Jak czyścić nagrobek z granitu?

Granit jest najczęściej wykorzystywanym surowcem na nagrobki. Możemy przedłużyć jego trwałość i piękny wygląd, aby służył latami. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Jak dbać o nagrobki granitowe? Co sprawi, że nagrobek z granitu będzie lśnił czystością w Dzień Wszystkich Świętych i w pozostałe dni w roku? Jak czyścić nagrobek z granitu? Poznaj nasze sposoby na czysty kamień.

Kiedy czyścić nagrobki?

Wielu z nas dba o czysty nagrobek jedynie przed dniem Wszystkich Świętych. Przed 1. listopada praktycznie każdy grób na cmentarzu lśni czystością. Aby zachować nagrobek w dobrym stanie, zaleca się jego czyszczenie przynajmniej kilka razy w roku, najlepiej w okresie od wiosny do jesieni. Zimą raczej nie myje się granitu ze względu na to, że liczne opady i tak zanieczyszczą płytę.

Tak wyczyścisz granit:

  • zastosuj miękką szmatkę i ciepłą wodę
  • możesz użyć płynu do naczyń lub octu
  • poleruj nagrobek suchą ściereczką
  • myj nagrobek kilka razy w ciągu roku
  • unikaj drucianych szczotek, past i wosków

Wystarczy woda i szmatka

Granit jest bardzo trwałym materiałem, który daje się bardzo łatwo wyczyścić. Do czyszczenia powstałych zabrudzeń wystarczy szmatka i ciepła woda. Wystarczy kilka razy przetrzeć powierzchnię, aby kamień lśnił czystością. Do wody można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub octu. Po umyciu warto wytrzeć nagrobek do sucha ściereczką i wypolerować go miękką szmatką.

Plamy z wosku, mchu

Nie da się uniknąć plam z wosku na płytach nagrobnych. Aby skutecznie usunąć powstały osad należy w sposób niezwykle ostrożny usunąć wosk drewnianą szpatułką lub kawałkiem plastiku, uważając przy tym, aby nie porysować kamienia. Aby zapobiec powstawaniu plam woskowych na płycie kamienia zaleca się stosowanie zniczy w obudowie lub podstawek pod znicze.

Groby, które znajdują się na cmentarzach w bliskiej odległości lasu są szczególnie narażone na działanie mchu i porostów. Do usunięcia mszaków nie zaleca się stosowania środków chemicznych, a jedynie wodę i gąbkę.

Kamień musi oddychać

Zapomnij o jakiejkolwiek impregnacji, pastowaniu czy woskowaniu granitu. Kamień musi oddychać. Granit bardzo absorbuje tłuste plamy, dlatego nie zaleca się stosowania żadnych środków chemicznych w postaci wosków czy past. Użycie tego typu środków powoduje, że do powierzchni kamienia bardzo łatwo przykleja się kurz i wszelki brud, a ich późniejsze usunięcie może nastręczyć wielu problemów. Dodatkowo na granitowej powierzchni mogą pojawić się plamy, których już nie usuniemy. Na rynku jest cała masa produktów do pielęgnacji granitu. My jednak zalecamy zwykłą wodę i gąbkę do czyszczenia.

Czego unikać?

Do czyszczenia granitu nie należy używać szczotek o ostrym włosiu, wszelkich druciaków gdyż mogą one porysować powierzchnię kamienia. Nie można także używać wszystkich środków chemicznych do czyszczenia – te o żrącym charakterze mogą spowodować nieodwracalne ubytki w kamieniu, a tłuste zabrudzą powierzchnię kamienia w taki sposób, że konieczna będzie wymiana nagrobka.

Używanie wszelkich past do impregnacji powierzchni granitowej nie jest zalecane gdyż powoduje powstawanie tłustych plam. Także różnego rodzaju mleczka, czy proszki do czyszczenia nie są wskazane, ponieważ powodują zarysowania.

Jak czyścić nagrobek z granitu?
W jaki sposób myć granit?

You must be logged in to post a comment.