Leśne pogrzeby

Pogrzeb w lesie. Nowa moda?

Wśród najnowocześniejszych trendów jeżeli chodzi o pochówki rekordy zdaje się bić pogrzeb w lesie. Las jest symbolem harmonii, bliskości z naturą, a przede wszystkim ciszy. Coraz więcej ludzi decyduje się na taką formę pochówku. Gdzie możliwe są takie leśne pogrzeby? Ile to kosztuje? I czy taki rodzaj pogrzebu ma szansę przyjąć się także w Polsce? Odpowiedź w artykule.

Pogrzeb na łonie natury

Pogrzeb na łonie natury. Brzmi pięknie, nieprawdaż? Kto z nas nie chciałby spoczywać wiecznie wśród tak pięknych okoliczności przyrody? Nowa moda na pogrzeby w środku lasu z powodzeniem rozwija się u naszych niemieckich i austriackich sąsiadów. Niemcy szukając alternatyw dla tradycyjnych pochówków coraz częściej decydują się na leśne groby w tak zwanych “Ruheforst”.

Żywe nagrobki, czyli wieczny odpoczynek w korzeniach dębu

Na leśnym cmentarzu można zakopać trumnę,urnę lub pogrzebać same prochy pod korzeniami drzew. Najczęściej wybieraną formą na Zachodzie jest kremacja, stąd większość grobów to groby urnowe. Cmentarz w kompleksie leśnym stanowczo odbiega od wizji tych tradycyjnych, z nagrobkami. Tutaj rolę pomników pełnią drzewa – można wybrać sobie odpowiednie drzewo już za życia. Nierzadko Niemcy nie decydują się nawet na niewielką tabliczkę z danymi Zmarłego. Czasem zawieszają niewielką, drewnianą tabliczkę na drzewie. Przebieg ceremonii pogrzebowej można ustalić z zarządcą takiego cmentarza.

Pochówek przyjazny naturze

Wielu ludzi decyduje się już za życia na pogrzeb w lesie. Tego typu pochówki są bardzo ekologiczne i bliskie naturze. Można przed śmiercią wybrać się do takiego lasu i zdecydować, pod którym drzewem będziemy chcieli spoczywać po śmierci. Dodatkowo rozwiązuje się kwestia pielęgnacji nagrobka – jest on w formie żywego drzewa, więc nie trzeba myć żadnego pomnika, ani odkurzać go z liści.

Ile kosztuje pogrzeb w lesie?

Ceny pogrzebów za naszą zachodnią granicą są bardzo drogie. Najtańszy leśny pochówek, jeśli chcemy mieć drzewo na wyłączność, kosztuje ponad 3 tysiące euro, ale i tak wypada o wiele korzystniej cenowo niż klasyczny pogrzeb na zwykłym cmentarzu. Można także wybrać opcję pogrzebu wśród innych urn, które spoczywają w korzeniach drzewa. Wówczas kosztuje to około 500 euro. Najdroższa forma pochówku w lesie może kosztować nawet 12 tysięcy euro. Nie lada wydatek, prawda?

Leśne pogrzeby w Polsce

Czy pogrzeby w lesie przyjmą się także w Polsce? Trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę przywiązanie Polaków do tradycji i niechęć do kremacji, taka forma pochówku może stać się popularna dopiero za kilkadziesiąt lat. Poza tym w chwili obecnej nie pozwala na to polskie prawo.

Pogrzeb w lesie
Pochówki w środku lasu

You must be logged in to post a comment.