kwiaty na cmentarz

Kwiaty na cmentarz oraz rośliny cmentarne to bardzo popularny i szeroki temat. Bardzo często zastanawiamy się, co posadzić na cmentarzu i jakie rośliny poradzą sobie długo bez odpowiedniej pielęgnacji i podlewania. Prezentujemy Wam popularną listę, jeżeli chodzi o kwiaty cmentarne kwitnące i zdobiące mogiłę przez cały rok.

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać?

Kwiaty na cmentarz to kwestia priorytetowa dla wielu osób. Każda osoba, która ma kogoś bliskiego na cmentarzu chce, aby nagrobek pięknie się prezentował przez cały rok. Oprócz standardowej pielęgnacji polegającej na usuwaniu liści i myciu nagrobka z granitu, często decydujemy się także na brukowanie powierzchni wokół nagrobka oraz montaż ławki na cmentarz. Taki zabieg nie tylko skutecznie chroni pomnik przed zabrudzeniami, ale i sprawia, że nagrobek prezentuje się bardzo efektownie. Ale nie o tym dziś będziemy pisać. Ładny nagrobek to nie tylko czysty kamień i pięknie ułożona kostka. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie wybrać kwiaty na cmentarz, aby przez cały rok coś kwitło i było kolorowo, ale żeby jednocześnie nie wymagało to od nas większego nakładu pracy? Odpowiedź znajdziecie w artykule pt. “Kwiaty na cmentarz. Co posadzić na cmentarzu?”.

Wiosenne kwiaty na cmentarz lista

Kwiecień i maj to miesiące, w których przyroda budzi się do życia. Trawy i drzewa zaczynają się zielenić, a kwiaty kwitną wówczas bardzo intensywnie. Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu, aby grób bliskiego nam Zmarłego prezentował się pięknie i kolorowo? O to musimy zadbać już jesienią, ponieważ wtedy sadzi się większość roślin cebulowych – do takich należą żonkile, narcyzy, tulipany i szafirki.

Odmian jest całe mnóstwo. Jeśli mamy nagrobek z miejscem na kwiaty bardzo dobrze będą się tutaj prezentowały niskie odmiany roślin. Możemy wybrać odmiany botaniczne wyżej wymienionych roślin, które kwitną trochę wcześniej niż wysokie odmiany. Oprócz roślin cebulowych możemy posadzić także niezawodne bratki, którym niestraszne są wiosenne przymrozki. Wiosną na grobach bardzo ładnie wyglądają również niezapominajki. Floksy szydlaste pełnią funkcję zadarniającą i wyglądają jak kwieciste dywany, co wygląda bardzo efektownie. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem pt. „Stroiki wielkanocne na cmentarz

Kwiaty kwitnące wiosną na cmentarzu:

  • bratki
  • floksy szydlaste
  • szafirki
  • żagwin
  • narcyzy
  • żonkile
Kwiaty na cmentarz

Bratki na cmentarz – doskonały wybór

Bratki, przez wielu określane jako kwiatki cmentarne, to wdzięczne i kolorowe roślinki, które pojawiają się w sklepach bardzo wczesną wiosną. Niestraszne im niskie temperatury i niepogoda. Są dostępne w wielu kolorach, a okres ich kwitnienia jest całkiem długi. Wszystko to sprawia, że bratki na cmentarz cieszą się tak dużą popularnością wśród osób odwiedzających groby. Bratki można sadzić na grobie zarówno do donic, jak i bezpośrednio do ziemi. Nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji i są odporne na przymrozki.

bratki na cmentarz
Bratki są niewymagające i bardzo kolorowe

Letnie rośliny na cmentarz

Latem większość roślin cebulowych przekwita i należy usunąć zaschnięte liście, ponieważ może to wyglądać nieestetycznie. Nie musimy wykopywać roślin cebulowych, ponieważ wystarczy to robić raz na kilka lat. Aby nagrobek pięknie prezentował się także latem, możemy posadzić na nim lub wokół niego mnóstwo ciekawych roślin. Do jednych z nich należą rojniki. Są to rośliny z grupy sukulentów. Niestraszne im upały i brak wody, a do tego bardzo szybko się rozmnażają i w dość krótkim czasie mogą pokryć daną powierzchnię ziemi. Na rynku jest wiele kolorów i rodzajów rojników, które kwitną latem w bardzo ciekawy sposób.

