Co to jest granit? Poznaj właściwości granitu.
Granit (łac. Granum – ziarno) jest polimineralną skałą głębinową pochodzenia magmowego, bogatą w kwarc i skaleń. W Polsce występuje w dużej ilości na Dolnym Śląsku oraz na Podlasiu. Znajdziemy go również w Tatrach. Ten kamień naturalny powstał w wyniku zastygnięcia skał magmowych w skorupie ziemskiej ok 2 km pod powierzchnią Ziemi. Granit jest więc plutonitem, czyli skałą głębinową, powstałą miliony lat temu. Poznaj właściwości granitu i jego zastosowanie.
Granit właściwości
Właściwości granitu są cenione przez tysiące ludzi na całym świecie. Granit występuje w wielu ciekawych barwach praktycznie na każdym kontynencie. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy tego kamienia naturalnego:
- odporny na działania atmosferyczne
- twardy
- długotrwały
- odporny na zarysowania
- mrozoodporny
- duża wytrzymałość na ściskanie
- wytrzymałość na wysokie temperatury – powyżej 1000 C
- odporny na wilgoć
- niskie koszty utrzymania
- łatwa pielęgnacja
- niepalny
- 100% naturalny
Zastosowanie granitu
Granit występuje na każdym kontynencie w wielu odmianach i barwach. Powszechnie stosuje się go w budownictwie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Doskonale nadaje się do wykończenia wnętrz, szczególnie podłóg, filarów, blatów kuchennych i parapetów. Używa się go do licowania ścian wewnątrz budynków oraz przy wykończeniach elewacji.
Jest także świetnym materiałem na schody. Ten kamień naturalny cieszy się ogromną popularnością w branży kamieniarskiej. Jest używany do produkcji nagrobków. Znajduje szerokie zastosowanie także w ogrodzie – jako daszek ogrodzeniowy, do budowy różnego rodzaju rzeźb. Granitu używa się także w przestrzeniach publicznych, jako materiał przemysłowy – na dworcach, lotniskach, centrach użyteczności publicznej, do budowy chodników (kostka granitowa).
Czy granit ma połysk?
Bardzo często spotykamy się z pytaniem, czy granit ma połysk. Musimy pamiętać, iż granit jest skałą głębinową i wydobywany jest w blokach. Taki blok granitowy jest matowy i nie posiada żadnego połysku. Dopiero w procesie obróbki kamienia i szlifowania nadajemy granitowi odpowiedni blask. Należy jednak wiedzieć, że w zależności od zastosowania granitu jest on szlifowany, bądź też nie. Na przykład jeśli chodzi o schody, lub kostkę granitową wówczas stosujemy granit płomieniowany, który się nie błyszczy, gdyż ma matową powierzchnię. Z kolei na blaty kuchenne, czy łazienkowe, okładziny ścienne i nagrobki używamy granitu z połyskiem.
Twardy jak granit. Cechy granitu
W 10-stopniowej skali Mohsa granit plasuje się na zaszczytnej szóstej pozycji, przy czym 1 to kamienie bardzo miękkie, a 10 szczególnie twarde (diament). Oznacza to, że granit jest dość odporny na ścieranie. Należy do najtwardszych materiałów na Ziemi. Jest to po prostu wymarzony materiał na nagrobki.
Granit zawdzięcza swój piękny połysk szlifowaniu oraz polerowaniu. Może przybierać różne barwy: szarą, czarną, białą, różową, czerwoną i inne. Mnogość barw zależy od regionu, z którego pochodzi granit. Na przykład kamień Brąz Królewski wydobywa się tylko w Azji, a Impalę w Republice Południowej Afryki.
Chcesz wiedzieć więcej o granicie i jego zastosowaniach? Chcesz poznać właściwości granitu? Zapraszamy do firmy LuxStone Granity, gdzie znajdziesz ciekawe wzory nagrobków granitowych. Nasz zakład kamieniarski specjalizuje się tylko w wyrobach granitowych. O obróbce tego kamienia i jego właściwościach wiemy praktycznie wszystko.