elementy nagrobka granitowego

Elementy nagrobka to części składowe, z jakich składa się pomnik. Niby każdy wie, jak wygląda pomnik na cmentarzu, jednak nie każdy ma świadomość, z czego składa się nagrobek i jaka jest konstrukcja nagrobka. LuxStone Granity przygotowało dla Was obszerny artykuł, w którym objaśniamy konstrukcję pomnika cmentarnego.

Elementy nagrobka

Elementy nagrobka są zarówno widoczne, jak i niewidoczne. Części pomnika mogą być w pewnej mierze zależne od wytycznych klienta, a ich wybór może dowolnie kształtować cenę pomnika. Sprawdź, jak wygląda konstrukcja nagrobka granitowego, jeżeli chodzi o usługi kamieniarskie firmy LuxStone Granity.

Zbrojone podkłady betonowe

Nagrobek, to nie tylko to, co widoczne gołym okiem. To także podkłady betonowe, na których wnosi się cała konstrukcja pomnika. Taki element nagrobka jest całkowicie schowany pod pomnikiem i nie jest widoczny gołym okiem. Bez tego elementu nagrobka jego montaż jest praktycznie niemożliwy. Tak, jak każdy dom powinien mieć fundament, tak i pomnik powinien opierać się na fundamencie.

Zbrojona rama betonowa pod pomnik

Na betonowych legarach układana jest zbrojona rama betonowa. Nie wszyscy kamieniarze stosują ramy pod nagrobki, ale zakład kamieniarski LuxStone Granity dba nie tylko o elegancki wygląd pomnika, ale i o jego profesjonalny montaż. Używając ramy betonowej zyskujemy na walorach estetycznych, gdyż wszystkie betonowe elementy nośne i konstrukcyjne zatopione są w podłożu, a na gruncie widoczne są tylko elementy granitowe, czyli cały pomnik. Ponadto zapobiegamy przechyłom pomnika i jego zapadaniu się, a całość jest bardzo stabilna. Dzięki temu mamy pewność, że pomnik będzie stał przez wiele lat bez konieczności jego renowacji. Zastosowanie ramy betonowej umożliwia estetyczne i profesjonalne układanie kostki granitowej lub polbrukowej wokół nagrobka.

Okładzina (posadzka nagrobka)

Okładzina ma zazwyczaj taką samą kolorystykę, w jakiej utrzymany jest pomnik i jest zrobiona z granitu. To właśnie na tym elemencie opiera się cała konstrukcja nagrobka, dlatego grubość okładziny nie powinna być mniejsza niż 5 cm.

Rama nagrobka

Jest to element nagrobka, który w dużej mierze mówi nam o wysokości naszego pomnika. Składa się z czterech części, dwóch elementów bocznych i dwóch zamykających zwanych potocznie zamkami. Ramę układa się na posadzce nagrobka, na ramie z kolei kładzie się płytę główną.

Płyta główna

Na ramach mocowana jest płyta główna, czyli największy i najcięższy element nagrobka. Jest to solidna konstrukcja, na której w końcowej fazie stawiania pomnika montuje się akcesoria nagrobkowe, czyli wazony, lampiony, misy etc. Płyta główna może być kilkupoziomowa, to znaczy może się ona składać z kilku warstw. Zastosowanie ram pod taką konstrukcję w takim wypadku to konieczność. 

Płyta główna może mieć różną grubość. Należy jednak pamiętać, że im grubsza płyta, tym cena pomnika rośnie. Standardowa grubość na pomnik pojedynczy to 5 cm. Ten element nagrobka najbardziej przykuwa wzrok ze względu na dużą, gładką i polerowaną powierzchnię. 

Płyta napisowa

Zdecydowanie największą uwagę przykuwa głowica, czyli płyta napisowa, na której widnieją personalia osoby zmarłej. Głowica może mieć różnorodny kształt – serca, księgi, łezki i inny. Istnieje bardzo dużo ciekawych form tablic napisowych. Graweruje się w niej imię i nazwisko zmarłego, daty, krótką sentencję nagrobną. Nierzadko widnieje na niej zdjęcie upamiętniające osobę leżącą w grobie oraz grawer, najczęściej w postaci krzyża. Litery na tablicy napisowej mogą być wykonywane za pomocą różnych metod – mogą być piaskowane, grawerowane, kute, lub nakładane np ze stali nierdzewnej albo brązu.

Cokół

Cokół łączący płytę napisową z płytą główną może, ale nie musi zostać wykorzystany przy montażu pomnika. Jest to element nagrobka, którego obecność zależy od preferencji klienta. Może mieć on taką samą barwę, jak cały pomnik, a może się też wyróżniać kontrastowym kolorem.

Materiał na nagrobki

LuxStone Granity wykonuje nagrobki granitowe. Jest to najlepszy z możliwych surowców na pomniki cmentarne, ponieważ jest niezwykle trwały, odporny na wahania temperatur oraz mrozoodporny. Granit poddaje się także łatwo obróbce w przeciwieństwie do innych kamieni naturalnych. W naszym zakładzie kamieniarskim możesz wybrać odpowiedni granit, który będzie dostosowany do Twoich wymagań. Granity, które polecamy pochodzą z różnych krajów świata, stąd dostępność wielu kolorów kamienia w naszej ofercie.

Akcesoria nagrobkowe

Zamawiając nagrobek bardzo często klienci kupują również dodatki do nagrobków, które są nieodzownym elementem pomnika. Najczęściej zamawia się krzyże stojące lub leżące oraz jakiś element, w którym można trzymać kwiaty. Stąd też popularność wazonów i mis cmentarnych. Klienci bardzo często decydują się również na zakup lampionów cmentarnych, które są bardzo eleganckie i ekologiczne w porównaniu do standardowych zniczy. Akcesoria nagrobkowe są dostępne w naszej firmie kamieniarskiej.

Teren wokół nagrobka

Teren wokół nagrobka możemy dowolnie zagospodarować, pamiętając jednak, że należy się dostosować do wymagań administratora cmentarza. Musimy zwrócić również uwagę na to, gdzie kończy się wykupione przez nas miejsce, aby nie zająć sąsiadującego miejsca, które może należeć do innej rodziny. Wokół nagrobka najczęściej układa się kostkę polbrukową, lub granitową. LuxStone Granity montuje także ławki cmentarne, które również znajdziecie w naszej ofercie. 

Z czego składa się nagrobek? Elementy nagrobka

Konstrukcja nagrobka firmy kamieniarskiej LuxStone Granity:

 • zbrojone podkłady betonowe
 • zbrojona rama betonowa
 • okładzina (posadzka)
 • rama granitowa
 • płyta główna
 • cokół
 • płyta napisowa, zwana fachowo głowicą
 • litery
 • zdjęcie
 • grawer
 • akcesoria nagrobkowe
elementy nagrobka z czego składa się nagrobek
Konstrukcja nagrobka LuxStone Granity
Personalizowane nagrobki od LuxStone Granity

Konstrukcja nagrobka jest stała, jednak wygląd pomnika zależy w dużej mierze od wytycznych naszych klientów. Kamieniarstwo LuxStone Granity wykonuje personalizowane nagrobki dostosowane do Państwa życzeń i wymagań. W cenie pomnika oferowanego przez naszą firmę znajduje się już także jego transport i montaż. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem pomników w Zielonej Górze.