Wszystkich Świętych a Zaduszki różnice

Wszystkich Świętych oraz Święto Zmarłych, które przypadają na początek listopada, to najważniejsze jesienne święta w kalendarzu katolickim. Wbrew opiniom wielu ludzi, są to dwie odrębne uroczystości. Dużo osób stosuje obie nazwy zamiennie, a ma to swoje korzenie w PRL-u, kiedy to władze komunistyczne naciskały na stosowanie określenia “Dzień Zmarłych” na pierwszolistopadowe święto. Czym różnią się obie uroczystości od siebie? Co o nich wiemy i jak obchodzono je w przeszłości? O tym będzie dzisiejszy artykuł.

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych (Zaduszki)?

Uroczystość Wszystkich Świętych a Zaduszki – na pewno wiele razy zastanawialiśmy się, na czym polegają różnice. Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona 1. listopada, kiedy to kultywowana jest pamięć o świętych kościoła katolickiego. Nie jest to święto wszystkich zmarłych, jak powszechnie sądzi wiele osób. Wszystkich Świętych podtrzymuje pamięć o męczennikach oraz zmarłych, którzy trafili już do nieba. 1 listopada w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

wszystkich świętych
1. listopada obchodzimy Wszystkich Świętych

Święto Zmarłych, zwane także Dniem Zadusznym lub Zaduszkami, chociaż prawidłowe określenie to Wspomnienie Wszystkich Świętych Zmarłych, obchodzimy 2. listopada, a więc dzień później. Nie jest to dzień wolny, jednak wielu z nas bierze często urlop, aby odwiedzić groby bliskich w odległych zakątkach kraju. Zaduszki to święto zmarłych, których dusze nie trafiły jeszcze do nieba, tylko znajdują się w czyśćcu. Stąd wzięła się też nazwa Zaduszek, ponieważ modlimy się wówczas za dusze zmarłych bliskich nam osób. Jest to zwyczaj, który praktykuje właściwie każdy wierzący Polak.

Od kiedy świętujemy?

Dzień Wszystkich Świętych świętowano kiedyś 13. maja, a początki tego święta sięgają IV wieku. Maj był uważany za miesiąc poświęcony osobom zmarłym, dlatego też kilkaset lat temu obchodzono Dzień Wszystkich Świętych wiosną. Dopiero papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł świętowanie na jesienną datę 1. listopada, a jego następca Grzegorz IV w 837 r. poświęcił tę uroczystość nie tylko męczennikom, ale i wszystkim świętym kościoła katolickiego. Wiele osób uważa, że Wszystkich Świętych oraz Halloween mają te same korzenie, ponieważ świętuje je się w podobnym czasie.

Z kolei Dzień Zaduszny świętujemy dopiero od 998 r. W tym roku przełożony opactwa klasztoru w Cluny – Odylon ustalił datę corocznego święta Wszystkich Zmarłych na dzień 2. listopada. Msze za zmarłych odprawiano już jednak znacznie wcześniej, w VI w. Początki tego święta nawiązują do modlitw odmawianych za zmarłych zakonników w klasztorach. W Polsce zwyczaj świętowania Zaduszek poza murami klasztorów przyjął się dopiero w XIV wieku. Zaduszki powstały jako katolicki odpowiednik pogańskiego święta Dziadów, które bardzo szczegółowo opisał Adam Mickiewicz w utworach o tym samym tytule.

Zaduszki
Zaduszki świętujemy 2. listopada

Odpust zupełny dla dusz w czyśćcu

Mało kto wie, że 1. i 2. listopada można uzyskać odpust zupełny. Co to jest odpust zupełny? Jest to nic innego jak darowanie kar dla dusz, które cierpią w czyśćcu. Należy jednak spełnić kilka warunków, aby go otrzymać. Należy przede wszystkim pójść w tych dniach do kościoła lub kaplicy i odmówić trzy modlitwy “Ojcze Nasz”, “Wierzę w Boga”, a także modlitwę w intencji papieża. Następnie trzeba przystąpić do spowiedzi i komunii świętej. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to uzyskamy odpust zupełny. Możemy go uzyskać od południa Dnia Wszystkich Świętych, aż do Zaduszek. Także za odwiedzenie cmentarza w dniach 1. – 8. listopada po spełnieniu wyżej wymienionych czynności i modlitwie przy grobie zmarłego uzyskamy odpust zupełny. W inne dni roku za odwiedzenie grobów zmarłych uzyskujemy odpust cząstkowy. Musimy pamiętać, że odpust możemy uzyskać tylko raz w ciągu jednego dnia.

Wszystkich Świętych a Zaduszki różnice

Poniżej w tabeli prezentujemy najistotniejsze różnice pomiędzy dniem Wszystkich Świętych, a Zaduszkami

Wszystkich ŚwiętychZaduszki
obchodzone od IV w.obchodzone od X w.
czcimy pamięć o świętych kościoła katolickiego i zmarłych, których dusze trafiły do czyśćcakult pamięci o zmarłych, których dusze są w czyśćcu
dzień ustawowo wolny od pracynormalny dzień pracujący
święto ma korzenie katolickieświęto ma swój początek w obrzędach pogańskich
obchodzimy 1. listopadaobchodzimy 2. listopada

Wszystkich Świętych radosne święto

Dziś świętujemy 1. i 2. listopada odwiedzając nagrobki zmarłych nam bliskich i zapalając znicze na ich mogiłach. Co ciekawe świętują nie tylko katolicy, ale nawet protestanci, czy anglikanie. Cmentarze odwiedzają także osoby bezwyznaniowe. Wbrew pozorom Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to święta radosne, dlatego też księża przywdziewają w te dni białe szaty, które oznaczają radość. W dawniejszych czasach obie uroczystości miały charakter bardziej obrzędowy, gdzie dla zmarłego stawiano na stole jadło, lub palenie ognisk na mogiłach, a dziś tłumnie odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i kładziemy wiązanki.