stroiki wielkanocne na cmentarz

Stroiki wielkanocne na cmentarz dostępne są praktycznie w każdej kwiaciarni. W dobie koronawirusa jednak nie każdy punkt florystyczny jest otwarty. LuxStone Granity podpowiada, jak zrobić samemu ozdoby na nagrobek na Wielkanoc.

Stroiki wielkanocne na cmentarz

Stroiki wielkanocne na cmentarz są bardzo różnorodne i kolorowe. Przeważają jednak barwy stonowane, związane z Wielkanocą, czyli zieleń i żółć. Praktycznie w każdym supermarkecie, czy w kwiaciarni można nabyć stroik wielkanocny za dość spore pieniądze. My podpowiadamy, jak niewielkim kosztem oraz nakładem pracy przygotować stroiki na cmentarz w domu. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem, jak zrobić stroiki na Boże Narodzenie na cmentarz. Wystarczy do tego głowa pełna pomysłów oraz kilka niezbędnych rzeczy. Poniżej prezentujemy najlepsze pomysły na ozdoby na nagrobek.

stroiki wielkanocne
stroiki wielkanocne na cmentarz

Jak zrobić stroiki wielkanocne na cmentarz?

W Wielkanoc nawet grób Jezusa jest przystrajany na świąteczny sposób. Dlaczego więc nie ozdobić grobów naszych bliskich na tę wyjątkową okazję? Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz? Nic prostszego. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych artykułów i już możemy zabierać się do pracy. Do pracy niezbędne będą:

 • sucha pianka florystyczna
 • wazon
 • sztuczne lub żywe kwiaty
 • gałązki bazi
 • gałązki bukszpanu
 • drut
 • ozdoby na piku w postaci pisanek, kurczaczków, baranków

Do wazonu na cmentarz wkładamy suchą piankę florystyczną. Wazon powinien być najlepiej wykonany z granitu, gdyż będzie on doskonale stabilizował cały stroik wielkanocny na cmentarz. Wazony granitowe na cmentarz można nabyć w zakładzie kamieniarskim LuxStone Granity. W suchą piankę florystyczną wbijamy kwiaty – jeżeli są świeże, warto zrobić taki stroik dosłownie na dwa dni przed świętami, gdyż kwiaty mogą zwiędnąć. Jeśli zdecydujemy się na kwiaty sztuczne, stroik wielkanocny będzie zdobił nagrobek z pewnością przez dłuższy okres. W piance umieszczamy również gałązki bazi i bukszpanu, które nieodłącznie kojarzą nam się ze świętami wielkanocnymi.

bukszpan na stroiki wielkanocne
gałązki bukszpanu

Aby kompozycja była zwarta i nie rozłaziła się na boki, można związać kwiaty i gałązki cieniutkim drucikiem, który będzie niewidocznie spajał całą kompozycję. Tak przygotowany stroik wielkanocny na cmentarz dekorujemy dowolnymi ozdobami na piku, które również można łatwo umocować w piance. Mogą to być w zależności od upodobań – różnobarwne pisanki, żółte kurczaczki, czy białe baranki. Będą one doskonałym uzupełnieniem stroika cmentarnego.

Wianek wielkanocny na cmentarz

Wianek wielkanocny na cmentarz to przepiękna ozdoba na nagrobek, którą wykonacie raptem w kilka minut naprawdę niewielkim nakładem finansowym. Aby zrobić wianek wielkanocny samodzielnie niezbędne będą:

 • gałązki brzozy, wierzby lub wikliny
 • gałązki bukszpanu
 • sztuczny mech w rolce
 • sianko
 • klej vikol
 • sztuczne pisanki
 • ozdobne piórka
wianek wielkanocny na cmentarz
wianek wielkanocny

Z gałązek brzozy formujemy dwa okręgi – jeden mniejszy, drugi większy. Możemy równie dobrze użyć także gałązek wierzby lub wikliny, wszystkie doskonale nadają się do przygotowania wianka wielkanocnego na cmentarz. My wyjątkowo zdecydowaliśmy się na brzozę, która oprócz cienkich, podatnych na zginanie gałązek ma również bardzo ozdobne kwiaty w kotkach.

