Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze

Na pewno nie raz zastanawialiście się, jak znaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze i nie tylko. Jest to szczególnie ważne, gdy odwiedzamy cmentarz w innej miejscowości, bądź dawno nie byliśmy na nekropolii i nie możemy odnaleźć grobu. LuxStone Granity podpowiada, jak znaleźć grób na zielonogórskim cmentarzu.

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? To zadanie wydaje się pozornie proste. Ale właśnie – pozornie. Jeżeli regularnie odwiedzamy nekropolię, to możemy trafić do grobu zmarłej bliskiej osoby praktycznie z zamkniętymi oczami. Ale co, jeśli dawno tam nie byliśmy, a cmentarz w międzyczasie zdążył się powiększyć? Może się też zdarzyć, że nasi pradziadkowie spoczywają na drugim końcu Polski i raz w życiu przychodzi ten moment, że chcemy odwiedzić ich grób. Jedziemy więc do praktycznie nieznanego miasta i wśród setek mogił szukamy tego właściwego. Jak go odnaleźć? LuxStone Granity przygotował dla Was praktyczny poradnik.

Wyszukiwanie grobów. Plan cmentarza

Wyszukiwanie grobów wcale nie jest łatwe, jeśli nie korzystamy ze zdobyczy współczesnej techniki. Na każdym cmentarzu komunalnym zaraz przy bramie wejściowej powinien znajdować się plan cmentarza. Gorzej, jeśli go nie ma, a dotyczy to głównie cmentarzy parafialnych. Plan cmentarza pozwala nam odnaleźć:

  • bramy wejściowe
  • pomniki, np. Pomnik Dzieci Utraconych, pomnik ofiar wojny – jeśli na nekropolii znajdują się oczywiście jakieś pomniki
  • kaplicę
  • kwatery, np. kwatery księży, bądź kwatery grobów murowanych, etc.
  • kolumbarium
  • ogrody pamięci
  • inne

Plany cmentarzy zielonogórskich znajdziecie oczywiście w Internecie.

Znajdź grób na cmentarzu

Wiadomo, że każdy cmentarz jest podzielony na sektory, te z kolei na kwatery i rzędy. Jeśli nie korzystamy z internetu, bądź wyszukiwarek, plan cmentarza może nam znacznie ułatwić poszukiwania. Wystarczy, że znamy numer kwatery i możemy na podstawie planu cmentarnego odszukać grób. Jeśli nie znamy numeru kwatery, to nie pozostaje nam nic innego, jak zgłosić się do zarządcy danego cmentarza. Administracja cmentarza ma obowiązek prowadzić tzw. księgi cmentarne. Co zawierają owe księgi?

Księga cmentarna

Księga cmentarna prowadzona jest przez administrację cmentarza. W przypadku cmentarzy komunalnych taką dokumentację prowadzi zarządca cmentarza, w przypadku cmentarzy parafialnych jest to zazwyczaj proboszcz. W dokumentacji cmentarnej znajduje się między innymi Alfabetyczny Spis Zmarłych oraz Księga Grobów. Na podstawie danych z tych ksiąg cmentarnych można stwierdzić, czy dana osoba jest pochowana na danym cmentarzu i gdzie spoczywa. Czy zarządca cmentarza udostępni nam taką informację? Generalnie powinien, gdyż RODO nie dotyczy osób zmarłych. Jeśli chcielibyśmy uzyskać np. więcej informacji o tym, kto dzierżawi dany grób, to wówczas wkracza już do akcji ustawa o ochronie danych osobowych.

Wyszukiwarka osób pochowanych

Wyszukiwarka osób pochowanych to jedno z najlepszych osiągnięć techniki, jeżeli chodzi o odnajdywanie grobów. Najczęściej korzystają chyba z niej genealodzy, którzy szukają grobów krewnych rozsianych po całej Polsce. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek grobów w Polsce jest Grobonet. Poniżej prezentujemy spis najważniejszych wyszukiwarek osób pochowanych:

  • Billiongraves
  • Find a Grave
  • Grobonet
  • Mogily.pl

Wyszukiwanie osób zmarłych w takich wyszukiwarkach jest zazwyczaj bardzo proste i nieskomplikowane. Wystarczy wpisać dane zmarłego i program sam zwróci nam wyniki. Jeśli nie znamy większej ilości danych, można wpisać tylko nazwisko. Warto też zaznaczyć województwo, w którym chcemy poszukać danego grobu, gdyż zawęża nam to obszar poszukiwań.

