odnaleziono nagrobek Królewny Śnieżki

“Dawno, dawno, temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyła sobie królewna…” Z pewnością każdy zna bajkę o Królewnie Śnieżce i siedmiu Krasnoludkach, ale nie każdy wie, że istniała ona naprawdę. W niemieckim Bambergu na południu kraju odnaleziono nagrobek królewny Śnieżki, czyli Marii Sophii von Erthal, która była prawdopodobnie pierwowzorem słynnej baśni braci Grimm. Marmurowa płyta nagrobna przetrwała ponad 200 lat.

Nagrobek Królewny Śnieżki

Odnaleziony w Bambergu nagrobek Królewny Śnieżki wykonano z ciemnoszarego marmuru. Ma owalny kształt i inskrypcję: “Die edle Heldinn des Christenthums: hier ruhet sie nach dem Siege des Glaubens reif zur verklärten Auferstehung”. Inskrypcję można przetłumaczyć jako: “Szlachetna bohaterka chrześcijaństwa: tutaj spoczywa po zwycięstwie wiary gotowa, by zmartwychwstać”. Na nagrobku znajduje się też kilka maleńkich gwiazdek. Pomnik jest raczej skromny, ale nie należy się z tego powodu dziwić. W XVIII w. nagrobki dla kobiet należały z reguły do rzadkości. To, że na grobie Marii von Erthal postawiono pomnik związane jest ściśle z jej szlacheckim pochodzeniem.

Marmurowy nagrobek Śnieżki

Marmurowy nagrobek Marii Sophii von Erthal odnaleziono kilka tygodni temu przez spadkobiercę jednego z domów w Bambergu. Spadkobierca sprawdził w internecie, że odnaleziona płyta nagrobna być może nawiązuje do słynnego pierwowzoru królewny Śnieżki i przekazał nagrobek muzeum. Pamiątkę można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Bambergu, gdzie została oczyszczona i odrestaurowana.

odnaleziono nagrobek Królewny Śnieżki
Nagrobek Królewny Śnieżki odnaleziony

Pomnik Królewny Śnieżki

Maria Sophia von Erthal (1725-1796) pochodziła z miasta Lohr nad Menem i była arystokratką. Mieszkała niespełna 70 kilometrów od miejscowości, w której żyli bracia Grimm. Szlachcianka żyła w zamku otoczonym lasami, a jej ojciec był w posiadaniu luster.

Gdy Sophia Maria ukończyła 18 lat jej ojciec Philipp Christoph von Erthal ożenił się ponownie. Jej macocha była żądną władzy kobietą. Jako prezent ślubny pan Erthal podarował żonie olbrzymie lustro z inskrypcją “Amour Propre” (“Miłość własna”). Dziś można podziwiać owe lustro w muzeum Spessart.

W okolicach Bambergu były liczne kopalnie, w których pracowali karłowaci ludzie, a nawet dzieci, którzy mogą służyć jako pierwowzór bajkowych krasnoludków.

Niestety losy prawdziwej “Śnieżki” nie potoczyły się jak u braci Grimm. Sophia von Erthal nigdy nie wyszła za mąż. W oślepła dość młodo, a swojego żywota dokonała w jednym z klasztorów.

Istnieje wiele podobieństw między baśnią o królewnie, a rzeczywistością. Można więc przypuszczać, że odnaleziono prawdziwy nagrobek Królewny Śnieżki.