Na nagrobek wybierajmy rośliny raczej niskie. Do nich należą m.in. pachnące goździki. Wystarczy usuwać przekwitłe kwiaty, aby rośliny zakwitły ponownie. Goździki będą rosnąć i kwitnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Czerwone, niskie goździki doskonale komponują się z granitami w ciemnym oraz bardzo jasnym kolorze. Także stokrotki to doskonałe kwiaty na cmentarz. Są praktycznie bezobsługowe i samodzielnie się wysiewają.

aksamitki na cmentarz
Aksamitki kwitną całe lato

Z roślin wieloletnich możemy wybrać także rozchodniki, które mają właściwości zadarniające, przez co uniemożliwiają zachwaszczenie ziemi. Nie są one trudne w pielęgnacji. Kolorowe kwiaty na cmentarz kwitnące praktycznie całe lato to aksamitki. Są to rośliny jednoroczne, które kwitną praktycznie do przymrozków i nie są trudne w pielęgnacji. Bardzo ciekawie na nagrobku wygląda również niebieska goryczka oraz begonia wiecznie kwitnąca. Te możemy posadzić w granitowych wazonach lub misach. Koniecznie zapoznaj się także z informacjami o tym, jak zabezpieczyć pomnik i akcesoria w sytuacji kradzieży na cmentarzu.

Kwiaty kwitnące latem na cmentarzu:

  • aksamitki
  • goździki
  • stokrotki
  • goryczka
  • begonie
  • rojniki

Kwiaty na grób jesienne

Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią wokół nagrobka, to możemy posadzić za płytą nagrobną np. wysokie marcinki. Szczególnie elegancko prezentują się te białe oraz w kolorze fuksji. Będą kwitły w sam raz na Święto Zmarłych. Oprócz astrów na samym nagrobku możemy posadzić również wieloletnie chryzantemy. Nie będziemy wówczas musieli kupować ich w donicy. Trzeba je jednak okryć na zimę, ponieważ mogą wymarzać.

rośliny na cmentarz
Chryzantemy to prawdziwa cmentarna klasyka

Kwiaty na grób kwitnące jesienią to także wieloletnie wrzosy, które są bardzo odporne na wszelką aurę. Możemy wybierać w wielu kolorach wrzosów, ale najładniej będą wyglądały te białe i fioletowe. Wrzosy mogą rosnąć na nagrobku lub wokół niego nawet kilka lat. Doskonale prezentują się posadzone w wazonach cmentarnych, lub misach.

Kwiaty kwitnące jesienią na cmentarzu:

  • wrzosy
  • marcinki
  • chryzantemy
  • dzielżan

Jakie są rośliny cmentarne zimozielone?

Zimą niestety nie ma zbyt wielu roślin, które kwitną. Możemy jednak zadbać, aby nawet o tej porze roku nasz pomnik prezentował się dostojnie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej roślinom zimozielonym. Co to są rośliny zimozielone? To takie, które nie gubią zimą liści, czy igieł i mają piękny, zielony kolor przez cały rok. Do takich roślin zaliczamy bukszpany, tuje lub np. barwinek, który dodatkowo pięknie kwitnie wiosną na fioletowo. Niestety w ostatnich latach w Polsce bardzo aktywna jest ćma bukszpanowa, która w jeden dzień może zrównać nasze bukszpany z ziemią. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich oprysków, może nas spotkać na cmentarzu niemiła niespodzianka.

