Na świecie pojawiają się coraz to nowsze, bardziej ekologiczne formy pochówków. Jedną z nich jest pogrzeb w lesie. Czy to nowa moda, czy może trend, który wkrótce zawędruje również do Polski? LuxStone Granity wyjaśnia to w najnowszym wpisie blogowym.
Pogrzeb w lesie. Nowa moda?
Wśród najnowocześniejszych trendów jeżeli chodzi o pochówki rekordy zdaje się bić pogrzeb w lesie. Las jest symbolem harmonii, bliskości z naturą, a przede wszystkim ciszy. Coraz więcej ludzi decyduje się na taką formę pochówku. Gdzie możliwe są takie leśne pogrzeby? Ile to kosztuje? I czy taki rodzaj pogrzebu ma szansę przyjąć się także w Polsce? Odpowiedź w artykule.
Pogrzeb na łonie natury
Pogrzeb na łonie natury. Brzmi pięknie, nieprawdaż? Kto z nas nie chciałby spoczywać wiecznie wśród tak pięknych okoliczności przyrody? Nowa moda na pogrzeby w środku lasu z powodzeniem rozwija się u naszych niemieckich i austriackich sąsiadów. Niemcy szukając alternatyw dla tradycyjnych pochówków coraz częściej decydują się na leśne groby w tak zwanych “Ruheforst”. Przeczytaj również nasz artykuł opisujący kompostowanie zwłok.
Żywe nagrobki, czyli wieczny odpoczynek w korzeniach dębu
Na leśnym cmentarzu można zakopać trumnę,urnę lub pogrzebać same prochy pod korzeniami drzew. Najczęściej wybieraną formą na Zachodzie jest kremacja, stąd większość grobów to groby urnowe. Cmentarz w kompleksie leśnym stanowczo odbiega od wizji tych tradycyjnych, z nagrobkami. Tutaj rolę pomników pełnią drzewa – można wybrać sobie odpowiednie drzewo już za życia. Nierzadko Niemcy nie decydują się nawet na niewielką tabliczkę z danymi Zmarłego. Czasem zawieszają niewielką, drewnianą tabliczkę na drzewie. Przebieg ceremonii pogrzebowej można ustalić z zarządcą takiego cmentarza.
Pochówek przyjazny naturze
Wielu ludzi decyduje się już za życia na pogrzeb w lesie. Tego typu pochówki są bardzo ekologiczne i bliskie naturze. Można przed śmiercią wybrać się do takiego lasu i zdecydować, pod którym drzewem będziemy chcieli spoczywać po śmierci. Dodatkowo rozwiązuje się kwestia pielęgnacji nagrobka – jest on w formie żywego drzewa, więc nie trzeba myć żadnego pomnika, ani odkurzać go z liści. Jest to ekologia na cmentarzu w czystej postaci.
Cmentarze leśne w Niemczech
Cmentarze leśne w Niemczech pomimo tego, że ceny pochówków leśnych są dość wysokie, zyskują coraz bardziej na popularności. Pojawiły się u naszych sąsiadów już około dwadzieścia lat temu. Umiejscowione one są zazwyczaj w pobliżu lasu, bądź na jego skraju. Symbolizują one bliskość z naturą, a ludzie chętnie odwiedzają tego typu zielone oazy. Stanowi to więc doskonałą okazję do połączenia spaceru z odwiedzeniem grobu bliskiej osoby. Cmentarze leśne są niezwykle ekologiczne i pożyteczne dla środowiska. Drzewa pochłaniają wiele dwutlenku węgla z naszej atmosfery. Doskonale asymilują zanieczyszczenia i mają zbawienny wpływ na tlen. Są nie do przecenienia w upalne dni.
Lasy cmentarne
Lasy cmentarne można coraz częściej spotkać w Europie. Pomimo tego, że są bardzo praktyczne i ekologiczne, niespecjalnie będą odpowiadać osobom, które opowiadają się jednak za bardziej tradycyjnymi pochówkami. W otoczeniu jednego drzewa można pochować około dziesięć urn z prochami, a na drzewie może zawisnąć niewielka tabliczka z danymi osoby zmarłej. Należy przy tym pamiętać, że leśny charakter takiego cmentarza powinien zostać zachowany. Nie można więc tutaj znosić wieńców, kwiatów, palić zniczy, czy stawiać ławek, aby posiedzieć chwilę przy leśnym pomniku. Polakom, szczególnie we Wszystkich Świętych trudno będzie raczej zerwać z pierwszolistopadową tradycją kupowania chryzantem i lampionów. Do tego potrzebna jest przemiana pokoleniowa i systemowa, aby lasy cmentarne mogły zagościć w Polsce.
Ile kosztuje pogrzeb w lesie?
Ceny pogrzebów za naszą zachodnią granicą są bardzo drogie. Najtańszy leśny pochówek, jeśli chcemy mieć drzewo na wyłączność, kosztuje ponad 3 tysiące euro, ale i tak wypada o wiele korzystniej cenowo niż klasyczny pogrzeb na zwykłym cmentarzu. Można także wybrać opcję pogrzebu wśród innych urn, które spoczywają w korzeniach drzewa. Wówczas kosztuje to około 500 euro. Najdroższa forma pochówku w lesie może kosztować nawet 12 tysięcy euro. Nie lada wydatek, prawda?
Leśne pogrzeby w Polsce
Czy pogrzeby w lesie przyjmą się także w Polsce? Trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę przywiązanie Polaków do tradycji i niechęć do kremacji, taka forma pochówku może stać się popularna dopiero za kilkadziesiąt lat. Poza tym w chwili obecnej nie pozwala na to polskie prawo.