Co to są kondolencje? Jak złożyć kondolencje? Czy wypada wysłać SMS z powodu śmierci kogoś bliskiego? LuxStone Granity przygotować dla Państwa krótki poradnik dotyczący składania wyrazów smutku i żalu.
Co to są kondolencje?
Kondolencje, określane także jako życzenia żałobne, to okazywanie współczucia oraz empatii osobie znajdującej się w żałobie po śmierci bliskiej osoby. Składając kondolencje pokazujemy bliskim zmarłego, że dzielimy ich żal, smutek oraz, że wspieramy ich w tym trudnym czasie. Kondolencje składa się osobiście przede wszystkim po pogrzebie, ale również za pośrednictwem mediów społecznościowych, telewizji i gazet. Szczególnie dotyczy to osób zmarłych, które były powszechnie znane. Czy wypada jednak złożyć kondolencje osobom niepoblicznym za pomocą SMSa, czy Facebooka? Jak złożyć kondolencje oraz jak je wyrazić za pomocą tekstu pisanego? Firma oferująca nagrobki w Zielonej Górze LuxStone Granity podpowiada.
Jak złożyć kondolencje?
Kondolencje to jeden z najpowszechniejszych praktyk, jeżeli chodzi o zwyczaje pogrzebowe. Składamy ustnie, lub pisemnie. Bardzo eleganckim rozwiązaniem jest przesłanie rodzinie kwiatów wraz z bilecikiem kondolencyjnym, lub kartą kondolencyjną. Krótki tekst z wyrażeniem żalu może być drobną pociechą dla żałobników. Jest to szczególnie doceniane przez osoby starsze, wymagające tzw. etykiety. Pisemne kondolencje można również złożyć w księdze kondolencyjnej, którą często wystawia się na nabożeństwach żałobnych w kościele.
Kondolencje składamy ustnie, jeżeli byliśmy blisko związani ze Zmarłym. Najczęściej ma to miejsce tuż po pochówku. Kolejka do najbliższych krewnych zmarłego jest z reguły długa, więc aby nie zatrzymywać żałobników, mówimy po prostu “Moje kondolencje”, lub “Bardzo mi przykro”. Można także podać rękę, lub przytulić krewnych zmarłego. Jeden gest może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Możemy także wcześniej zadzwonić do pogrążonej w żałobie rodziny, lub porozmawiać z nią chwilę w kaplicy, w której wystawia się ciało przed pogrzebem. Nie wypada w takim przypadku recytować wyuczonych na pamięć formułek, czy wierszyków, a warto pokusić się o indywidualne e wspomnienie zmarłego i wyrażenie osobistego żalu.
Kondolencje SMS czy wypada?
Czy wypada złożyć kondolencje za pomocą SMSa? Bardzo często się nad tym zastanawiamy, ponieważ z jednej strony nie chcemy zawracać głowy swoją osobą bliskim zmarłego. Z drugiej strony składanie kondolencji SMS-em wydaje nam się nieeleganckie i nieprzystające do powagi sytuacji. Jak wybrnąć z tego z tego impasu?
Pogrzeby wiążą się z pewną etykietą. Nie wypada nam ubrać się na pogrzeb w trampki, czy kolorowe ubranie. Obowiązują tutaj pewne niepisane reguły. Tak, jak należy odpowiednio ubrać się na pogrzeb, tak w przypadku składania kondolencji istnieje szereg zasad. Ubiór i sposób odnoszenia się do rodziny zmarłego świadczy o naszym stosunku do drugiej osoby. Nie można sobie tutaj pozwolić na żadne faux pas.
W dzisiejszych czasach dla ludzi nie jest ważne to, jak składamy kondolencje, ale czy w ogóle jest skłamy. Liczy się sam gest. Przypuśćmy, że kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania umiera nasz były sąsiad, czy ktoś znajomy. Nie mamy możliwości wybrać się na pogrzeb, aby osobiście złożyć kondolencje. Co wtedy? Kiedyś pewnie wysłalibyśmy telegram, czy kartę kondolencyjną. Rzadko kto w dobie dzisiejszej komunikacji biegłby na pocztę, żeby naskrobać kilka słów i wysłać kartkę do rodziny zmarłego. Znacznie łatwiej nam sięgnąć po telefon, czy internet. Odpowiedź na pytanie, czy wypada złożyć kondolencje SMS nie jest więc jednoznaczna.
Jak złożyć kondolencje SMS?
Jeśli decydujemy się złożyć kondolencje SMS, musimy rozważyć, co napisać w wiadomości tekstowej. Oczywiście zawsze na końcu tej wiadomości podpisujemy się imieniem i nazwiskiem, bądź samym imieniem, jeżeli pozostawaliśmy w przyjaznej relacji ze zmarłym. Poniżej prezentujemy przykłady najczęściej wysyłanych tekstów kondolencyjnych SMSem:
- “Proszę przyjąć wyrazy najgłębszego współczucia z powodu śmierci…”
- “Wyrazy szczerego współczucia przesyła…”
- “Proszę przyjąć szczere kondolencje z powodu śmierci….”
