granit płomieniowany

Granit płomieniowany to jeden z najtrwalszych surowców stosowanych w budownictwie. Co to właściwie oznacza, że granit jest płomieniowany? Gdzie się stosuje kamienie poddane takiej obróbce? Wyjaśniamy to oczywiście w naszym artykule.

Granit płomieniowany co to jest?

Granit płomieniowany to bardzo trwały surowiec stosowany powszechnie w budownictwie. Płomieniowanie to rodzaj obróbki kamienia, która polega na poddaniu go bardzo wysokiej temperaturze. W procesie podgrzewania minerały zawarte w granicie zaczynają pękać, co ma duży wpływ na barwę kamienia. Granit płomieniowany jest bardziej wyblakły, niż kamień obrabiany inną metodą.

Poprzez płomieniowanie zyskujemy bardzo szorstką i matową powierzchnię granitu, która przeznaczona jest raczej do zastosowań zewnętrznych. Procesowi płomieniowania poddaje się nie tylko granit, ale również inne twarde kamienie, zawierające kwarcyt, w tym gnejs oraz bazalt. Granity doskonale nadają się do płomieniowania ze względu na wysoką zawartość kwarcytu. Główną zaletą płomieniowanych powierzchni jest ich antypoślizgowość, stąd stosuje się głównie do budowy tarasów, czy okładzin nagrobków. Najczęstsze zastosowanie to jednak schody granitowe. W Polsce stosuje się najczęściej szary granit strzeliński, lub strzegomski ze względu na optymalnie niską cenę.

Jak wygląda płomieniowanie granitu?

Płomieniowanie kamienia wykonuje się zazwyczaj w zakładach kamieniarskich za pomocą specjalistycznego sprzętu. W pierwszej kolejności zwilża się granit wodą. Następnie na wycięty element z bloku granitowego kieruje się płomień palnika tlenowo-acetylenowego lub tlenowo-propylenowego o temperaturze kilkuset stopni. Pod wpływem gorąca minerały zawarte w skale ulegają pękaniu i rozpadowi, tworząc szorstką, nieregularną powierzchnię. Struktura granitu zostaje jednak nienaruszona, gdyż płomieniowanie powoduje pękanie kamienia na głębokości ok 3-4mm. Granity o żółtawej barwie zawierają w swoim składzie całkiem sporo żółtego tlenku żelaza, który to pod wpływem temperatury może zmienić swą barwę na czerwonawy odcień. Inne granity nie odbarwiają się, zyskują jedynie jaśniejszy odcień niż na przykład granit polerowany.

Na powierzchniach płomieniowanych dość często osadza się brud, który jest dość trudny do usunięcia. Z tego powodu granit płomieniowany poddawany jest później szczotkowaniu.
Szczotkowanie granitu polega na wygładzeniu powierzchni kamienia i jego uszlachetnianiu. Granit nadal zachowuje właściwości antypoślizgowe, jednak jest później łatwiejszy w utrzymaniu czystości i pielęgnacji.

Zastosowanie granitu płomieniowanego

Granit płomieniowany przeznaczony jest głównie do zastosowań zewnętrznych, takich jak np. płytki tarasowe. Taras wyłożony płomieniowanym kamieniem będzie gwarantował antypoślizgowość nawet w bardzo deszczowe dni. Stosuje się go również w miejscach bardzo narażonych na wilgoć oraz w surowym klimacie. Coraz częściej granit płomieniowany stosowany jest również w nowoczesnych, rustykalnych wnętrzach, takich jak kuchnie, czy łazienki. Doskonale sprawdza się jako podłoga prysznicowa.

Płomieniowane płyty granitowe wypierają również kostkę brukową i granitową z naszych nekropolii. Wybierając okładzinę z tego surowca mamy pewność, że jest ona trwała, elegancka i skutecznie zapobiega wyrastaniu chwastów.

  • schody zewnętrzne
  • tarasy i balkony
  • elewacje
  • okolenia nagrobków
  • chodniki
  • podjazdy do garażu
  • krawężniki
  • rustykalne wnętrza
  • kuchnie
  • łazienki
  • podłogi prysznicowe

Pielęgnacja granitu płomieniowanego

Ze względu na nieregularną powierzchnię płomieniowaną pielęgnacja granitu może nastręczać trudności. Jeśli jednak kamień został później poddany procesowi szczotkowania, istnieje kilka sposobów na utrzymanie go w czystości. Granit płomieniowany jest bardziej porowaty niż granity poddane innej obróbce. Oznacza to również większą podatność na plamy i zabrudzenia. Najlepszym środkiem do czyszczenia każdej powierzchni granitu jest ciepła woda. Można do niej dodać kilka kropel płynu do naczyń, lub mydła i miękką szmatką wyczyścić granit. Kurz oraz inne zanieczyszczenia możemy usunąć miotełką do kurzu. Radzimy unikać żrących substancji, lub takich zawierających kwasy, ponieważ mogą one odbarwić kamień.

Z pewnością przy pielęgnacji granitu płomieniowanego nie należy używać wosku. Wosk zmniejsza antypoślizgowość kamienia i nie pozwala mu oddychać. Można za to zastosować specjalny impregnat, tzw. mokry kamień. Jak nazwa wskazuje, tak zaimpregnowana powierzchnia wygląda później jakby była mokra. Skutecznie zapobiega to powstawaniu zabrudzeń. Hydrofobowa powłoka skutecznie odpycha wodę i sprawia, że granit łatwiej poddaje się czyszczeniu.

Granit płomieniowany Zielona Góra

Firma kamieniarska LuxStone Granity z Zielonej Góry specjalizuje się wprawdzie w nagrobkach, jednak zajmujemy się również budownictwem. W naszym zakładzie można zamówić zarówno nagrobek z okładziną z granitu płomieniowanego, jak i granitowe schody zewnętrzne, bądź kamienne parapety z tego surowca. Posiadamy naprawdę dobry wybór kamienia i oferujemy bardzo dobre ceny. Zachęcamy również do śledzenia naszego bloga kamieniarskiego, gdzie znajdą Państwo ważne i ciekawe informacje z tej branży.

granit płomieniowany jako okładzina
Grobowiec z rzeźbą i okładziną z granitu płomieniowanego