dzikie zwierzęta na cmentarzu

Zwierzęta na cmentarzu to coraz częstszy widok na naszych nekropoliach. Ciągłe wycinki lasu i dokarmianie dzikich zwierząt sprawiają, że zwierzęta chętniej wychodzą z lasów i pojawiają się w miastach i na cmentarzach. Przyczyniły się do tego również ograniczenia spowodowane przez COVID. Dowiedz się, jakie zwierzęta najczęściej odwiedzają cmentarze i jakie szkody mogą poczynić.

Zwierzęta na cmentarzu

Zwierzęta na cmentarzu nie są wcale pożądanym zjawiskiem. Wręcz przeciwnie – biegające sarny skutecznie mogą uszkodzić nagrobki, dziki i lisy wyjadają znicze olejowe, a ptaki nieprawdopodobnie mogą zanieczyścić pomnik. Na nekropoliach panuje zazwyczaj milczenie i spokój, więc zwierzęta niczym nie niepokojone mogą swobodnie przechadzać się po cmentarnych alejkach. Cmentarze to prawdziwa oaza spokoju, gdzie praktycznie ciągle panuje cisza. Nierzadko rośnie na nich bujna roślinność, co tylko przyczynia się do egzystowania fauny na tym terenie.

Kiedy dzikie zwierzęta odwiedzają cmentarze?

Cmentarze są odwiedzane przez dzikie zwierzęta najczęściej po 1. listopada. Na to święto przynosimy na groby naszych bliskich świeże kwiaty w donicach, liczne stroiki na cmentarz, wiązanki i bukiety. To zaproszenie na doskonałą ucztę dla dzikich zwierząt. Sarny z pewnością docenią świeże płatki róż, czy chryzantem, a dziki chętnie posilą się zniczami. Nie bez znaczenia są także kontenery i kosze na odpady. One po Wszystkich Świętych dosłownie toną w zielonych odpadkach. To wszystko kusi dzikie zwierzęta, które z przyjemnością wyruszają na cmentarz na żer. Listopad to także miesiąc, w którym jest już dosyć chłodno i zwierzętom zaczyna brakować pożywienia, więc przepełnione świeżą zielenią groby stanowią dla nich doskonałą ucztę.

Ptaki na cmentarzu

Podczas wizyty na cmentarzu można spotkać wiele gatunków ptaków – śpiewające słowiki, kolorowe sikorki, czy stukające dzięcioły. Gorzej, gdy ptaki uwiły sobie gniazdo na drzewie tuż nad pomnikiem zmarłej osoby. Wówczas pojawia się problem. Ptasie odchody skutecznie potrafią zanieczyścić nagrobek, a ich usunięcie wcale nie jest takie proste. Zaschnięte ptasie odchody są twarde i trudne do wyczyszczenia. Aby wyczyścić pomnik należy więc uprzednio zmiękczyć odchody wodą, a dopiero później użyć miękkiej szmatki. Gdy nad nagrobkiem znajduje się ptasie gniazdo należy się liczyć z tym, że tę czynność będziemy musieli wykonywać regularnie. Znacznie łatwiej czyści się nagrobek wykonany z granitu, niż z piaskowca lub lastryko. Jeśli więc planujemy zakup lub wymianę nagrobka, warto wziąć pod uwagę granit.Granit jest łatwy w utrzymaniu czystości i bardzo ładnie się prezentuje.

Dziki na cmentarzu

Dziki na cmentarzu początkowo dziwiły wiele osób. Dziś nie zwracamy na nie już takiej uwagi. Do czasu, aż uszkodzą nam pomnik. Dziki wprost uwielbiają wkłady olejowe do zniczy. Jeśli więc na pomniku stoi taki znicz, dzik odwiedzający cmentarz z pewnością doceni ten smakołyk. Niestety oprócz zjedzenia zniczy dzik może również poważnie zryć ziemię wokół pomnika w poszukiwaniu pędraków i innych pyszności. Może to spowodować zapadnięcie się nagrobka, bądź jego przechył. Wówczas niezbędna będzie pomoc zakładu kamieniarskiego. Ba, zdarzyło się nawet w Polsce, że dzikie zwierzęta wykopały ludzkie szczątki. Obejrzyj też nasze video na YouTube Dziki na cmentarzu w Zielonej Górze.

Sarny na cmentarzu

Sarny z kolei bardzo lubują się w wieńcach i świeżych kwiatach. Jeśli przy pomniku rosną więc kwiaty cmentarne, bądź stoją one w wazonie, sarna bardzo chętnie je zje. Sarny i inne kopytne zwierzęta pojawiają się na cmentarzu szczególnie jeśli znajduje się on w pobliżu dużych kompleksów leśnych, bądź nieużytków. Są to zwierzęta bardzo płochliwe i często wzbudzają w nas pozytywne emocje. Pojawiają się najczęściej w miesiącach zimowo-wiosennych na naszych nekropoliach. Mogą jednak wyrządzić znaczne szkody na cmentarzach. Powód odwiedzin tych dzikich zwierząt jest bardzo prozaiczny – odwiedzający cmentarze bardzo często nie zamykają furtek i bram wejściowych, przez które niczym nie niepokojone zwierzęta spokojnie mogą się przedostać. Te dzikie zwierzęta wprost uwielbiają świeże liście i kwiaty. Oprócz wiązanek mogą zjeść także rosnące przy nagrobku liściaste krzewy i drzewa. Otwarta furtka i zielone liście oraz kwiatki stanowią inwitację dla saren.