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze?

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze? Jeśli korzystamy z ogólnopolskich wyszukiwarek grobów, to poszukiwania grobów zmarłych mogą spełznąć na niczym, bo po prostu zielonogórskie cmentarze jeszcze nie zostały w nich ujęte. Warto to sprawdzać co jakiś czas, bo proces inwentaryzacji grobów, digitalizacja materiałów i umieszczanie ich w sieci trwa nieustannie w wielu miastach Polski. Informacje w wyszukiwarkach cmentarnych są więc na bieżąco aktualizowane w miarę postępu prac. Miejmy nadzieję, że w sieci pojawią się wkrótce nagrobki z Zielonej Góry nie tylko lokalnie, ale i globalnie.

Wyszukiwarka cmentarna w Zielonej Górze

Jeśli chcesz odnaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze (i nie tylko), to warto skorzystać z lokalnych wyszukiwarek cmentarnych. Większość miast prowadzi właśnie takie lokalne wyszukiwarki grobów. Zielonogórski Zakład Usług Miejskich udostępnia na swojej stronie wyszukiwarkę grobów. Tutaj możesz poszukać grobów w Zielonej Górze i okolicznych miejscowościach zielonogórska wyszukiwarka grobów. Poniżej prezentujemy listę cmentarzy, które znajdują się w zielonogórskiej wyszukiwarce grobów w poszczególnych dzielnicach miasta:

  • Stary Cmentarz w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej
  • Nowy Cmentarz w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej
  • Jędrzychów – cmentarz przy ul. Kąpielowej w Zielonej Górze (tutaj mieści się nasz zakład kamieniarski)
  • Chynów cmentarz przy ul. Chynowskiej w Zielonej Górze
  • Drzonków – cmentarz komunalny przy ul. Cisowej w Zielonej Górze
  • Jarogniewice – cmentarz komunalny w Jarogniewicach w Zielonej Górze
  • Nowy Kisielin – cmentarz przy ul. Nowy Kisielin-Syrkiewicza Aleksandra 11 w Zielonej Górze
  • Stary Kisielin – cmentarz przy ul. Pocztowej 3a w Zielonej Górze
  • Łężyca – cmentarz przy ul. Łężyca-Sosnowa w Zielonej Górze
  • Ochla – cmentarz przy ul. Zielonogórskiej w Zielonej Górze
  • Przylep – cmentarz przy ul. Turystycznej w Zielonej Górze
  • Racula – cmentarz komunalny przy ul. Głogowskiej 47 w Zielonej Górze
  • Zatonie – cmentarz komunalny przy ul. Kościelnej w Zielonej Górze
  • Zawada – cmentarz komunalny przy ul. Cmentarnej w Zielonej Górze

Wyszukiwarka cmentarna

Warto również podkreślić, iż dostęp do wyszukiwarek cmentarzy jest całkowicie darmowy. Są to niezwykle przydatne narzędzia do poszukiwania grobów zapomnianych przez nas krewnych. Wyszukiwarki cmentarne nie tylko pokażą nam dokładną lokalizację poszukiwanego przez nas grobu, ale i często zawierają zdjęcia grobów. Korzystając dodatkowo z nawigacji bez problemu trafimy do grobu, który chcemy odnaleźć. Wyszukiwarki cmentarne posiadają również wiele innych ciekawych opcji – jeśli nie możemy odwiedzić cmentarza, możemy zapalić znicz pamięci, bądź światełko pamięci. Widnieją w nich również informacje o ostatnich pogrzebach, bądź rocznicach. Zachęcamy więc gorąco do korzystania z wyszukiwania nagrobków krewnych w sieci i mamy nadzieję, że udało nam się w prosty i jasny sposób wyjaśnić, jak odnaleźć zmarłego na cmentarzu w Zielonej Górze.