charakterystyka granitu

Granit powstał z magmy podczas trwającego wiele milionów lat procesu ochładzania. Co to jest granit, jak powstaje granit i jaki jest jego skład? Od czego zależy kolor granitu? O tym w dzisiejszym artykule pt. „Charakterystyka granitu”.

Co to jest granit?

Charakterystyka granitu została opisana już przez wiele źródeł. Granit jest magmową skałą naturalną o dużym uziarnieniu, widocznym gołym okiem. W zależności od regionu pochodzenia oraz składu mineralnego, granit charakteryzuje się różnorodnością barw. Granit jest tak naprawdę konglomeratem minerałów, przede wszystkim kwarcu, skalenia potasowego i miki, ale także amfiboli i innych składników. Prawdziwa skała granitowa zawiera minimum 20% kwarcu, aby mogła być określana jako granit. Jest to niezwykle trwały surowiec, którego twardość określana jest jako 7 w skali Mohsa.

Jak powstaje granit? Gdzie powstał granit?

Jak powstał granit? Gdzie powstał granit? Dość często słyszymy te pytania. Granit powstaje w wyniku schładzania płynnej magmy, która krąży we wnętrzu Ziemi. Płynna magma zastyga w górnych warstwach Ziemi, około dwa kilometry pod jej powierzchnią. W warstwie, do której dociera magma następuje proces ochładzania, co stwarza idealne warunki do powstawania kryształów, które tworzą ziarna granitu. Stąd wzięła się prawdopodobnie łacińska nazwa granitu “granum”, czyli ziarno. Ochładzanie magmy trwa kilka milionów lat. Podczas tego procesu skała jest ściskana przez zewnętrzne warstwy Ziemi. Ma to olbrzymi wpływ na twardość granitu. Struktura takiego kamienia zależna jest od wielu czynników, a mianowicie temperatury i tempa stygnięcia magmy, panującego ciśnienia, a także składu chemicznego magmy.

Jak powstaje granit?
Granit powstał z płynnej magmy

Granit pochodzenie. Gdzie występuje granit?

Granit to skała magmowa, która występuje na całej kuli ziemskiej i która powstała we wnętrzu Ziemi, co opisaliśmy powyżej. Gdzie występuje granit? Największy na świecie kamieniołom znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w miejscowości Mount Airy w Karolinie Północnej. Kamieniołom ten widoczny jest z kosmosu i podobno ma rozmiar ponad sześćdziesięciu boisk piłkarskich. Granit występuje na każdym kontynencie, a jego złoża są naprawdę olbrzymie. W poszczególnych krajach wydobywa się zazwyczaj określony kolor granitu, ale nie zawsze jest to regułą. Najbardziej znane na świecie złoża granitu pochodzą właśnie z Brazylii, Włoch, Indii, czy Chin. Jako ciekawostkę dodamy, że w Brazylii wydobywa się chyba najbardziej unikalny granit na świecie, znany pod nazwą Blue Fire lub Van Gogh. Ten kamień jest chyba najbardziej niebieskawym granitem na świecie. Granit był znany już w starożytności, a większość staroegipskich świątyń, czy pomników wzniesiono właśnie z tego surowca. Jak widzimy, ten surowiec znajduje szerokie zastosowanie również we współczesności.

granit pochodzenie
pochodzenie granitu

Skład granitu

Na skład granitu składają się w zasadzie trzy minerały. Kwarc jest podstawowym budulcem granitu, a prawdziwa skała granitowa zawiera przynajmniej 20% kwarcu. Kolejnym minerałem, wchodzącym w skład granitu jest skaleń, który przybiera różne barwy w zależności od budowy chemicznej. Kolejny podstawowy składnik granitu to mika, czyli błyszczące drobinki w strukturze skały. Bardzo często miki określane są mianem łyszczyków. Granit ma w swoim składzie także inne minerały i składniki, które zależą od miejsca jego powstania. Charakterystyka granitu jest więc zależna od składu mineralnego tego surowca.

skład granitu kwarc
Podstawowy składnik granitu – kwarc

Gdzie występuje granit?

Granit występuje praktycznie w każdym miejscu na świecie. W Polsce największe złoża granitu znajdują się na Dolnym Śląsku, szczególnie w tzw. Zagłębiu Strzegomskim. Wydobywa się go również w ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach. Granit wydobywa się praktycznie na każdym kontynencie – od Europy, przez Afrykę, po Azję i obie Ameryki i Australię. Granit występuje także na Antarktydzie. LuxStone Granity posiada w swojej ofercie granity ze wszystkich kontynentów świata.

Kolory granitu

Różne kolory granitu zależne są od składu płynnej magmy oraz minerałów, które podczas ochładzania się skały utworzyły granit o danej strukturze i danym kolorze. Ta różnorodność minerałów, które składają się na granit oraz region pochodzenia wpływają na kolory granitu. I tak na przykład w Polsce wydobywa się szary granit (strzeliński, strzegomski), w Indiach biały (Viscount White), w krajach skandynawskich granit czerwony (Vanga).