Jak odstraszyć sarny?

Jak odstraszyć sarny z cmentarza, czy ogrodu? Podobno te zwierzęta nie przepadają za roślinami, które wydzielają silny zapach. Należą więc do nich lawenda, szałwia, rośliny cebulowe. Do tego warto pokusić się o sadzenie na grobie roślin, za których smakiem sarny nie przepadają. Z pewnością będą to krzewy, które posiadają kolce i igły, a więc berberysy, czy jałowce. Sarny to zwierzęta bardzo płochliwe. Czasami wystarczy zawiesić na bukiecie kwiatów na przykład dzwoneczki, czy dzwonki wietrzne. Pod wpływem podmuchów wiatru dzwonki będą wydawały dźwięk, co może odstraszyć sarny.

Wiewiórki na cmentarzu

Wiewiórki to miłe i zwinne zwierzątka, które możemy spotkać w lesie, na spacerze w parku oraz na cmentarzach. Gdzieniegdzie przemknie nam przed oczami ruda kita i zazwyczaj ten widok wywołuje w nas radość i zachwyt. Lepiej jednak unikać bezpośredniego kontaktu, gdyż może to skutkować pogryzieniem. Nie dokarmiajamy także wiewiórek na cmentarzach, gdyż może to być zaproszenie do stałych odwiedzin. Wiewiórki mogą uszkodzić leżące na grobach wieńce i wiązanki, w które często wplecione są przysmaki w postaci orzechów, czy żołędzi. Zostawmy więc lepiej w spokoju.

Pszczoły na cmentarzu

Pszczoły na cmentarzu to zjawisko raczej rzadkie, aczkolwiek czasem się zdarza, że pszczoły leśne, bądź osy czy szerszenie zrobią gniazdo właśnie w tym miejscu. Ogromna ilość zieleni i kwiatów sprzyja odwiedzinom tych owadów. Osy szczególnie upodobały sobie gniazda podziemne, które tworzą na przykład pod nagrobkami. O ile jeszcze pszczoły przyniosą jakiś pożytek i nie należy ich się obawiać, tak w przypadku szerszeni, czy os należy zachować szczególną ostrożność. Jad tych owadów może wywołać u osób uczulonych wstrząs anafilaktyczny. Co zrobić, jeśli w pobliżu grobu zauważymy rój os, czy gniazdo szerszeni? Najlepiej niezwłocznie o tym powiadomić administrację cmentarza, bądź skontaktować się ze strażą pożarną, która w bezpieczny sposób usunie gniazda.

Lisy na cmentarzu

Coraz częściej na nekropoliach pojawiają się też lisy. Na ogół są one nieszkodliwe i szybko się płoszą. Mogą być jednak nosicielami groźnej choroby – wścieklizny, która sprawia, że zwierzę nie ucieka i próbuje nas atakować. Jeśli zauważymy na cmentarzu lisa, który zachowuje się w dziwny sposób, lepiej jest się oddalić z tego miejsca. Jeśli wizyty lisów są częste, warto o tym powiadomić osoby zarządzające daną nekropolią. Te zwierzęta szybko przyzwyczajają się do obecności ludzi i po jakimś czasie przestają uciekać na nasz widok. Lisy nie wyrządzą raczej żadnej szkody w infrastrukturze cmentarza, mogą jednak odstraszać odwiedzających. Lis może także wejść na nagrobek i pozrzucać z niego akcesoria nagrobkowe, w tym cenne wazony cmentarne i lampiony. Raczej nie chcielibyśmy też widzieć zarysowań na płycie pomnika po ostrych lisich pazurach.

Jak odstraszyć dzikie zwierzęta z cmentarza?

Cmentarz to enklawa dziko żyjących zwierząt, których na co dzień nie dostrzegamy. Inne dzikie zwierzęta, które odwiedzają cmentarze to cały szereg borsuków, jeży, żab, zaskrońców, czy zajęcy. Zazwyczaj na większość z nich nie zwracamy uwagi, jednak niektórzy przedstawiciele dzikiej fauny mogą się przyczynić do znacznych uszkodzeń na cmentarzach. Jak temu zapobiec? Co zrobić, żeby dzikie zwierzęta unikały nekropolii? LuxStone Granity prezentuje poniżej krótką listę, jak uchronić nagrobek przed zwierzętami. Czy te sposoby działają? Nie próbowaliśmy na własnej skórze, ale legenda głosi, że niektóre z nich są skuteczne 😉

  • nie dokarmiaj zwierząt na cmentarzu
  • zamykaj furtki i bramy
  • powiadom administrację cmentarza o częstych wizytach nieproszonych gości
  • zabezpiecz kwiaty i wiązanki cienkim drutem
  • podobno spryskanie płatków kwiatowych maślanką odstrasza sarny
  • jeśli sadzisz rośliny wokół grobu, posadź takie, które mają ciernie
  • posadź rośliny, których nie lubią dzikie zwierzęta, np. hortensje czy lawendy
  • kup w sklepie preparat odstraszający dzikie zwierzęta i spryskaj nim grób i jego otoczenie