czyszczenie granitu Jak czyścić nagrobek z granitu?

Czyszczenie granitu. Jak czyścić nagrobek z granitu? Na te inne pytania związane z pielęgnacją granitu odpowiemy dziś w naszym najnowszym wpisie blogowym. Granit jest najczęściej wykorzystywanym surowcem na nagrobki. Możemy przedłużyć jego trwałość i piękny wygląd, aby służył latami. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Jak dbać o nagrobki granitowe? Co sprawi, że nagrobek z granitu będzie lśnił czystością w Dzień Wszystkich Świętych i w pozostałe dni w roku? Jak czyścić nagrobek z granitu? Poznaj nasze sposoby na czysty kamień.

Kiedy i jak czyścić nagrobek?

Jak czyścić nagrobek? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, a Twoje powierzchnie granitowe będą czyste jak łza przez długi czas. Wielu z nas dba o czysty nagrobek jedynie przed dniem Wszystkich Świętych. Przed 1. listopada praktycznie każdy grób na cmentarzu lśni czystością. Aby zachować nagrobek w dobrym stanie, zaleca się jego czyszczenie przynajmniej kilka razy w roku, najlepiej w okresie od wiosny do jesieni. Zimą raczej nie myje się granitu ze względu na to, że liczne opady i tak zanieczyszczą płytę. Tutaj przeczytasz, jak dbać o pomnik zimą.

Jak czyścić granit?
Jak czyścić granit?

Czyszczenie granitu krok po kroku

Aby wyczyścić granit i nagrobek granitowy w kilku krokach, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim jednak:

  • zastosuj miękką szmatkę i ciepłą wodę
  • możesz użyć płynu do naczyń lub octu
  • poleruj nagrobek suchą ściereczką
  • myj nagrobek kilka razy w ciągu roku
  • unikaj drucianych szczotek, past i wosków
  • z sody i wody utlenionej możesz zrobić pastę domowej roboty
  • nie stosuj tłustych detergentów i środków chemicznych

Potrzebny czas: 5 minut

Czyszczenie granitu w kilku krokach

  1. Czyszczenie granitu wodą i szmatką

    Granit jest bardzo trwałym materiałem, który daje się bardzo łatwo wyczyścić. Do czyszczenia powstałych zabrudzeń wystarczy szmatka i ciepła woda. Wystarczy kilka razy przetrzeć powierzchnię, aby kamień lśnił czystością. Do wody można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub octu. Po umyciu warto wytrzeć nagrobek do sucha ściereczką i wypolerować go miękką szmatką. Czyszczenie granitu nie nastręcza wielu trudności.

    czyszczenie granitu wodą i szmatką

  2. Czym usunąć wosk z pomnika?

    Czym usunąć wosk z pomnika? Nie da się uniknąć plam z wosku na płytach nagrobnych. Aby skutecznie usunąć powstały osad należy w sposób niezwykle ostrożny usunąć wosk drewnianą szpatułką lub kawałkiem plastiku, uważając przy tym, aby nie porysować kamienia. Aby zapobiec powstawaniu plam woskowych na płycie kamienia zaleca się stosowanie zniczy w obudowie lub podstawek pod znicze.

    Jak wyczyścić nagrobek z wosku?

  3. Jak usunąć mech z nagrobka?

    Groby, które znajdują się na cmentarzach w bliskiej odległości lasu są szczególnie narażone na działanie mchu i porostów. Do usunięcia mszaków nie zaleca się stosowania środków chemicznych, a jedynie wodę i gąbkę. Czyszczenie granitu z mchu i porostów jest niezwykle mozolne, ale wykonalne. Należy uzbroić się w cierpliwość i dokładnie umyć pomnik wodą bez żadnych środków algobójczych.

