Tablica nagrobna, zwana również tablicą napisową lub głowicą, to pionowy lub poziomy element pomnika, który znajduje się u jego szczytu, a który służy do oznaczania grobu na cmentarzu. Może być wykonana z różnych materiałów – marmuru, konglomeratu, wapienia, trawertynu, piaskowca, ale najczęściej stosuje się jednak granit. Tablice nagrobne mogą mieć różne kształty i kolory. Ich dobór zależy od naszych upodobań, jednak całość powinna być spójna z całym projektem pomnika. Nie ma również konkretnych wytycznych co do tego, jaki powinien być rozmiar tablicy napisowej, nie mniej jednak warto tutaj zwrócić uwagę na parametry techniczne, czy taka tablica nie runie później na przechodniów. Jak wybrać tablicę na pomnik i co należy uwzględnić kierując się jej wyborem? O tym przeczytasz na blogu LuxStone Granity.
Do czego służy tablica nagrobna?
Tablica nagrobna jest miejscem, gdzie umieszcza się imię i nazwisko osoby zmarłej oraz datę urodzenia i śmierci. W niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, tablice nagrobne stanowią całokształt pomnika. To znaczy są jedynym elementem nagrobka, bez płyty głównej i innych elementów typowych dla standardowego nagrobka.
Bardzo często na tablicy nagrobnej umieszcza się również zdjęcie zmarłego, bądź jego podobiznę w formie graweru. Litery na płycie nagrobnej mogą być wykonane różną techniką – kutą, piaskowaną, grawerowaną, czy też nakładaną. Nasi klienci najczęściej zastanawiają się jednak nad doborem koloru oraz kształtu tablicy nagrobnej. To nie są wbrew pozorom łatwe decyzje, więc zanim je podejmiemy, warto udać się na przykład na spacer po cmentarzu, gdzie można znaleźć najróżniejsze formy tablic napisowych.
Na tablicach napisowych można również umieścić oprócz standardowego napisu jakąś ciekawą inskrypcję nagrobną, typu “Spoczywaj w pokoju”, lub “Śpij Aniołku”. Warte uwagi są również wzory i ornamenty, które klienci decydują się umieszczać na pomnikach. Należą do nich przeważnie różnego rodzaju krzyże, ale i ornamenty kwiatowe, aniołki i inne symbole religijne.
Integralną częścią tablic nagrobnych bywają także rzeźby z kamienia na cmentarz. Klienci bardzo często decydują się na różnego rodzaju wzornictwo rzeźbione w kamieniu.
Tablica na pomnik – jak wybrać kolor?
Tablica na pomnik musi przede wszystkim współgrać z płytą główną, jeżeli chodzi o kolor granitu. Nie musi ona mieć takiej samej barwy, co płyta leżąca, aczkolwiek nasi klienci najczęściej decydują się na tego typu rozwiązanie. Płytę nagrobną możemy również dobrać na zasadzie kontrastów, czyli na przykład jasna płyta główna – ciemna tablica napisowa. I na odwrót, jasna napisówka – ciemna płyta główna. Poniżej mogą Państwo obejrzeć przykłady naszych realizacji. Dobór koloru jest tak naprawdę kwestią indywidualną i nie ma tutaj jakiegoś określonego wzoru.
Na rynku jest wiele dostępnych kolorów granitu – praktycznie z każdej palety barw. Należy jednak pamiętać, że kamienie naturalne to nie jest wyrób sztuczny, a stworzony przez naturę – nigdy nie osiągnie idealnej i jednolitej głębi koloru.
Tablica z napisem i dopis na nagrobku
Tablica napisowa jest elementem składowym nagrobka i jak już wyżej wspomnieliśmy, widnieją na niej napisy nagrobne. Dobór liternictwa również jest kwestią indywidualną. Napisy na pomniku powinny być jednak wykonane na zasadzie kontrastów. Na ciemnej płycie napisowej najlepiej sprawdzą się jasne litery, w kolorze srebra, czy złota. Z kolei na jasnym granicie pięknie będą wyglądały napisy w czarnym kolorze, aczkolwiek złoto również się świetnie komponuje z granitami w kolorze bieli. Kamieniarz po wytycznych rodziny osoby wykonuje napis na pomniku. A co jeśli w jednym grobie spoczywa kilka osób, a na tablicy napisowej nie ma już miejsca? W takim wypadku wykonuje się tak zwany dopis na nagrobku.
Są w zasadzie dwie możliwości, aby wykonać dopis na nagrobku. Jedną z nich jest demontaż płyty napisowej, spolerowanie całkowicie obecnego napisu i wykonanie nowego. Musimy się jednak liczyć w tym wypadku z mniejszą czcionką. Po wykonaniu dopisu, tablica nagrobna jest ponownie montowana na pomniku. Tę opcję najczęściej wybierają nasi klienci, ale istnieje jeszcze jedna możliwość – zakupienie mniejszej tablicy nagrobnej, tak zwanej nadstawki, na przykład w kształcie poduszki lub książki, i umieszczenie jej na płycie głównej. Jest to dość popularne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy na tablicy napisowej jest już naprawdę bardzo mało miejsca na personalia kolejnej osoby.
Tablica nagrobna poduszka czy serce?
Tablica nagrobna w kształcie poduszki jest dość często wybieraną opcją przez naszych klientów. Stanowi ona ciekawe dopełnienie pomnika, a także pełni funkcję informacyjną, gdyż znajdują się na niej personalia zmarłej osoby. Taka tablica może mieć w zasadzie dowolny kształt, nie musi to być najpopularniejsza nadstawka w kształcie poduszki. Do wyboru mamy na przykład formę książki, czy serca. Taka mała tabliczka o przeróżnym kształcie służy zazwyczaj do umieszczenia danych jednej, góra dwóch osób.
Tablica na nagrobek – miejsce do umieszczania napisów
Jak już wyżej wspomnieliśmy, tablica na nagrobek służy do umieszczania napisów nagrobnych. Umieszczanie napisu na nagrobku ma na celu uczczenie pamięci zmarłego. Napis ułatwia odnalezienie grobu na cmentarzu przez osoby zainteresowane. W wielu kulturach płyta nagrobna z napisem jest uważana za ważny element ceremonii pogrzebowej i grobowej, stanowiąc nie tylko pamiątkę dla bliskich, ale także przypominając o zmarłym dla przyszłych pokoleń.
Jakie są cechy tablic na cmentarz? LuxStone Granity zrobił krótkie podsumowanie:
- są elementem nagrobka, bądź też stanowią nagrobek
- mogą być pionowe lub poziome
- mają dowolny kształt – np. książki, serca, koła
- są wykonane z różnych materiałów – kamień naturalny, szkło, plastik
- służą do umieszczania personaliów osoby zmarłej
- mogą również służyć do oznaczania grobu na cmentarzu
- stanowią pamiątkę dla pokoleń
Płyta nagrobna z napisem w Zielonej Górze
Zastanawiasz się nad wyborem nagrobka w Zielonej Górze? A może umarł Ci ktoś bliski i nie wiesz w jaki sposób rozplanować napisy na tablicy napisowej? Skontaktuj się z LuxStone Granity. Z pewnością wybierzemy najkorzystniejsze i najbardziej optymalne rozwiązanie.