- “Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci …”
- “Śmierć …. jest dla nas ciosem”
- “Śmierć … wstrząsnęła nami”
- “Serdecznie współczujemy straty …”
- “Moje kondolencje”
SMS do osoby w żałobie
Jeżeli chcemy napisać SMS do osoby w żałobie, musimy wziąć pod uwagę, że przeżywa ona traumę w związku z odejściem kogoś bliskiego. Należy więc zachować się jak najbardziej delikatnie i stosownie do sytuacji. Na pewno nie należy za pomocą SMSa dopytywać o szczegóły śmierci, bądź samego pogrzebu. Jest to bardzo nietaktowne i nieeleganckie. SMS do osoby w żałobie powinien być krótki, zwięzły i wyrażać smutek i żal. Najlepiej więc ograniczyć się do jakiejś prostej formuły typu: „Przyjmij wyrazy głębokiego współczucie z powodu straty …. Pozostaję do dyspozycji, w razie gdybyś potrzebowała pomocy.”
Jak odpowiedzieć na SMS o śmierci?
SMS są w naszych czasach na tyle popularne, że za ich pomocą możemy zakomunikować właściwie wszystko. Jak jednak postąpić w przypadku, gdy ktoś informuje nas o zgonie naszego znajomego za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej? Jak odpowiedzieć na SMS o śmierci? Z pewnością wielu z Państwa spędzało to sen z powiek – no bo czy wypada zadzwonić, czy jednak również odpowiedzieć na wiadomość SMSem? Może ktoś sobie nie życzy rozmowy telefonicznej, skoro napisał do nas tylko krótki tekst? A może nie znajdujemy się w kręgu bliskiej rodziny, lub znajomych? W takich sytuacjach najlepiej nie dopytywać o szczegóły osoby pogrążonej w smutku i żałobie i nie wydzwaniać. Jeżeli ciekawią nas szczegóły śmierci innej osoby, to warto zasięgnąć tych informacji u innych znajomych, a nie bezpośrednio u rodziny zmarłego. Najlepiej więc odpowiedzieć krótko „Bardzo mi przykro z powodu śmierci…”, „To dla mnie szok, przyjmij wyrazy współczucia”.
Kondolencje wiersze
Wiersze kondolencyjne stosujemy tylko i wyłącznie w formie pisemnej. Recytowanie wierszy rodzinie zmarłego po pogrzebie może się wydać co najmniej dziwne i niepoważne. Dlatego też zawsze pamiętajmy o tym, żeby wiersze kondolencyjne umieszczać na kartach kondolencyjnych, które wyślemy rodzinie zmarłej osoby. Bardzo elegancką formą jest umieszczenie takich wierszy kondolencyjnych w bukiecie kwiatów. Oto najciekawsze przykłady wierszy kondolencyjnych, które mogą równie dobrze zostać wykorzystane jako sentencje nagrobne:
- “Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą’
- “Nie umiera ten, kto pozostaje w rękach bliskich”
- “Zniknąłeś z mego życia jak obłok, zdmuchnięty z nieba przez wiatr. Byłeś a teraz Ciebie nie ma, a ja tęsknię i zatapiam się w wspomnienia.”
- „Pan Bóg zabiera człowieka wtedy, gdy widzi, że zasłużył sobie na niebo”
- „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”
- „Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić… Tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”
- „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”
Jak napisać kondolencje?
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. O ile w przypadku śmierci kogoś z naszej najbliższej rodziny możemy milczeć, tak w przypadku śmierci znajomego, lub kogoś z dalszej rodziny, bądź naszego współpracownika wypada nam złożyć wyrazy współczucia. Jak napisać kondolencje? Jeśli chcemy to zrobić w sposób taktowny i elegancki, proponujemy to zrobić jak wyżej opisaliśmy – wysłać kwiaty z kartą kondolencyjną. Jeśli jednak nie chcemy pisać wierszy, podajemy kilka przykładów, jak takie kondolencje mogą wyglądać:
- “Moje kondolencje”
- “Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci …”
- “Składam wyrazy najgłębszego współczucia”
- “Niech … spoczywa w Pokoju:
- “Niech Bóg otoczy Was opieką”
Kondolencje wzór
Jeżeli chcemy wysłać komuś list kondolencyjny, można oprócz samego wyrażenia smutku pokusić się o rozbudowaną formę wypowiedzi. Warto zawrzeć w takim tekście dobre wspomnienie o zmarłym oraz pocieszyć choć trochę rodzinę. LuxStone Granity przygotował dla Państwa wzór kondolencji na tę okoliczność. Wystarczy go pobrać i dostosować do indywidualnych potrzeb.