wielkanocny wianek
wianek na Wielkanoc

Okręgi uformowane z gałęzi powinny być takiej wielkości, aby jeden mieścił się w drugim. Mniejsze koło owijamy sztucznym mchem w rolce, gdyż to będzie nasze gniazdo na pisanki. Większe koło z gałązek dekorujemy bukszpanem. Do środka dużego okręgu wkładamy gniazdo, w którym umieszczamy sianko, które dodatkowo smarujemy jeszcze klejem wikol. Pozwoli to na stabilizację całej konstrukcji. W tak przygotowanym gniazdku umieszczamy na sianku kraszanki. Całość dekorujemy ozdobnymi piórkami i gotowe. Możemy zanieść gotowy wianek wielkanocny na miejsce spoczynku zmarłej osoby. Takie ozdoby to niezwykle estetyczne stroiki wielkanocne na cmentarz.

Wianek wielkanocny na cmentarz to jedna z najczęściej kupowanych ozdób florystycznych w okresie wiosennym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spędzić Wielkanoc upamiętniając w jakichś sposób bliskich krewnych, którzy nie mogą już z nami usiąść przy wspólnym, świątecznym stole. Wianki wielkanocne na cmentarz można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni, LuxStone Granity poleca je jednak zrobić samodzielnie.

Koszyczek wielkanocny na cmentarz

Koszyczek wielkanocny na cmentarz to jedna z prostszych ozdób na nagrobek, które szybko możemy przygotować własnoręcznie tuż przed świętami. Wystarczy nam do tego zwykły kosz z wikliny, trochę siana i sztuczne pisanki. Najlepiej umocować taki koszyczek wielkanocny na nagrobku za pomocą cienkiego drucika np. do wazonu, czy lampionu cmentarnego, aby podmuchy wiatru nie zdmuchnęły ozdoby.

Innym sposobem na wykonanie koszyka wielkanocnego na cmentarz jest napełnienie go ziemią ogrodową oraz posadzenie w nim roślin cebulowych. Oczywiście należy pamiętać, że rośliny cebulowe sadzimy jesienią, aby mogły kwitnąć wiosną. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, to nic straconego. W sklepach możemy kupić kwitnące w doniczkach hiacynty, prymulki, czy żonkile, które będą stanowiły doskonałą ozdobę wielkanocną na cmentarz. Zanim je jednak wyniesiemy na świeże powietrze, przez kilka dni należy je hartować, aby niska temperatura w nocy nie uszkodziła kwiatów.

koszyczek wielkanocny na cmentarz
koszyczek wielkanocny

Bukiety na cmentarz

Bukiety na cmentarz na święta wielkanocne możemy przygotować ze świeżych kwiatów, gdyż o tej porze roku zaczynają kwitnąć pięknie żonkile, szafirki, czy tulipany. Doskonałym tłem do bukietów na cmentarz będzie żółta forsycja, która będzie elegancko prezentować się w wazonie cmentarnym. W wazonie możemy również umieścić gałązki bazi i przyozdobić je ozdobami świątecznymi.

Wiosenne kwiaty możemy również sadzić w otoczeniu grobu. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jakie wybrać kwiaty na cmentarz. Dowiesz się, jakie rośliny szczególnie nadają się do obsadzania grobów, aby cały rok było kolorowo.

bukiety na cmentarz
bukiet na cmentarz z żonkili

Dekoracje wielkanocne na cmentarz, Gniazdko wielkanocne

Dekoracje wielkanocne na cmentarz są bardzo różnorodne. Oprócz wianków, stroików i koszyczków wielkanocnych z powodzeniem możemy zrobić własnoręcznie gniazdo na pisanki. Do tego celu będziemy potrzebować:

 • kilka gałązek wikliny
 • sianko
 • klej wikol lub magic
 • ozdoby wielkanocne, najlepiej pisanki
 • piórka ozdobne

Z gałązek formujemy wianek. Środek wianuszka wykładamy siankiem, przeplatając gałęzie wraz z sianem. Środek smarujemy klejem, aby całość była stabilna. Na sianko kładziemy pisanki i gniazdko wielkanocne już jest gotowe. Całość możemy jeszcze przyozdobić piórkami, które całej konstrukcji nadadzą lekkości. Można się jeszcze pokusić o to, aby obkleić gałązki wiklinowe kotkami bazi za pomocą kleju na gorąco, co jeszcze dodatkowo podkreśli wiosenny akcent Wielkiej Nocy.

gniazdko wielkanocne ozdoby na nagrobek
estetyczne gniazdko wielkanocne

Znicz wielkanocny

Stroiki wielkanocne na cmentarz są bardzo popularne. Podobnie jak znicze wielkanocne, które pojawią się w wiosenne święta praktycznie na każdym nagrobku. W obecnej chwili można kupić bardzo wymyślne znicze na Wielkanoc w kształcie pisanek, zajączków, czy baranków. Musimy jednak pamiętać, że takie znicze są nieekologiczne i raczej jednorazowe, gdyż z pewnością nie przydadzą nam się w lipcu, czy w listopadzie. Zastanówmy się więc lepiej, czy na pewno potrzebujemy takiego znicza wielkanocnego i czy nie warto zainwestować pieniędzy na przykład w lampion na cmentarz. Lampiony cmentarne mocowane są na stałe do nagrobka, a ich wkłady są wymienne. Do większości z nich nadają się wymienne wkłady na baterie.

Ozdoby na nagrobek

Ozdoby na nagrobek na Wielkanoc to doskonały akcent świąteczny na cmentarzu. Oprócz powszechnie królujących bazi, bukszpanów i żonkili, proponujemy Państwu również nowoczesne rozwiązania. Możliwości jest wiele – obok standardowych bukietów, stroików wielkanocnych, koszyczków, czy gniazdek, możemy sprawić, że nagrobek, który chcemy udekorować, będzie się wyróżniał spośród innych stonowaną elegancją i wysmakowanym gustem. Wystarczy zainwestować jednorazowo w granitowy wazon na cmentarz, bądź lampion cmentarny, lub misę, aby móc układać w nich ozdobne kompozycje kwiatowe bez względu na porę roku. Takie akcesoria nagrobkowe najlepiej jest dobrać kolorystycznie do barwy pomnika, aby całość ze sobą harmonizowała. Zachęcamy przy tym do odwiedzenia kamieniarstwa LuxStone Granity w Zielonej Górze, gdzie znajdą Państwo niezwykle bogatą ofertę dodatków na nagrobki.

Jak udekorować grób na Wielkanoc?

Jak udekorować grób na Wielkanoc? Możliwości jest bardzo dużo. Wystarczy odrobina czasu i naprawdę niewielkie umiejętności plastyczne, aby nagrobek bliskiej nam osoby prezentował się w Wielkanoc naprawdę elegancko i świątecznie. Musimy tutaj również uważać, aby nie przesadzić z ozdobami wielkanocnymi na nagrobek – wystarczy jeden stroik i elegancki lampion. Zbyt wiele pstrokacizny, czy plastikowych zniczy może przynieść zupełnie odwrotny efekt i sprawić, że pomnik utonie pod nawałem plastikowej tandety. Nagrobek należy więc dekorować subtelnie, ze smakiem, a ozdoby wielkanocne powinny stanowić niejako dodatek do całości. Mamy nadzieję, że nasze propozycje na stroiki wielkanocne na cmentarz przypadną Wam do gustu i wykorzystacie je do przygotowania świątecznych ozdób.

nagrobek urnowy z niebieskiego granitu z kostką polbrukową i ławką na cmentarz
pomnik urnowy z kostką i ławką