Pochówek przez kompostowanie

Tak, tak, to nie pomyłka. Chodzi o kompostowanie ludzkich zwłok. Ta nowa forma pochówku właśnie została zalegalizowana w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. To kolejny kraj obok Szwecji, która od dawna stosuje tą metodę. Nowe prawo zacznie obowiązywać w maju przyszłego roku. Czy ma szansę przyjąć się także u nas? Sprawdź na czym polega ekopogrzeb przez kompostowanie.

Nowa moda na ekopogrzeby

Ekologia jest nadal w modzie i jest obecna praktycznie w każdej dziedzinie życia. No właśnie, a co ze śmiercią? Czy ekologia w branży pogrzebowej istnieje? Oczywiście, że tak. Nie tak dawno pisaliśmy na naszym blogu o pogrzebach w lesie u naszych zachodnich sąsiadów. Istnieje wiele form ekopogrzebów, m.in. pogrzeb w morzu w biodegradowalnej urnie, czy urna z prochami zakopana w ziemi, z której wyrośnie drzewo. Także kremacja jest ekologiczną formą pochówku.

Kompostowanie ludzkich zwłok

Sama nazwa brzmi już, delikatnie to ujmując, kontrowersyjnie. No bo jak to, ludzkie zwłoki poddawać recyklingowi? Okazuje się, że wbrew przemawia za tym sporo argumentów. Rocznie na świecie umiera kilka milionów osób, a przecież muszą zostać gdzieś pochowane. Na wielu cmentarzach już brakuje miejsc, a pozyskiwanie nowych terenów jest dość problematyczne. Ponadto przy takiej formie pochówku zmniejsza się także emisja dwutlenku węgla, a ciało zamienia się w żyzną ziemię, którą można ponownie wykorzystać.

Rozkład zwłok w 30 dni

Nowa metoda pochówku zakłada rozkład zwłok w miesiąc. Ciało Zmarłego wkłada się wówczas do pojemnika wypełnionego tlenem, słomą, lucerną i zrębkami drewna. W kontrolowanej temperaturze i wilgoci po 30 dniach ludzkie ciało zamieni się w nawóz organiczny, czyli kompost. Rodzina otrzyma dwie taczki materii i może wykorzystać powstałą ziemię w ogrodzie sadząc kwiaty, warzywa, czy drzewa.

Kontrowersyjna metoda

Czy kompostowanie zwłok jest kontrowersyjne? Z pewnością wielu z nas uzna, że tak. Że to urąga ludzkiej godności, że gdzie się podział kult zmarłych i że ludzkie ciało, to nie tylko materia organiczna. Ale czy nie jest to czasem powrót do natury i naszych korzeni? “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – ten biblijny cytat zaczerpnięty z Księgi Rodzaju chyba najlepiej wyjaśnia sens pochówku przez kompostowanie.

You must be logged in to post a comment.