pomnik z demontażu

W dobie zero waste i dbałości o środowisko pomniki z demontażu mogą być tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla nowych nagrobków. Co to jest pomnik z demontażu i czy nagrobki używane mają jakieś wady? LuxStone Granity wyjaśnia.

Co to jest pomnik z demontażu?

Pomnik z demontażu to po prostu używany nagrobek, który był już użyty wcześniej i stał na cmentarzu przez określony okres czasu. To znaczy zamontowano go na cmentarzu po pochówku danej osoby, a po jakimś czasie zdemontowano. Przyczyn demontażu takiego pomnika może być kilka. Jeśli grób się zapadł, a wraz z nim nagrobek, to rodzina bardzo często chce wymienić go na nowy. Zamawiając nowy pomnik w zakładzie kamieniarskim, stary oddaje kamieniarzowi, przez co cena nowego nagrobka jest pomniejszona o wartość starego pomnika. Kamieniarz nie musi jednak przyjąć, czy kupić takiego pomnika w rozliczeniu. Jest to jego dobra wola. Wiele zależy też od stanu i kondycji takiego nagrobka.

pomnik z demontazu

Nagrobki z rozbiórki – dlaczego demontuje się nagrobki?

Zapadnięcie się pomnika to nie jedyna przyczyna demontażu nagrobka. Często spotykamy się z sytuacją, że krewni chcą przenieść szczątki zmarłego w inne miejsce, aby spoczęły w dużym, rodzinnym grobie. Wówczas taki pomnik z demontazu staje się dla rodziny bezużyteczny, a zawsze może uzyskać trochę pieniędzy, zamiast zutylizować stary pomnik.

Również likwidacja grobu może skutkować tym, że nie mamy co zrobić ze starym nagrobkiem. Mamy dwie możliwości – albo go zutylizować. Albo – jeśli jego stan na to pozwala – sprzedać zakładowi kamieniarskiemu i zarobić kilka groszy, lub oddać go w rozliczeniu za demontaż nagrobka.

Najczęstszą jednak przyczyną rozbiórki nagrobków jest ich demontaż do nowego pochówku. W grobach ziemnych można pochować kolejną osobę dopiero po upływie 20 lat. W związku z tym bliscy zmarłego bardzo często decydują się na wymianę pomnika na nowy, gdyż ten 20-letni nie odpowiada już wizualnie ich standardom. Należy wziąć pod uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było tak wielu wzorów nagrobków do wyboru.

Zamiast poddać go utylizacji, można po obróbce kamieniarskiej nadać mu drugie życie. Niektórzy kamieniarze sprzedają takie pomniki, bo jest na nie spory popyt. Klient ma oczywiście świadomość, że jest to produkt używany.

Używane nagrobki – wady i zalety

Używane nagrobki są tańszą alternatywą dla nowych pomników. Na pierwszy rzut oka nie widać, że pomnik pochodzi z demontażu. Trzeba się mu dokładniej przyjrzeć. Nagrobki używane mogą wykazywać ślady zużycia, czy uszkodzenia. Nie zawsze da się przywrócić pomnik z demontażu do jego pierwotnego wyglądu. Jeśli zarysowania, czy uszczerbienia są na tyle duże, że kamieniarz nie jest w stanie ich usunąć, lecz usytuowane są gdzieś z tyłu, czy z boku, gdzie nie rzucają się za bardzo w oczy, to ludzie często taki nagrobek kupują. Wszystko to wpływa oczywiście na cenę nagrobka. Może być ona niższa nie tylko o kilkaset, ale nawet i o kilka tysięcy złotych.

Niektóre osoby mają opory w związku z zakupem nagrobka, który wcześniej był już używany przez inną rodzinę lub miał inną historię. Po polerowaniu płyty nagrobnej i usunięciu personaliów zmarłego, bez problemu można wykonać nowy napis. Osoby niezorientowane, że jest to pomnik z demontażu z pewnością nie odróżnią go od nowego nagrobka. Renowacja pomnika to bardzo korzystne rozwiązanie.

używane nagrobki

Pomnik używany – rozbiórka za materiał

Odnosi się to do sytuacji, w której demontuje się istniejący pomnik, a uzyskane z niego materiały (takie jak kamień, marmur, itp.) wykorzystuje się ponownie do produkcji innych pomników nagrobnych. Jest to podejście ekonomiczne, które pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów i zmniejszenie kosztów w porównaniu z zakupem nowych materiałów.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nagrobki demontuje się z wielu różnych powodów. Koszty rozbiórki nagrobka również są różne, gdyż zależą one od kilku czynników. W każdym bądź razie nierzadko zdarza się tak, że koszt demontażu nagrobka przewyższa, lub jest równy wartości starego pomnika. W związku z tym ludzie często decydują się oddać taki nagrobek zakładowi kamieniarskiemu. Bardzo często w zamian za usługę demontażu pomnika, do której nie dopłacają, bądź jest to jakaś symboliczna kwota.

Warto zaznaczyć, że proces ten musi być przeprowadzony z szacunkiem i uwzględnieniem faktu, że pomnik mógł być miejscem pamięci dla zmarłego. Decyzja o rozbiórce pomnika w celu ponownego wykorzystania materiału powinna być podejmowana z rozwagą i w pełnym poszanowaniu dla jego historycznej i emocjonalnej wartości.

Dlaczego nagrobki z odzysku są tanie i dlaczego ludzie je kupują?

Istnieje wiele powodów, z których nagrobki z odzysku są tańsze, niż nowe. Oto kilka z nich:

  • Cena materiałów
  • Praca ręczna – często są to wyroby wykonane ręcznie przez rzemieślników, zawierające prawdziwe perełki typu rzeźby, czy unikalne ozdoby
  • Brak personalizacji – usunięcie dotychczasowego napisu z nagrobka nie jest absolutnie żadnym problemem, a zrobienie nowych napisów to koszt rzędu kilkuset złotych
  • Przeznaczenie na ponowne użycie: Zamiast zniszczyć, lub wyrzucić, nagrobki z odzysku można odrestaurować i ponownie wykorzystać, co przekłada się na niższe koszty dla nabywcy.
  • dbałość o środowisko: w myśl zasady zero waste warto nadać używanej rzeczy nowe życie

Nagrobki z odzysku są zazwyczaj znacznie tańsze niż nowe. Dla osób lub rodzin, które chcą zaoszczędzić na kosztach pochówku, może to być atrakcyjna opcja. Wybierając taki nagrobek z demontażu, można przyczynić się do zrównoważonego wykorzystywania zasobów, ponieważ unika się produkcji nowego nagrobka.

Niektórzy ludzie mogą też preferować tradycyjne, starannie wykonane nagrobki z odzysku ze względu na ich unikalny charakter i urok historyczny.

Pomniki używane na sprzedaż

Jeśli chcesz kupić lub zamówić nagrobek, zwykle udajemy się do lokalnego kamieniarza. Klienci poszukujący nagrobka o niespotykanym designie mają niewielki wybór ze względu na to, że większość zakładów kamieniarskich oferuje praktycznie nie odbiegające od siebie wyglądem, azjatyckie nagrobki, które nie każdemu przypadają do gustu i nie zachęcają do zakupu.

Często nowy pomnik granitowy o ciekawym wzornictwie przekracza niestety możliwości finansowe klienta. Alternatywą dla takich ludzi jest kupno używanego pomnika z demontażu, który jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim korzystny, jeżeli chodzi o jego cenę.