Jeśli skała, z której powstał później blok granitowy miała w składzie więcej amfiboli i kwarcu, kamień będzie miał kolor czarno biały. Z kolei jeśli skała ma w swoim składzie większą ilość skalenia potasu, granit będzie miał kolor różowawy lub czerwony. Najczęściej spotykane kolory granitu to szary i różowy. W zależności od składu mineralnego, granit przybiera różne barwy i tak poszczególne składniki wpływają na kolorystykę skały:

  • kwarc – kolor biały przezroczysty
  • skaleń – biała barwa nieprzezroczysta z przełamaniami
  • skaleń potasowy – kolor różowawy
  • biotyt – kolor ciemny (czerń, brąz)
  • moskal – złotawy, bądź żółty kolor
  • amfibol – odpowiada za czarną lub zielonkawą barwę

Biały granit charakterystyka

Biały granit zawiera w sobie większe ilości kwarcu, co możemy ustalić na podstawie powyższego zestawienia. Uziarnienie widoczne na białym granicie np. Viscount White jest prawdopodobnie spowodowane obecnością amfiboli. Należy pamiętać, że biały granit nie występuje naturalnie, a na jego powierzchni zawsze widoczne są jakieś smugi, czy uziarnienia. Biały granit Kashmir White to przede wszystkim kwarc i skaleń.

Biały granit Viscount White
Granit w białym odcieniu Viscount White

Ciemny granit

Ciemny granit, określany jako czarny granit, zawiera mniejsze ilości kwarcu, a jego składnikami są przede wszystkim ciemne minerały. Czarny granit nie jest więc tak naprawdę granitem, a zasadową skałą głębinową określaną jako gabro. Gabro składa się głównie z plagioklazów zawiera do 5% kwarcu. Występuje w kolorze czarnym, zielonkawym lub zielonkawo czarnym. Najciekawsze kolory to Impala, Czarny Szwed, Verde Bahia oraz Galaxy. Ten ostatni jest wart uwagi ze względu na drobną ziarnistość i złotawe drobinki w strukturze.

Grobowiec z granitu Impala
Nagrobek rodzinny z ciemnego granitu Impala

Różowy granit

Różowy granit składa się przede wszystkim ze skaleni potasowych. Na jego powierzchni widoczne są przezroczyste ziarenka kwarcu, białe skalenie i ciemne amfibole. Czerwony kolor granitu jest pochodną koloru różowego i również obfituje w skalenie potasowe. Charakterystyka granitu pozwala nam na rozróżnienie kolorów tej skały.

Granit Multicolor Red
Multicolor Red

Niebieski granit

Charakterystyka granitu – niebieski granit. Kamień w niebieskim kolorze jest bardzo często określamy mianem granitu, tak naprawdę nim nie jest. To w rzeczywistości lavrikit, na który bardzo często się mówi norweski kamień księżycowy. Lavrikit to odmiana skalenia ze świecącymi drobinkami. Lavrikit bardzo często nazywany jest także anortozytem. Jako ciekawostkę możemy dodać, że Księżyc składa się w większości z anortozytu, stąd określenie kamienia jako księżycowy. Jednym z ciekawszych kolorów jest Labrador Blue, czyli ciemny kamień z niebieskimi ziarnami. Warty uwagi jest również kolor Volga Blue, czyli skała będąca anortozytem.

Granit Volga Blue
Volga Blue

Zielony granit

Zielony granit również nie istnieje jako taki. Istnieją jednak minerały o zielonkawym zabarwieniu, które składają się na strukturę kamienia granitowego. Zielonkawy kolor bardzo jest widoczny dzięki zawartości amazonitu, która jest odmianą skalenia. Za zielona barwę odpowiada również fengit oraz chloryt. Do najciekawszych granitów o zielonym zabarwieniu należą Verde Bahia, czy Imperator. Zielony granit wydobywa jest w wielu miejscach na świecie. Jest on bardzo ceniony w kamieniarstwie nagrobkowym i budowlanym.

nagrobek granitowy z zielonego granitu i krzyże na pomnik
Nagrobek z zielonego granitu Verde Bahia z krzyżem nakładanym
Zastosowanie granitu

Granit posiada doskonałe właściwości fizykochemiczne, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. Posiada różnorodne zastosowanie, w szczególności w branży budowlanej. Jest to wręcz idealny surowiec na nagrobki granitowe, gdyż jego trwałość możemy liczyć w setkach lat. Charakterystyka granitu pozwala na poznanie właściwości tej jakże doskonałej skały magmowej. Jako zakład kamieniarski specjalizujemy się w granitach, jeśli więc jesteś zainteresowany elementami wykonanymi z tego surowca, zachęcamy do kontaktu z LuxStone Granity.