jak zabezpieczyć nagrobek?

Zima na cmentarzu to bardzo trudny okres jeżeli chodzi o branżę kamieniarską. Niesprzyjająca aura objawiająca się licznymi opadami śniegu lub deszczu, niskie temperatury, które sięgają nawet kilkunastu stopni mrozu, czy wiejące wiatry skutecznie utrudniają prace na cmentarzach.

Zima na cmentarzu to trudny czas

Zimą raczej nie stawia się pomników, a najczęściej wykonywaną usługą jest demontaż pomnika do pochówku, bo ludzie niestety umierają bez względu na pogodę. Pomimo wszelkich trudności i niepogody, cmentarz zimową porą wygląda niezwykle urokliwie. Zachęcamy więc do odwiedzania cmentarzy także o tej porze roku. W naszym dzisiejszym wpisie dowiesz się również, jak chronić nagrobek przed zimą.

Usuń opadłe liście z pomnika

Zalegające liście na pomniku nagrobkowym mogą powodować liczne zabrudzenia jego powierzchni. Choć pielęgnacja granitu jest dość nieskomplikowana, warto systematycznie usuwać opadłe liście z pomników. Na wiosnę będziemy mieć mniej pracy związanej z czyszczeniem nagrobka.

Błoto wokół nagrobka

Na wielu cmentarzach w okresie zimowym zalega wiele błota. Błoto bardzo brudzi pomniki nagrobkowe i dodatkowo skutecznie odstrasza nas przed wizytą na cmentarzu. W szczególności, jeśli zima jest bezśnieżna. LuxStone Granity może skutecznie rozwiązać ten problem. Wystarczy się poważnie zastanowić nad wybrukowaniem powierzchni wokół nagrobka – czy to kostką granitową, czy kostką polbrukową i skontaktować się z naszą firmą. Ułożenie kostki zajmie nam dosłownie kilka chwil 😉

Okryj kwiaty przed mrozami

Chociaż ostatnie zimy były raczej łagodne, nigdy nie wiadomo kiedy przyjdą mrozy. Należy więc więc od czasu do czasu wybrać się także zimową porą na cmentarz, aby odpowiednio zabezpieczyć groby przed wpływem zimna. Jeśli wokół nagrobków posadziliśmy kwiaty, które nie są odporne na niskie temperatury, to z pewnością wymagają one okrycia. Można przykryć takie rośliny stroiszem z gałązek drzewa iglastego. W przeciwnym razie konieczne będą wiosną nowe nasadzenia, gdyż niska temperatura skutecznie uszkadza rośliny.

zima na cmentarzu ochrona pomnika
Okryj kwiaty na cmentarzu przed mrozem

Zabezpiecz akcesoria nagrobkowe

Akcesoria nagrobkowe wykonane z granitu są bardzo odporne na wahania temperatur. Trzeba jednak zabezpieczyć wazony lub misy granitowe przed wodą. Woda z opadów, która może zalegać w wazonach lub misach może później zamarznąć i zwiększając swoją objętość może trwale uszkodzić dodatki do pomników. Można temu zapobiec osłaniając misy lub wazony np. folią.

Zima na cmentarzu – uważaj na złodziei cmentarnych

Niestety zima to również okres wzmożonej aktywności złodziei, ponieważ ruch na cmentarzach jest w tym czasie o wiele mniejszy. Najczęściej ich łupem stają się dodatki do nagrobków, dlatego kupując je u kamieniarza warto go poprosić o trwałe przymocowanie ich do pomnika. Nierzadko przedmiotem kradzieży na cmentarzu są także kwiaty i wiązanki. Odwiedzając często groby możemy skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei.