.

Najczęściej urny chowa się w grobach urnowych, a później stawia nagrobki urnowe. Niektóre cmentarze oferują także pochówki w kolumbariach.

gdzie trzymać urnę w Polsce?

Czy można samemu przewozić urnę z prochami?

Urna z prochami może być przewożona dowolnym środkiem transportu. Nie ma wymogu, aby był to jakiś specjalistyczny pojazd. W Polsce przewożenie urny z prochami jest możliwe, ale podlega pewnym wymogom prawnym. Po kremacji urna musi być zarejestrowana w dokumentacji zakładu pogrzebowego, a jej transport powinien być odpowiednio udokumentowany. Urna powinna być przewożona w odpowiednich warunkach, aby nie uległa uszkodzeniu. Należy więc zadbać w tym przypadku o solidność urny.

Jeśli urna jest przewożona w granicach Polski, zwykle wystarczy dokument wydany przez krematorium, potwierdzający, że urna zawiera prochy zmarłego. Przy przewozie urny za granicę należy uzyskać odpowiednie pozwolenia i mieć dokumenty. Potrzebne będą akt zgonu, zaświadczenie o kremacji oraz zgoda odpowiednich władz na przewóz prochów.

Czy urna się rozkłada?

Urny wykonywane są obecnie z wielu różnych materiałów. Do dyspozycji mamy m.in. urny kamienne, metalowe, ceramiczne, ale także urny biodegradowalne. Te ostatnie są ukierunkowane na ekologię i zaprojektowane tak, aby ulegały naturalnemu rozkładowi w glebie w ciągu kilku miesięcy lub lat. Wszystko zależy oczywiście od odpowiednich od warunków środowiskowych. Wykonane są z materiałów takich jak drewno, papier, sól czy piasek.

Ceramika jest bardzo trwałym materiałem i urna wykonana z ceramiki nie ulegnie rozkładowi przez setki lat, chyba że zostanie rozbita. Metalowe urny, zwłaszcza wykonane z mosiądzu, czy stali nierdzewnej, są bardzo odporne na rozkład. Mogą jednak z czasem korodować, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Urny wykonane z kamienia, jak granit czy marmur, praktycznie się nie rozkładają. Przetrwają setki, a nawet tysiące lat.

Czy można przenieść urnę z prochami na inny cmentarz?

Tak, w Polsce możliwe jest przeniesienie urny z prochami na inny cmentarz, ale wymaga to przestrzegania określonych procedur i uzyskania zgód od odpowiednich instytucji. Jest to taki sam proces, jak przy uzyskiwaniu zgody na ekshumację. Najpierw należy uzyskać zgodę zarządcy cmentarza. Później trzeba udać się do starostwa z prośbą o pozwolenie na ekshumację i przeniesienie urny. Należy jednak pamiętać, że w Polsce ekshumacje wykonuje się w określonych miesiącach, czyli od 16. października do 15. kwietnia.

gdzie trzymać urnę z prochami w domu

Gdzie w Europie można trzymać urnę z prochami w domu?

W Europie możliwość trzymania urny z prochami w domu zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. W wielu krajach, takich jak Polska, jest to zakazane i prochy muszą być pochowane na cmentarzu. Są jednak kraje, gdzie przepisy dopuszczają przechowywanie urn w domach:
Kraje, w których można trzymać urnę w domu:

  • Niemcy
    Czy można trzymać urnę z prochami w domu w Niemczech?Generalnie prawo wymaga pochówku urny na cmentarzu, ale w niektórych landach (np. Brema) można uzyskać pozwolenie na trzymanie urny w domu pod określonymi warunkami.
  • Szwajcaria
    W Szwajcarii przepisy są bardziej liberalne. Rodzina może przechowywać urnę z prochami w domu lub nawet rozsypać prochy w wybranym miejscu. Musi się to jednak odbywać z poszanowaniem zasad etycznych.
  • Hiszpania
    W Hiszpanii rodzina może przechowywać urnę w domu. Przepisy nie nakładają obowiązku pochówku na cmentarzu, co czyni ten kraj jednym z bardziej elastycznych pod tym względem.
  • Holandia
    W Holandii prawo pozwala na przechowywanie urny w domu po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Możliwe jest również rozsypywanie prochów w miejscach publicznych, ale z wcześniejszą zgodą.
  • Wielka Brytania
    W Wielkiej Brytanii rodzina może przechowywać urnę w domu bez konieczności zgłaszania tego faktu władzom. Przepisy w tym zakresie są bardzo liberalne.
  • Kraje z ograniczeniami
    W krajach takich jak Francja, Włochy czy Austria przechowywanie urny w domu jest generalnie zakazane.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić szczegółowe przepisy danego kraju, ponieważ regulacje mogą różnić się nawet w obrębie jednego państwa (np. w Niemczech zależnie od landu). W razie wątpliwości zaleca się kontakt z lokalnymi władzami lub zakładami pogrzebowymi.