    jak wyczyścić nagrobek z mchu

  4. Czyszczenie nagrobka octem

    Ocet jest powszechnie używany do sprzątania domów, mycia okien i dezynfekcji powierzchni. Pomimo nieprzyjemnego zapachu, doskonale sprawdza się jako środek do mycia kamienia. Czyszczenie nagrobka octem to bardzo dobry pomysł, jednak należy zmieszać go najpierw z wodą, ponieważ użycie samego roztworu może odbarwić kamień. Dzięki zastosowaniu octu z wodą, polerowana powierzchnia nagrobka zyska dodatkowego blasku, a kurz nie będzie osiadał tak często.

    czyszczenie granitu octem

  5. Czyszczenie granitu sodą

    Soda i woda utleniona to doskonały duet, który poradzi sobie nawet z najbardziej zabrudzoną powierzchnią. W przypadku nagrobków granitowych octu i sody używa się do usuwania plam rdzy, która może pojawić się, jeśli kamień zawiera dużo żelaza w swoim składzie. Rdza powstaje także wskutek długotrwałego przetrzymywania korozyjnych elementów na pomniku. Z wody utlenionej i sody tworzymy pastę, którą nakładamy na plamy rdzy. Następnie zmywamy wszystko ciepłą wodą i wycieramy do sucha ściereczką. Przed nałożeniem pasty warto sprawdzić na niewidocznym elemencie pomnika, czy pasta nie odbarwia kamienia. Czyszczenie granitu z rdzy jest naprawdę łatwe.

    czyszczenie sodą

  6. Impregnacja granitu

    Zapomnij o jakiejkolwiek impregnacji, pastowaniu czy woskowaniu granitu. Kamień musi oddychać. Granit bardzo absorbuje tłuste plamy, dlatego nie zaleca się stosowania żadnych środków chemicznych w postaci wosków czy past. Użycie tego typu środków powoduje, że do powierzchni kamienia bardzo łatwo przykleja się kurz i wszelki brud, a ich późniejsze usunięcie może nastręczyć wielu problemów. Dodatkowo na granitowej powierzchni mogą pojawić się plamy, których już nie usuniemy. Na rynku jest cała masa produktów do pielęgnacji granitu. My jednak zalecamy zwykłą wodę i gąbkę do czyszczenia.

    jak zaimpregnować granit?

  7. Czym nabłyszczyć granit?

    Chociaż wiele osób próbuje nabłyszczać granit środkami chemicznymi, LuxStone Granity nie poleca tego kroku. Wszelkie detergenty do nabłyszczania są dość tłuste, co tworzy tłusty film na powierzchni granitu. Jeśli zależy nam, aby polerowany granit się błyszczał, najlepiej jest zastosować w tym celu wodę z octem.

    czym nabłyszczać granit?

Jak nie czyścić granitu?

Czyszczenie granitu nie jest skomplikowane, jednak nie należy używać szczotek o ostrym włosiu, wszelkich druciaków gdyż mogą one porysować powierzchnię kamienia. Nie można także używać wszystkich środków chemicznych do czyszczenia – te o żrącym charakterze mogą spowodować nieodwracalne ubytki w kamieniu, a tłuste zabrudzą powierzchnię kamienia w taki sposób, że konieczna będzie wymiana nagrobka. Ponadto jeśli na powierzchniach granitowych, które mają kontakt z żywnością zastosujemy chemiczne detergenty, może się to dla nas źle skończyć.

Granit nie reaguje również zbyt dobrze na kwaśne substancje. Nie polecamy mycia pomnika sokiem z cytryny, gdyż może to prowadzić do nieodwracalnych zmian w barwie kamienia. Należy uważać także ze stosowaniem octu. Zawsze należy go rozcieńczać wodą.

Używanie wszelkich past do impregnacji powierzchni granitowej nie jest zalecane gdyż powoduje powstawanie tłustych plam. Także różnego rodzaju mleczka, czy proszki do czyszczenia nie są wskazane, ponieważ powodują zarysowania.

Czyszczenie granitu to prosta czynność. Odpowiednia pielęgnacja tego kamienia z pewnością sprawi, że granit odwdzięczy nam się swoim pięknem i trwałością przez długie lata.

Jak wyczyścić nagrobek granitowy?
czyszczenie nagrobka z granitu