Jeśli chodzi o popularne rośliny cmentarne możemy się też zdecydować na berberysy, które są dostępne w wielu kolorach. Wymagają one jednak przycinania, aby nadmiernie się nie rozrosły. Berberysy posiadają kolce, jednak ich uroda jest po prostu urzekająca i na pewno będą stanowiły prawdziwą ozdobę cmentarza. Jeśli chcemy, aby zimą na nagrobku było odrobinę koloru, można wybrać kwiaty sztuczne. Będą się one bardzo ładnie prezentowały w wazonach, czy misach. Gustowne akcesoria nagrobkowe kupią Państwo także w firmie LuxStone Granity w Zielonej Górze.

co posadzić wokół nagrobka
rośliny zimozielone na cmentarz

Co posadzić na cmentarzu? O tym musisz pamiętać

Nagrobek może wyglądać pięknie przez cały rok. Unikajmy jednak pstrokacizny i wybierajmy najlepiej stonowane, eleganckie kolory. Do takich należą z pewnością biel oraz wszelkie odcienie niebieskiego. Także czerwony może stanowić ciekawy kontrast w stosunku do ciemnych lub białych granitów. Szukając roślin na grób wybierajmy tylko te wytrzymałe, które nie wymagają dużego nakładu pracy i codziennego podlewania, ponieważ jeśli nie odwiedzamy cmentarza codziennie, rośliny również nie będą wyglądać elegancko. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych roślin na cmentarze.

Najpopularniejsze kwiaty na cmentarz

Pokusiliśmy się o stworzenie listy najpopularniejszych kwiatów i roślin sadzonych na cmentarzu. Oto ona:

  • bratki
  • chryzantemy
  • aksamitki
  • stokrotki
  • kapusty ozdobne
  • koleusy
  • niezapominajki
  • wszelkie sukulenty na cmentarz (rojniki, rozchodniki)
  • floksy szydlaste
  • bukszpany
  • berberysy

Sukulenty na cmentarz

Sukulenty na cmentarz to idealne rozwiązanie przy obecnych zmianach klimatycznych. Te rośliny nie wymagają podlewania, szybko się rozrastają i tworzą naprawdę ciekawe kompozycje nagrobne. Sukulenty na cmentarz to przede wszystkim różnego rodzaju grubosze i wilczomlecze. Należy przy tym pamiętać, iż te ostatnie są trujące. Do najpopularniejszych roślin z rodziny wilczomleczów sadzonych na cmentarzu należy poinsencja, powszechnie znana pod nazwą gwiazda betlejemska. Sukulentom należy zapewnić odpowiedni drenaż, gdyż te rośliny nie znoszą zastojów wody.

Kwiatki cmentarne

Kwiatki cmentarne, które na stałe zagościły na naszych nekropoliach, to oczywiście bratki i chryzantemy. Jest jednak tak wiele kwitnących kwiatów, które mogą zdobić grób przez większość roku, że szkoda się skupiać tylko na tych dwóch tradycyjnych roślinach. Jeśli chcemy uzyskać efekt zadarniający i ciekawy jednocześnie, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie na przykład litodora rozpostarta. Często można ją spotkać na przydomowych skalniakach, ma niewielkie wymagania i oryginalny, niebieski kolor. Jeżeli chcemy mieć przy grobie pachnące i jednocześnie niewymagające wiele wody krzewinki, warto postawić na lawendę. Lawenda to niewielka krzewinka, która znana jest chyba wszystkim miłośnikom ogrodów w Polsce. Przyciąga ona wiele owadów, a odpowiednie wiosenne cięcie pozwolą jej zachować kulisty i zwarty pokrój.

Nagrobki z miejscem na kwiaty

Nagrobki z miejscem na kwiaty to doskonała alternatywa dla osób, które lubią dużo kwitnących roślin na cmentarzu. Jako zakład kamieniarski nie polecamy jednak pomników z miejscem na kwiaty na płycie głównej. Ciągłe podlewanie roślin, opady deszczu i śniegu doprowadzą z czasem do zapadnięcia się pomnika. Dlatego najlepiej jest posadzić kwiaty na nagrobek w specjalnej okładzinie granitowej, która otacza pomnik. Wygląda to naprawdę bardzo elegancko i ciekawie.

nagrobek z miejscem na kwiaty
Pomnik z miejscem na kwiaty

Rośliny na cmentarz zdjęcia

Poniżej prezentujemy zdjęcia roślin na cmentarz, które najczęściej można spotkać przy grobach.